Διπλό στην Λιθουανία για τον ΑΠΟΕΛ

Με την νίκη έφυγε από την Λιθουανία ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της BC Siauliai με 84-75, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την κυπριακή ομάδα στον θεσμό. Κορυφαίος για τους “γαλαζοκίτρινους” ήταν ο Ράιτ με 23 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι ανά διαστήματα καλύτερος καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 13-9 στο 5′. Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα σερί τεσσάρων πόντων ισοφάρισαν σε 13-13, όμως η κυπριακή ομάδα ήταν ανώτερη στον εναπομείναντα χρόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, και πήραν έτσι προβάδισμα με 22-16 με το τέλος της περιόδου.

Με ένα σερί έξι πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο η BC Siauliai ισοφαρίζοντας έτσι σε 22-22 τον αγώνα. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να είναι στο ισόπαλο 38-38.

Με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, αφού είχαμε μία ισορροπημένη αναμέτρηση. Έπειτα από δύο λεπτά το σκορ ήταν στο 43-43, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να ανεβάζει στροφές και να σημειώνει έξι σερί πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 49-43. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου, φέρνοντας το σκορ στο 61-51, με την ολοκλήρωση της.

Οι λιθουανοί μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο 32′ σε 63-56, ωστόσο η κυπριακή ομάδα είχε “καθαρό μυαλό” στην συνέχεια διατηρώντας την διαφορά που είχε δημιουργήσει προηγουμένως στο σκορ. Στο 35′ οι δύο ομάδες ήταν στο 74-64 (υπέρ του ΑΠΟΕΛ) ενώ με την λήξη του αγώνα οι “γαλαζοκίτρινοι” πήραν την νίκη με τελικό σκορ 84-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 38-38, 51-61, 75-84