Από τις 6 έως τις 13 Απριλίου, στην πόλη Χαμαμέτ, θα πραγματοποιηθούν το προκριματικό τουρνουά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νεότητας (Μπουένος Άιρες 2018) αλλά και το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων.

Παράλληλα, αύριο και την Μ. Πέμπτη, θα πραγματοποιηθεί η Γενική Συνέλευση της World Taekwondo, παρουσία του Γενικού Γραμματέα της World Taekwondo Europe Μιχάλη Φυσεντζίδη και του προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό, Νίκου Θωμαίδη.

 

Στο προκριματικό τουρνουά που θα γίνει το διήμερο 6-7/4, θα συμμετέχουν οι Γιώργος Ιωάννου (Άτλαντας Περιστερίου, -55κ.), Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πατρών, -73κ.) και Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ, -55κ.). Συνοδοί προπονητές και στις δύο διοργανώσεις θα είναι οι Νίκος Παπαδέας και Κυριάκος Παρασίδης.

 

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (9-13/4) θα συμμετέχουν οι εξής αθλητές και αθλήτριες: Δημήτριος Γκεβέζος (-45κ. ΑΣ Καισαριανής), Ευάγγελος Φανουράκης (-48κ. Νίκη Παιανίας), Δικαίος Μιχαλακάκος (-51κ. Νικαίας Αλαίσκας), Βασίλης Θολιώτης (-55κ. Μαχητές Χουαράνγκ), Στέργιος Πλατής (-59κ. Φίλιππος Γιαννιτσών), Χρήστος Ορφανέας (-63κ. Ελευσίνα), Ανάργυριος Σοφοτάσιος (-68κ. Δύναμη Πατρών), Γεώργιος-Ευάγγελος Χατζηκόιτσης (-73κ Φίλιππος Γιαννιτσών), Χρήστος Παπαδόπουλος (-78κ Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), Γιώργος Ζήκας (+78κ. Πανιώνιος Σαντορίνης), Μαρία Φεύγα (-42κ. ΑΣ Άτλαντας Περιστερίου), Ελισάβετ Κουτρούμπη (-44κ. Νέα Ιωνία Αττικής), Μαρίνα Κόντου (-46κ. Περιστέρι), Μαρία Τσαντέ (-49κ. Θεαγένης Καλλιθέας), Παρασκευή Παϊταρίδου (-52κ. ΣΟΑΤ), Φανή Τζέλη (-55κ. ΣΟΑΤ), Ελένη Βασιλειάδου (-59κ. Ηρακλής Άνω Τούμπας), Βασιλική Καρπούζου (-63κ. ΑΣ Κερατσινίου), Θεοδώρα Φρόκου (-68. Ανδρεία), Αφροδίτη Αμερίδη (+68κ. Αττική Δύναμη). Συνοδός προπονητής μαζί με τους Παπαδέα και Παρασίδη είναι ο Παντελής Εφραιμίδης.

 

Το πρόγραμμα:

Προκριματικό τουρνουά

6 Απριλίου 

09:00-12:00 Προκριματικά -48, -73, +73κ. ανδρών, -49, -63κ. γυναικών

13:00-20:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί

7 Απριλίου 

09:00-12:00 Προκριματικά -55, -63 ανδρών, -44, -55, +63κ. γυναικών

13:00-20:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί

 

Παγκόσμιο πρωτάθλημα

9 Απριλίου

09:00-12:00 Προκριματικά -45, -48κ. ανδρών, -42, -44κ. γυναικών

13:00-21:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί

10 Απριλίου

09:00-12:00 Προκριματικά -51, -55κ. ανδρών, -46, -49κ. γυναικών

13:00-21:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί

11 Απριλίου

09:00-12:00 Προκριματικά -59, -63κ. ανδρών, -52, -55κ. γυναικών

13:00-21:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί

12 Απριλίου

09:00-12:00 Προκριματικά -68, -73κ. ανδρών, -59, -63κ. γυναικών

13:00-21:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί

13 Απριλίου

09:00-12:00 Προκριματικά -78, +78κ. ανδρών, -68, +68κ. γυναικών

13:00-21:00 Προημιτελικά-Ημιτελικά-Τελικοί