Διεξήχθη την Κυριακή (16/6) ο αγώνας Troodos MTB Marathon

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή στον μαραθώνιο ορεινής ποδηλασίας, ο οποίος ήταν ανοικτός για ποδηλάτες όλων των επιπέδων και ηλικιών

Μία Κυριακή γεμάτη ποδήλατο είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ποδηλάτες κάθε ηλικίας και επιπέδου που συμμετείχαν στον αγώνα Troodos MTB Marathon. Ο αγώνας ήταν χωρισμένος σε τρεις διαδρομές:

Η Long Distance περιλάμβανε 32 χιλιόμετρα με ανάβαση 1260μ, με κατεύθυνση από τις Πλάτες προς το φράγμα του Πρόδρομου. Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Πέτρος Προκοπίδης της Kmeaters με χρόνο 1:28:52. Πίσω του με χρόνο 1:30:16 τερμάτισε ο Χρήστος Φιλοκύπρου της ποδηλατικής ομάδας Άγιος Μνάσων. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Παντελής Χριστοφόρου της Elite Cycling, με χρόνο 1:32:32.

Στην κατηγορία Middle Distance, οι ποδηλάτες καλούνταν να διανύσουν 24χλμ με ανάβαση 800μ, περνώντας παράλληλα από το μονοπάτι «Περσεφόνη» προς τον καταρράκτη των Καληδονιών. Tις πρώτες δύο θέσεις στο βάθρο κατέκτησαν δύο αθλητές της Bikin Cyprus, με τον Αλέξανδρο Σεργίου να τερματίζει με χρόνο 1:04:20 και τον Γιώργο Κουζή μόλις 35 δευτερόλεπτα πίσω του. Τρίτος τερμάτισε ο Γρηγόρης Μιχαήλ της Ομόνοιας, με χρόνο 1:05:59. Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέκτησε η Κάλια Λαζάρου της Elite Cycling με χρόνο 1:15:27. Πίσω της με χρόνο 1:20:42 τερμάτισε η Σταυριάνα Κανναρκώτη, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε η Ελένη Ανδρέου του ΑΠΟΕΛ με χρόνο 1:21:23.

Στην κατηγορία Short Distance οι ποδηλάτες διένυσαν 13 χιλιόμετρα με συνολική ανάβαση 300μ. Πρώτος τερμάτισε ο Ανδρέας Χατζηπαντελής της Kmeaters με χρόνο 0:38:10. Στη δεύτερη θέση με χρόνο 0:46:51 ήταν ο Πέτρος Μιχαηλίδης και πίσω του επτά λεπτά και τρία δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Μιχάλης Μιχαηλίδης.

Το Troodos MTB Marathon εμπίπτει στη διοργάνωση Troodos Sports and Fun Festival, η οποία διοργανώνεται από την Activate Cyprus σε συνεργασία με την ΕΤΑΠ Τροόδους και με την υποστήριξη του Troodos Hotel, της NAMEDSPORT και της Αναπτυξιακής Εταιρείας Τροόδους.