25 C

Διοργανώθηκε Παγκυπριο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου Αντρών και Γυναικών 2017 2018

Μεγάλη συμμετοχή από όλα τα πανεπιστήμια.

Για άλλη μία χρονιά η διοργάνωση του ανώμαλου δρόμου τράβηξε το ενδιαφέρον των φοιτητών –αθλητών μας αφού είναι ένα  αγώνισμα με ιδιαίτερες δυσκολίες αλλά και μεγάλο ενδιαφέρον ανάμεσα στο φοιτητικό κόσμο.

Με μεγάλη συμμετοχή από όλα τα πανεπιστήμια και στην υπέροχη όσο και «ρομαντική» διαδρομή του άλλοτε πανίσχυρου Ανώτερου Τεχνολογικού Ινστιτούτου ο αγώνας κύλησε μέσα σε εξαιρετικό κλίμα και ο ανταγωνισμός ήταν πολύ μεγάλος και οι νίκες κρίθηκαν στις λεπτομέρειες .

Στους άντρες όπου η διαδρομή ήταν 4 χιλιόμετρα πρώτος τερμάτισε ο Αντρέας Μισάρας με χρόνο 14,30 του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου καταδιωκόμενος μέχρι τα τελευταία μέτρα  από τον συμφοιτητή του Μανουέλ Μοδέτσου ό οποίο τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 14,32 ενώ την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Ζαΐμης του Πανεπιστημίου Κύπρου με χρόνο 14,38.

Στις γυναίκες η διαδρομή ήταν στα 2 χιλιόμετρα και η Ζοζάν Τιμουρτουρκάν του Frederick University ήταν κυριολεκτικά καταπληκτική και πολύ νωρίς πήρε μία σημαντική διαφορά από τις αντιπάλους της ,την οποία μάλιστα στην πορεία κατάφερε να διευρύνει και τελικά να κερδίσει με χρόνο 7,51.

Την δεύτερη θέση με χρόνο  8,28 κατέλαβε η Βασιλική Γιάγκου του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου ενώ την Τρίτη θέση κατέλαβε η αθλήτρια του Πανεπιστημίου Κύπρου Δήμητρα Θεοχάρους- με χρόνο 10,35.

Επισυνάπτεται αναλυτική κατάσταση με τους αθλητές και τις αθλήτριες που έλαβαν μέρος στον ανώμαλο δρόμο όπως επίσης και τους χρόνους με τους οποίους τερμάτισαν .