«Δύναμη» η Ρωσία χρυσό η Μ. Βρετανία

• Οι Κύπριοι αθλητές σε χαμηλές … πτήσεις και η εθνική μας ομάδα στην έκτη θέση

Χρυσός νικητής στο διπλό τραπ, στους αγώνες του “CYPRUS GRAND PRIX 2015”, αναδείκτηκε ο Βρετανός Μάθιου Κάουαρτντ – Χόλι, ο οποίος στον τελικό μπήκε σφήνα ανάμεσα σε τρει;ς Ρώσους σκοπευτές. Στον μικρό τελικό, ο Βασίλι Μοσίν κέρδισε τον συμπατριώτη του Μιχαήλ Λεϊπό με 25/30 έναντι 22/30 του Λεϊπό, ενώ στη μονομαχία για το χρυσό μετάλλιο ο Βρετανός πέτυχε 27/30 και ο Ρώσος Βιτάλι Φωκίβ 25/30.

Από κυπριακής πλευράς το καλύτερο αποτέλεσμα πέτυχε ο Λεόντιος Λεοντίου με 125/150 και κατέλαβε τη 16η θέση, ενώ ο Στέφανος Θεοδότου με 122/150 περιορίστηκε στην 22η θέση.  Στον τελικό πέρασαν αθλητές με αποτέλεσματα από 132/150 μέχρι 139/150. Στην ομαδική κατάταξη τις θέσεις στο βάθρο εξασφάλισαν τρεις Ρωσικές ομάδες, ενώ η εθνική Κύπρου με τους Στέφανο Θεοδότου, Παναγιώτη Πουρίκκο και Τζιοβάννη Σαββίδη, με συνολικό αποτέλεσμα 327/450 πήρε τελικά την έκτη θέση.

Το πρόγραμμα σήμερα και αύριο προβλέπει προπόνηση για τους αθλητές και τις αθλήτριες του τραπ, οι οποίοι θα ριχτούν στον αγώνα την Παρασκευή. Με την εθνική μας ομάδα των ανδρών θα αγωνιστούν οι διεθνείς μας Γιάννος Αηλιώτης, Ανδρέας Μακρής και Μάριος Σοφοκλέους, ενώ οι νεαροί Άγγελος Χρυσάνθου, Ευτύχιος Σωτηρίου και Πέτρος Αναστασίου θα στελεχώσουν την εθνική ομάδα των εφήβων και η πρωταθλήτριά μας Γεωργία Κωνσταντινίδου θα αγωνιστεί στο τραπ γυναικών.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. Οι «μονομάχοι» του μεγάλου τελικού. Σε πρώτο πλάνο ο νικητής Μάθιου Κάουαρντ Χόλι

1. Απονομή επάθλου στο νικητή, από τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

1. Οι Ρωσικές ομάδες διπλού τραπ που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Προκόπη Γαβριηλίδη.