20 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Διεθνείς επιτυχίες για κύπριους αντισφαιριστές σε U18, U14 & U12

Σημαντικές επιτυχίες κατέγραψαν νεαροί κύπριοι αντισφαιριστές, οι οποίοι συμμετείχαν το τελευταίο διάστημα σε πρωταθλήματα της Tennis Europe (TE) και της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (ITF), που πραγματοποιούνται σε όλες τις χώρες της Ευρώπης. Βελτίωσαν έτσι την προσωπική τους βαθμολογία και κατάταξη, και άφησαν ακόμη μια φορά ελπιδοφόρα μηνύματα για το μέλλον.

Στην κατηγορία U18, η Ελένη Λουκά, επέλεξε την Ελλάδα για να συμμετάσχει σε δύο διαδοχικά πρωταθλήματα κατηγορίας 4 της ITF, όπου πέτυχε το απόλυτο. Αρχικά στο «Preveza Cup» που διεξήχθη από 26 Ιουνίου μέχρι 1 Ιουλίου, όπου κατέκτησε τον τίτλο στο Μονό με πέντε διαδοχικές νίκες. Στον τελικό νίκησε την Τζιρέλι από την Ιταλία με 2-0 (6-3, 6-2). Στο Διπλό με παρτενέρ την Γαβριέλα Χαραλαμπίδη από την Ελλάδα, νίκησαν τις επίσης Ελληνίδες Φασούλα/Ντάνου με 2-0 (6-0-6,2).

Στη συνέχεια μετέβη στην γειτονική Κέρκυρα και έλαβε μέρος στο «Corfu Cup» όπου κατέκτησε τον τίτλο στο Μονό, επικρατώντας στον τελικό της Γιόκσοβιτς από την Σερβία με 2-0 (6-2, 7-6[6]. Στο Διπλό με παρτενέρ την Μαρία Καλλίστρου από την Ελλάδα νίκησαν τις Γιόκσοβιτς και Σιτίκοβα (Rus) με 2-1 (4-6, 6-3, [10-3]). Με τις επιτυχίες της η Λουκά ανέβηκε 37 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και βρίσκεται στην 145η θέση στα U18, την ψηλότερη στην καριέρα της.

Στην κατηγορία U14, οι Στυλιανός Χριστοδούλου, Κλειώ Μαρία Ιωάννου και Θέκλεια Χριστοδούλου εντυπωσίασαν με την παρουσία τους στο «Τ.Β.Α. Corradino» που διοργανώθηκε στην Μάλτα και ήταν κατηγορίας 3.

Ο Στυλιανός Χριστοδούλου, κατέκτησε τον τίτλο στα αγόρια, κερδίζοντας διαδοχικά αντισφαιριστές από την Ιταλία (2), Εσθονία, Γερμανία, και στον τελικό τον Τζέικομ Ζούπα από την Τσεχία. Στη συνέχεια κατέκτησε τον τίτλο και στο Διπλό, με παρτενέρ τον Άλεξ Ντεγκαπριέλε από τη Μάλτα. Σημειώνεται ότι για να φτάσουν στον τελικό του Διπλού, νίκησαν στον ημιτελικό το δίδυμο που συγκροτούσαν οι Κωνσταντίνος Τζιακούρης και ο Γάλλος Γκαζέ.

Στα κορίτσια η Κλειώ Μαρία Ιωάννου, ήταν το Νο1 στο ταμπλό και το επιβεβαίωσε με τις τέσσερις διαδοχικές νίκες που σημείωσε μέχρι να φτάσει στον τίτλο επί δύο Ρωσίδων, μίας Ιταλίδας και στον τελικό της Τιάνας Σρετένοβιτς από τη Σερβία. Στο Διπλό είχε ως παρτενέρ την Θέκλεια Χριστοδούλου, και το κυπριακό δίδυμο έφτασε και εδώ στον τίτλο, σημειώνοντας τρεις νίκες μεταξύ των οποίων στον τελικό επί του Ρωσικού διδύμου Αρτεΐμοβα/Μαϊόροβα, που ήταν Νο1 στο ταμπλό. Η Κλειώ Μαρία Ιωάννου, αν και γεννημένη το 2005, (και όχι το 2004 όπως οι πλείστες ευρωπαίες συναθλήτριες της στην εν λόγω ηλικιακή κατηγορία U14), μετά την επιτυχία αυτή, αναρριχήθηκε στην 66η θέση της κατάταξης της Tennis Europe.

Στο ίδιο πρωτάθλημα συμμετείχαν επίσης οι Χρίστος Ζωνιάς, Ανδρέας Πανταζής, Ανδρέας Φιλίππου, και Χρίστος Τίμινης.

Οι Στυλιανός Χριστοδούλου, Κωνσταντίνος Τζιακούρης, Ανδρέας Πανταζής και Χρίστος Τίμινης, παρέμειναν στην Μάλτα, όπου συμμετέχουν στο «VLTC European» U14 που διεξάγεται αυτή την εβδομάδα και είναι επίσης κατηγορίας 3. Στο ίδιο πρωτάθλημα μετέβησαν και συμμετέχουν επίσης οι Στυλιανός Παπαμιχαήλ και Γιώργος Πρωτοπαπάς. Το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται το Σάββατο 14 Ιουλίου.

Στην κατηγορία U12, o Ανδρέας Τίμινης, συμμετείχε αρχικά στο «Hungarian Open» κατηγορίας 3, που διοργανώθηκε στη πόλη Budaors της Ουγγαρίας από 24 Ιουνίου μέχρι 1η Ιουλίου. Ο Τίμινις αφού πέρασε από τα προκριματικά τον Τούρκο αντισφαιριστή, μπήκε στο κυρίως ταμπλό των «64» και με έξι διαδοχικές νίκες κατέκτησε τον τίτλο κερδίζοντας στον τελικό τον Ολεξάντερ Πόνομαρ από την Ουκρανία με 2-0 (6-4, 7-6[2]).

Στη συνέχεια μετέβη στην πρωτεύουσα Βουδαπέστη και έλαβε μέρος στο πρωτάθλημα «Opel Kupa», κατηγορίας 3, όπου σε ταμπλό των «32» με πέντε διαδοχικές νίκες, κατέκτησε τον τίτλο κερδίζοντας στο τελικό τον «γηπεδούχο» Κορνέλ Άλμος από την Ουγγαρία με 2-1 (6-3, 2-6, 6-1).