PJA 0256 1
PJA 0256 1

Ο Νικόλας Αντωνίου έγραψε ιστορία!

Ο αθλητής από το μέλλον είναι το ταχύτερο «κρις κραφτ» του κυπριακού υγρού στίβου!

Ο 17χρονος αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού «έσπασε» τα χρονόμετρα, κατεβάζοντας το χρόνο και το ρεκόρ στα 50μ. ελεύθερο στο εξωπραγματικό για τα κυπριακά δεδομένα 22.81, που τον εκτοξεύει αυτόματα σε άλλο επίπεδο, γκρεμίζοντας παράλληλα, ένα από τα πιο «στοιχειωμένα» ρεκόρ της κυπριακής κολύμβησης, το 22.94 του Χρύσανθου Παπαχρυσάνθου, που κρατούσε από το 2000!

Με την επίδοση αυτή οι προσδοκίες και οι ελπίδες στο πρόσωπο του «διαστημικού» Νικόλα εκτοξεύονται σε τρελά όνειρα και φιλοδοξίες (αρχής γενομένης από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στη Ρώμη τον ερχόμενο μήνα), τόσο για τον ίδιο, αλλά και για την κυπριακή κολύμβηση γενικότερα. Όπως ήταν φυσικό τα φλας στράφηκαν προς το μέρος του νεαρού αθλητή στη 2η μέρα του 45ου Παγκύπριου Διασωματειακού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού.

ΠΑΠΑΧΡΥΣΑΝΘΟΥΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ
ΠΑΠΑΧΡΥΣΑΝΘΟΥΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ

Το ρεκόρ του Νικόλα ήταν το μεγάλο γεγονός, ενώ ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, από τη μεριά του άνοιξε τη «ψαλίδα» της διαφοράς από τον δεύτερο Όμιλο (της Λευκωσίας), καθώς προηγείται με 241, έναντι 193. Στην 3η θέση ακολουθεί ο Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας, με 182 βαθμούς, που κυνηγά μετά μανίας τη Λευκωσία και στην 4η θέση βρίσκεται ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου με 148β. Όπως όλα δείχνουν λοιπόν, η Λεμεσός βρίσκεται στο δρόμο για το τρίτο της σερί πρωτάθλημα.

Τα ευχάριστα στη χθεσινή μέρα, πέρα από το «τρελό» ρεκόρ του Νικόλα που αποτελεί και ΝΠΕ στην κατηγορία νέων, είχαν συνέχεια με άλλες τέσσερις παγκύπριες επιδόσεις. Στα 200μ πρόσθιο ο Παναγιώτης Πανάρετος του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου πέτυχε νέο παγκύπριο ρεκόρ ανδρών με επίδοση 2.18.54, ο Φίλιππος Ιακωβίδης του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας στα 100μ ύπτιο με 56.47, πρόσθεσε άλλη μια ΝΠΕ ανδρών και ακολούθησαν οι Στέφανος Ελευθέριου του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου στα 200μ πρόσθιο με 2.22.31, που αποτελεί νέα παγκύπρια επίδοση νέων και ο Αλέξης Ιακωβίδης του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας στα 100μ. ύπτιο που με χρόνο 1.01.39 (στον προκριματικό) πέτυχε νέα παγκύπρια επίδοση παμπαίδων Α.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα της δεύτερης μέρας των αγώνων είναι:

400μ. ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 4.04.37, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν. ) 4.09.01, Κυριάκου Ανδρέας (Κερύν.) 4.09.96. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Λ/σίας) 4.33.21, Καραμάνου Χρυσούλα (ΑΠΟΕΛ) 4.41.29, Λοίζου Άννα (Λ/κας) 4.46.76.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.18.54,  Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.22.31, Γρηγορίου Αλέξανδρος  (ΑΠΟΕΛ) 2.28.01. Γυναικών: Ερόκινα Μαρία (Πάφου) 2.37.74, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.41.46, Καραντώνη Μαρία (Κερύν.) 2.44.22.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 22.81, Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 23.67, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 23.85. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 25.41, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 26.24, Χαχολιάδου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 26.45.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 56.47, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 57.18, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 57.60.  Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.07.70, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.07.84, Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 1.09.88.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 56.89, Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 57.24, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 57.72.  Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.03.77, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 1.06.10, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.07.70.

4Χ200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Κερύνειας 7.48.39, Ν.Ο. Λεμεσού 7.58.74, Ν.Ο. Λευκωσίας 7.59.68. 

PJA 1330
PJA 1330

Γυναικών: Ν.Ο. Λευκωσίας 8.55.02, Ν.Ο. Λεμεσού 9.18.04, ΑΠΟΕΛ 9.22.94.

Οι αγώνες συνεχίζονται σήμερα Κυριακή στις 6.00μμ με τους τελικούς των αγωνισμάτων 50μ. πρόσθιο, 100μ. ελεύθερο, 200μ. πεταλούδα, 50μ. ύπτιο, 200μ. μικτή, 1500μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μικτή ομαδική.

ΝΕΕΣ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου): 200μ. πρόσθιο 2.18.54 (ΝΠΕ Ανδρών)  

Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού): 50μ. ελεύθερο 22.81 (ΝΠΕ Ανδρών και Νέων)

Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας): 100μ. ύπτιο 56.47 (ΝΠΕ Ανδρών)  

Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου): 200μ. πρόσθιο 2.22.31 (ΝΠΕ Νέων)

Ιακωβίδης Αλέξης (Λ/σίας): 100μ. ύπτιο 1.01.39 – προκρ. (ΝΠΕ Παμπαίδων Α΄)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                   241β.

Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας              193β.

Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                 182β.

Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου            148β.

Ναυτικός Όμιλος Πάφου                      124β.

Σωματείο ΑΠΟΕΛ                               113β.

Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                 29β.

Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                   28β.

Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας              18β.

Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας              13β.

Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς            5β.