KYPRIAKI OMADA AMKE STIVOU 2021
KYPRIAKI OMADA AMKE STIVOU 2021

Στο «Ολίμπικο» του Σεραβάλε στο Σαν Μαρίνο θα είναι στραμμένα τα βλέμματα του κυπριακού στίβου, το Σάββατο 5 Ιουνίου 2021.

Στην αρχαιότερη αναγνωρισμένη δημοκρατία της Ευρώπης, θα διεξαχθεί το 3ο Πρωτάθλημα Στίβου Μικρών Κρατών Ευρώπης, με τη συμμετοχή 14 αθλητών και αθλητριών μας. Βασικός στόχος της αντιπροσωπευτικής μας ομάδας είναι οι ατομικές επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών μας και βέβαια οι πρώτες νίκες.

Σύμφωνα με τις λίστες συμμετοχής των χωρών, αυτές αριθμούν τους ακόλουθους αθλητές και αθλήτριες: Αλβανία 9, Ανδόρα 4, Αρμενία 14, Κύπρος 14, Γεωργία 3, Γιβραλτάρ 2, Κόσσοβο 7, Λίχτενσταϊν 4, Λουξεμβούργο 16, Μολδαβία 16, Βόρεια Μακεδονία 3, Μάλτα 14, Μαυροβούνιο 2, Μονακό 9, Σαν Μαρίνο 23, Βατικανό (εκτός συναγωνισμού) 3. Από τις 18 χώρες – μέλη των Μικρών Κρατών Ευρώπης Στίβου, δεν θα λάβουν μέρος το Αζερμπαϊτζάν, η Βοσνία / Ερζεγοβίνη και η Ισλανδία, καθώς αυτό το σαββατοκύριακο θα πραγματοποιήσουν τα εθνικά πρωταθλήματά τους.

Με βάση τις λίστες συμμετοχής στους άνδρες, στα 100μ. ο Σταύρος Αυγουστίνου έχει τον καλύτερο φετινό χρόνο (που είναι και ατομικό ρεκόρ) με 10.57, με δεύτερο τον Σκοπιανό Γιόβαν Στογιόσκι (10.66). Στα 200μ. τον καλύτερο χρόνο έχει ο Γεωργιανός Μίντια Εντελάτζε (21.30), ακολουθούμενος από τους Άλεξ Μπίτσι (21.37) και Σταύρο Αυγουστίνου (21.42). Στα 400μ. ο Μονεγάσκος Τσο Αντάν έτρεξε φέτος σε 46.80, ενώ ο Χρίστος Ασσιώτης έχει τον 4ο καλύτερο χρόνο με 48.01. Στα 800μ., ο Σταύρος Σπύρου έχει τον καλύτερο χρόνο (1:47.57), με τον Κοσσοβάρο Μούσα Χαϊντάρι να είναι πολύ κοντά (1:47.65). Πολύ γρήγορος στα 3.000μ. είναι ο Σκοπιανός Ντάριο Ιβανόβσκι με 8:03.95, με τον Νικόλα Φράγκου να έχει τον 5ο καλύτερο χρόνο με 8:25.57. Στα 400μ. εμπόδια, από τους τέσσερις αθλητές που δήλωσαν συμμετοχή ο Τάσος Βασιλείου έχει τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 53.32, με πρώτο τον Αντρέα Ερκολάνι Βόλτα από το Σαν Μαρίνο με 52.60.

Στις γυναίκες, στα 100μ., η Μαριάννα Πισιάρα έχει τον 4ο καλύτερο χρόνο με 11.95, με πιο γρήγορη τη Λουξεμβουργιανή Πατρίτσια Βαν ντερ Βέκεν με 11.52. Στα 200μ. τον καλύτερο χρόνο έχει η Λουξεμβουργιανή Αναΐς Μπάουερ με 24.29, με την Πισιάρα να είναι 7η με 24.93. Στα 400μ., η Καλλιόπη Κουντούρη έχει τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 54.94, πίσω από τη Μαλτέζα Τζάνετ Ρίτσιαρντ (54.06). Στα 3.000μ. την καλύτερη επίδοση φέτος έχει η Μολδαβή Λίλια Φισικοβίτσι με 9:26.77, με δεύτερη τη Μερόπη Παναγιώτου με 9:29.48. Στα 400μ. με εμπόδια η Μιράντα Κυριάκου έχει τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 1:02.31, με καλύτερη τη Μολδαβή Ιάνα Γκαράεβα με 1:01.57.

Στο άλμα σε μήκος ανδρών, ο Χρίστος Παντελίδης, με το 7,43μ., έχει την 6η καλύτερη επίδοση, με κορυφαίο τον Αλβανό Ιζμίρ Σμαϊλάι με 8,16μ., που κυνηγά το όριο των 8,22μ. για τους Ολυμπιακούς. Στο μήκος γυναικών, η Παντελίτσα Χαραλάμπους έχει την 4η καλύτερη επίδοση με 5,92μ., με πρώτη τη Γιάνα Σαργκσιάν από την Αρμενία με 6,04μ. Στη σφαιροβολία, ο Βασίλης Μουαΐμης έχει τη χειρότερη επίδοση από τους πέντε συμμετέχοντες (17,02μ.), με κορυφαίο τον Γεωργιανό Γκιόργκι Μουγιαρίτζε με 21,21μ., που έχει πάρει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Στον ακοντισμό, ο Σπύρος Σάββα έχει τη δεύτερη καλύτερη επίδοση με 72,68μ., με καλύτερο τον Μολδαβό Άντριαν Μαρντάρε με 86,66μ., που θα βρίσκεται επίσης στο Τόκιο.

* Θυμίζουμε ότι κάθε χώρα έχει δικαίωμα να λάβει μέρος το πολύ με δύο αθλητές ή αθλήτριες σε κάθε αγώνισμα, αλλά μόνο ο/η καλύτερος/η βαθμολογείται.

* Να σημειώσουμε ότι οι αγώνες θα μεταδίδονται απευθείας από το www.atletica.tv. Απευθείας αποτελέσματα θα υπάρχουν στη σελίδα www.fidalservizi.it/risultati/csse_2021/Index.htm.

ΤΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (5/6/21)

 

15:40      Ακοντισμός ανδρών

15:40      Μήκος γυναικών

15:50      400μ. εμπόδια γυναικών

16:00      400μ. εμπόδια ανδρών

16:10      100μ. γυναικών (2 σειρές)

16:20      100μ. ανδρών

16:20      Ύψος γυναικών

16:30      800μ. γυναικών

16:40      800μ. γυναικών

16:45      Ακοντισμός γυναικών

16:55      200μ. γυναικών (2 σειρές)

17:05      200μ. ανδρών (2 σειρές)

17:20      400μ. γυναικών (2 σειρές)

17:30      400μ. ανδρών (2 σειρές)

17:30      Μήκος ανδρών

17:45      3.000μ. γυναικών

17:50      Ύψος ανδρών

17:55      Σφαιροβολία ανδρών

18:05      3.000μ. ανδρών

18:25      Σουηδική σκυταλοδρομία γυναικών

18:35      Σουηδική σκυταλοδρομία ανδρών

18:35      Σφαιροβολία ανδρών