18 C

Διεκδικούν πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του διπλού μικτού Αγγελάκης/Τόλιου στο ουγγρικό όπεν

Η είσοδος του διπλού μικτού στο ολυμπιακό πρόγραμμα από τους αγώνες του Τόκιο έχει δημιουργήσει νέο ενδιαφέρον για τους αθλητές και τις αθλήτριες της επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Το αγώνισμα έχει μπει στα μεγάλα επαμειβόμενα όπεν της διεθνούς ομοσπονδίας του αθλήματος, συγκεντρώνει πολλές δηλώσεις συμμετοχής και η Ελλάδα, που μετέχει μ’ ένα ζευγάρι στο ουγγρικό World Tour, χάρηκε σήμερα μία σημαντική από κάθε άποψη νίκη. Ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης και η Κατερίνα Τόλιου έδειξαν αρετές με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού τους, συνεργάστηκαν καλά και στον 1ο γύρο των προκριματικών κατάφεραν να ξεπεράσουν δυνατό δίδυμο από τη Σλοβενία και μάλιστα με ανατροπή από 0-2 σετ. Αύριο το απόγευμα, στο καθοριστικό προκριματικό ματς παίζουν με το 1ο φαβορί, τους Γερμανούς Πάτρικ Φρανζίσκα/Πετρίσα Σόλια, αλλά χωρίς άγχος θα κοιτάξουν να εξαντλήσουν τις πιθανότητες για την έκπληξη.  Από κει και πέρα οι πρώτοι αγώνες των διεθνών μας στα προκριματικά του απλού έφεραν τρεις νίκες. Ο Παναγιώτης Γκιώνης, που ήταν απευθείας στον 2ο γύρο, μπήκε το βράδυ στους «64» και θέλει δύο ακόμα θετικά αποτελέσματα για να προκριθεί στο ταμπλό των «32». Επίσης, με νίκες στα έξι σετ προχώρησαν το μεσημέρι στον 2ο γύρο των προκριματικών ο Γιάννης Σγουρόπουλος και ο Καλλίνικος Κρεάνγκα και πιο αργά απόψε επιζητούν πρόκριση στον 3ο γύρο. Τέλος, αποκλείστηκαν εύκολα ή δύσκολα στους πρώτους αγώνες τους ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και ο Αγγελάκης στους άνδρες, η Κωνσταντίνα Παρίδη και η Τόλιου στις γυναίκες. Το ισχυρό τουρνουά διεξάγεται στη Βουδαπέστη, η οποία θα φιλοξενήσει φέτος και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ατομικών αγωνισμάτων.

Στο απλό ανδρών το ταμπλό των προκριματικών άρχισε από τους «256». Ο Γκιώνης (νούμερο 46 στον διεθνή πίνακα αξιολόγησης) μπήκε bye στους «128» κι εκεί έδειξε την ανωτερότητά του απέναντι στον Ουκρανό Γέβεν Προυσκέρα (Νο 145). Δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, ήταν απόλυτα προσεκτικός και στα πιο κρίσιμα σημεία και κατέβαλλε τον αντίπαλό του με 4-0 σετ (11-4, 11-8, 12-10, 11-5). Για τον 3ο γύρο των προκριματικών ο δις πρωταθλητής του κροατικού όπεν βρίσκει αύριο μπροστά του (12.40 ώρα Ελλάδας) είτε τον Λάμ Σίου Χανγκ από το Χονγκ Κονγκ είτε τον Γάλλο Τρισταν Φλορέ.

Ο Σγουρόπουλος (Νο 256) αντιμετώπισε τον Σλοβένο Γιαν Ζίμπρατ (Νο 388). Προηγήθηκε δύο φορές και ισοφαρίστηκε σχετικά εύκολα ώσπου έπιασε πολύ καλό ρυθμό στα τελευταία δυο σετ και επιβλήθηκε με 4-2 (11-8, 5-11, 11-3, 5-11, 11-2, 11-3). Στους «128» αντιμετώπιζε τον Τσέχο Λούμπομιρ Γιάνκαρικ (Νο 81). Ο Γιάνκαρικ αγωνίζεται στη γερμανική Μιλχάουζεν και συνέβαλε πολύ φέτος ώστε η ομάδα του στην πρώτη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ να μπει στα προημιτελικά.

Ο Κρεάνγκα πέρασε τον 1ο γύρο με πολύ καλή προσπάθεια σε συναρπαστική «κόντρα» με τον Γάλλο Τζόε Σέιφριντ. Προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 σε κλειστά σετ, απέκτησε και το ψυχολογικό αβαντάζ και το αξιοποίησε με το τελικό 4-2 (11-9, 11-8, 10-12, 12-10, 7-11, 11-5). Η νίκη του Κρεάνγκα αποκτά μεγαλύτερη αξία αν υπολογίσει κάποιος την τεράστια απόσταση των δύο στο διεθνές ranking list. Ο Σέιφριντ είναι σήμερα νούμερο 195 όταν ο διαχρονικά κορυφαίος αθλητής της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης βρίσκεται πλέον πολύ πίσω και συγκεκριμένα στο 826. Για τον 2ο προκριματικό γύρο ο Κρεάνγκα συναντούσε το βράδυ τον Τσέχο Πάβελ Σίρουτσεκ, που επίσης βρίσκεται στις πρώτες 100 θέσεις του κόσμου (Νο 97).

Ο Κωνσταντινόπουλος έδωσε ντέρμπι από τα …λίγα με τον Ομρί Μπεν Αρί από το Ισραήλ. Βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες, ώσπου λύγισε στο φινάλε με 4-3. Ήταν τόσο ισορροπημένο το ματς, που όλα τα σετ είχαν κλειστά σκορ, ενώ το τελευταίο κρίθηκε στην παράταση! Η εξέλιξη 9-11, 11-9, 8-11, 11-8, 8-11, 11-9 και 11-13. Για τον πρωταθλητή Ελλάδας του απλού ανδρών μένει σίγουρα η αξιόλογη εμφάνιση απέναντι σε αθλητή, που βρίσκεται πολύ πιο ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη (Νο 241 τον Ιανουάριο όταν ο Κωνσταντινόπουλος εμφανίζεται στο 1.049).

O Αγγελάκης (Νο 507) είχε πολύ δύσκολη κλήρωση κι αυτό επιβεβαιώθηκε και στην πράξη. Στον 1ο γύρο κάμφθηκε με 4-0 σετ από τον αριστερόχειρα Σουηδό Παρ Γκέρελ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια (9-11, 5-11, 6-11, 6-11). Έκανε καλό ξεκίνημα, κυνήγησε το 1ο σετ, αλλά μετά ο τεχνίτης αντίπαλός του πέρασε τα χτυπήματά του και αξιοποίησε και το σερβίς του. Ο Γκέρελ βρίσκεται στο νούμερο 135 της διεθνούς κατάταξης και στην ίδια πόλη το 2016 είχε μπει στην 8άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο διπλό ανδρών.

Στο απλό γυναικών τα προκριματικά περιλάμβαναν ταμπλό των «128» και ήταν δεδομένο ότι τα πράγματα θα παρουσίαζαν μεγάλη δυσκολία από την αρχή για την ελληνική πλευρά. Όντως, οι δύο αθλήτριες μας αποκλείστηκαν άμεσα παρά την καλή προσπάθεια, ωστόσο είχαν την ευκαιρία να κάνουν καλό τεστ για τους αγώνες της εθνικής ομάδας τον Μάιο στο 2ο προκριματικό στάδιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Τόλιου έχασε με 4-1 σετ από τη 2η Ουγγαρέζα της παγκόσμιας κατάταξης (Νο 68), την αριστερόχειρα Σάντρα Πέργκελ. Ήταν απόλυτα ανταγωνιστική μέχρι και το 3ο σετ, αλλά μετά η «χάλκινη» πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2016 στο διπλό γυναικών πέρασε το παιχνίδι της απέναντι στην άμυνα (5-11, 12-10, 8-11, 5-11, 5-11).

Η Παρίδη ηττήθηκε με 4-0 σετ από την 3η Τσέχα της παγκόσμιας κατάταξης, την Καρίν Αντάμκοβα (Νο 105). Πάλεψε για το καλύτερο πάντως και κάμφθηκε με οριακή διαφορά στα δύο από τα τέσσερα σετ (5-11, 9-11, 9-11, 6-11).

Στο διπλό μικτό ήρθε εντυπωσιακή νίκη στην έναρξη των προκριματικών από τους Κωνσταντίνο Αγγελάκη και Κατερίνα Τόλιου. Για τον γύρο των «32» ξεπέρασαν με 3-2 σετ το δυνατό δίδυμο από τη Σλοβενία των Ντάργκο Γιόργκιτς/Άλεξ Γκάλιτς, μάλιστα κατάφεραν την ανατροπή από 0-2 πίσω στα σετ (8-11, 5-11, 11-9, 12-10, 11-3). Αύριο στις 19:15 ώρα Ελλάδας παίζουν για την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό με τους Γερμανούς Πάτρικ Φρανζίσκα/Πετρίσα Σόλια, οι οποίοι είναι νούμερο 1 φαβορί των προκριματικών. Ο αγώνας γίνεται στο τραπέζι 1 και μπορείτε να τον παρακολουθήσετε ζωντανά στο λινκ https://tv.ittf.com/livestream/hungarian-open-table-1/1435096. Τα 8 ζευγάρια που θα προχωρήσουν από τα προκριματικά θα συναντήσουν τα ισάριθμα φαβορί, που ήδη βρίσκονται στο κυρίως ταμπλό των «16».

Θυμίζουμε τέλος, ότι το διπλό γυναικών η Τόλιου με την Παρίδη κοντράρονται το απόγευμα της Τετάρτης με τις Σάρα ντε Νούτε/Ντανιέλε Κόνσμπρουκ από το Λουξεμβούργο. Ο αγώνας είναι για τον γύρο των «32» των προκριματικών.