21 C
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Έφυγε με την νίκη από την Λεμεσό ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα, με 76-67, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Οι “γαλαζοκίτιρνοι” δημιούργησαν σκορ ασφαλείας στην δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας να παραμείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, φεύγοντας από την Λεμεσό με το θετικό αποτέλεσμα. Με αυτή την νίκη ο ΑΠΟΕΛ έφθασε τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα, με τον Απόλλωνα να είναι στους 27. Χωρίς τους Άπολμπι και Μακρέι αγωνίστηκε ο Απόλλωνας, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ήταν ο Κούνας που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κιθ Ράμσεϊ με 20 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που πήρε προβάδισμα με 14-5, λίγο μετά την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στον αγώνα. Ο Απόλλωνας έκανε προσπάθεια για να ανεβάσει στροφές και να ισορροπήσει το παιχνίδι, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 16-12. Οι “γαλάζιοι” συνέχισαν την πίεση τους, καταφέρνοντας με δίποντο του Πετγουέι να μειώσουν σε 16-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δυνατά μπήκε στην δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας, καταφέρνοντας με τρίποντο του Μπράσγουελ να πάρει προβάδισμα με 17-16. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα πέντε πόντους με το σκορ να πάει στο 22-21 για τους γηπεδούχους. Στα μισά της δεύτερης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ είχε πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ με 28-26. Στο επόμενο δίλεπτο οι “γαλαζοκίτρινοι” αύξησαν το προβάδισμα τους (37-30) ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Λευκωσίας έφερε την διαφορά στους δεκατρείς πόντους (44-31). Με την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου το σκορ έφθασε στο 46-31.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, και με την πάροδο δύο λεπτών κατάφερε να μειώσει την διαφορά που τον χώριζε από τον ΑΠΟΕΛ στους έντεκα πόντους (48-37). Στην συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά της από τον Απόλλωνα καταφέρνοντας ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου να προηγείται με 60-47. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους τρεις πόντους μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 60-50.

Με ένα τρίποντο του Βιράρτη ο Απόλλωνας μείωσε νωρίς σε 60-53. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει καταφέρνοντας με την συμπλήρωση τριών λεπτών να φέρει το σκορ σε 65-60. Στα μισά της περιόδου το σκορ έφθασε στο 67-63, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλους έξι πόντους (τέσσερις ο Εζιουκβού και δύο ο Χιθ), φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (73-63) δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.  Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 76-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 31-46, 50-60, 67-76