Δυο στα δυο για το πανεπιστήμιο Λευκωσίας που φιγουράρει στην κορυφή του πίνακα

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ              0-3 (0-1)

Μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια με τελικό νικητή το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το οποίο πέτυχε δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιγνίδια και φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το Α μέρος ήταν ισοδύναμο με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ καλά τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στο 23 λεπτό κατάφερε με τον Ηλία να πετύχει το 0-1 με αποτέλεσμα το παιγνίδι να ανοίξει για τα καλά.

Οι παίκτες του Ευρωπαϊκού ανέβηκαν ψηλά για να ανατρέψουν τα δεδομένα αλλά η άμυνα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ήταν απροσπέραστη για να στείλει το παιγνίδι στο ημίχρονο με 0-1

Στο Β μέρος η πίεση από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο έγινε πιο έντονη αλλά οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με σταθερότητα αλλά και σιγουριά στο παιγνίδι τους κατάφεραν να πετύχουν ακόμη δύο τέρματα στο 52 λεπτό με τον Νικόλα Σπίνο και στο 63 με τον Δεληγιάννη βάζοντας τέλος σε όποια όνειρα για ανατροπή του παιγνιδιού  από μέρους των παικτών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου .

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε ισάριθμα παιγνίδια και στρογγυλοκάθισε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από πολύ νωρίς δείχνοντας τις φετινές του διαθέσεις για το εξαιρετικό κατά τα άλλα πανεπιστημιακό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ                      1-2 (0-1)

Με στόχο την νίκη ρίχτηκαν στην μάχη οι παίκτες των δύο πανεπιστημίων και το θέαμα που πρόσφεραν οι παίκτες των ομάδων τους ήταν εξαιρετικό.

Από την αρχή οι ποδοσφαιριστές και των ομάδων κυνήγησαν την μπάλα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου προσπαθώντας για την επίτευξη ενός τέρματος πράγμα το οποίο πέτυχε η ομάδα του Πανεπιστημίου Κύπρου  στο 41 λεπτό του Α ημιχρόνου με τον Ηροδότου δημιουργώντας νέα δεδομένα στο παιγνίδι  αφού πέρα από το σκορ η ομάδα του Πανεπιστημίου Κύπρου πήρε και το ψυχολογικό πλεονέκτημα.

Η συνέχεια ήταν συναρπαστική στο Β ημίχρονο αφού το Πανεπιστήμιο Frederick ενέτεινε τις προσπάθειες του για την ισοφάριση και την ανατροπή αλλά από την άλλη το Πανεπιστήμιο Κύπρου καιροφυλακτούσε για ακόμη ένα τέρμα κάτι το οποίο πέτυχε στο 65 λεπτό με τον Χ Κωνσταντή γράφοντας το 0-2 , παίρνοντας ένα πολύ σοβαρό προβάδισμα .

Το Πανεπιστήμιο Frederick ποτέ όμως δεν τα έβαλε κάτω και συνέχισε την πίεση καταφέρνοντας να μειώσει στο 89 λεπτό σε 1-2 με τον Αντρέα Κωστή.  Δυστυχώς από την μία η έλλειψη χρόνου και από την άλλη η πολύ καλή άμυνα των νικητών δεν άφησε περιθώρια στο Πανεπιστήμιο Frederick για να κυνηγήσει για κάτι καλύτερο χάνοντας με το στενό 1-2 αφήνοντας όμως ανοικτούς λογαριασμούς για καλύτερη συνέχεια .