Δύσκολη νίκη για Αθηένου, διπλό για Αραδίππου

Την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η πρωτοπόρος του μαραθωνίου Ε.Ν. Αθηένου η οποία στο πλαίσιο της 12ης Αγωνιστικής μέρας του Γυναικείου επικράτησε πιο δύσκολο απ’ όσο δείχνει το τελικό 17-12 επί του Πανελληνίου εντός έδρας.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό τουλάχιστον στο μεγαλύτερο διάστημα αυτού με την Αθηένου να τα βρίσκει σκούρα απέναντι στην ομάδα του Πανελληνίου η οποία πραγματοποίησε πάρα πολύ καλή εμφάνιση και έβαλε δύσκολα στην πρωτοπόρο ομάδα  του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ χωρίς καμιά εκ των δυο να μπορεί επιβληθεί της άλλης. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος ο οποίος έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος να κλείνει το ημίχρονο με το υπέρ του 9-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ε.Ν. Αθηένου ανέβασε κατακόρυφα στροφές, βελτίωσε σημαντικά την επιθετική της λειτουργία, περιόρισε ανασταλτικά την ομάδα του Πανελληνίου και αφού ανέτρεψε το σε βάρος της αποτέλεσμα επικράτησε στο τέλος με το τελικό 17-12.

Στο 2ο παιχνίδι της αγωνιστικής, ο Α.Ο. Αραδίππου δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάμψει την αντίσταση του KRYPTO Κ.Ν. ΘΟΪ Καλού Χωριού Λεμεσού κερδίζοντας τον με 30-16. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της ομάδας της Αραδίππου με 13-9.

Στο 2ο μέρος ο KRYPTO Κ.Ν. ΘΟΪ Καλού Χωριού Λεμεσού έμεινε από δυνάμεις, η ομάδα της Αραδίππου είχε τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να κατακτήσει τη νίκη. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο αγώνας έγινε στο Λύκειο της Αραδίππου αφού η ομάδα της Λεμεσού εδώ και αρκετές αγωνιστικές αντιμετωπίζει προβλήματα με το γηπεδικό και αναγκάζεται να παίζει κάθε αγωνιστική εκτός έδρας κάτι που δημιουργεί προβλήματα στο να σταθεροποιήσει την απόδοση της.