25 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φάση των πλέι οφ το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Νίκησε στην έδρα του τον Προοδευτικό Πάφου με 44-25 κι έκανε άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου καθώς, μετά την ήττα της ΑΣΣ ΣΠΕΣ από τον Παρνασσό, αύξησε στο +6 τη διαφορά που την χωρίζει από την 2η ομάδα της κατάταξης.

Με σοβαρότητα και χωρίς την παραμικρή υποτίμηση το Ευρωπαϊκό ξεκίνησε αποφασιστικά τον αγώνα  κι  έδειξε και στην πράξη την ανωτερότητα του αφού απέναντι σε ένα Προοδευτικό που προσπάθησε μεν αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να κοντράρει στα ίσα, η ομάδα του Πανεπιστημίου κατάφερε  να προηγηθεί στο ημίχρονο με 25-12. Στην επανάληψη, παρά το γεγονός ότι ο Ανδρέας Ανδρέου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε γραμμένους στο φύλο αγώνα, το Ευρωπαϊκό συνέχισε να είναι καλύτερο και πήρε τη νίκη με 44-25, που το κρατά αήττητο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Ιούλιος Αργυρού 6, Μαρίνος Πελαγία 6, Ξένιος Κυπριανού 5, Μάριος Τριμιθιώτης 4, Γιάννος Νικηφόρου 4 και Γιώργος Στυλιανού 4, ενώ από τον Προοδευτικό ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Α. Χριστοφή 5, Χρ. Δίπλαρος 9, Π. Σωκράτους 4 και Τ. Σαββίδης 3.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 11           391-193                22
    2. ΑΣΣ ΣΠΕΣ /ΕΝΩΣΗ 11           347-252                16
    3. ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ 11           278-248                14
    4. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 11           307-365                8

Θέσεις 5-6

Σημαντικό βήμα για αποφυγή της 6ης θέσης στην τελική κατάταξη  πραγματοποίησε ο Μαυρομάτης. Στον πρώτο αγώνα των πλέι άουτ έκανε το μπρέικ και  νίκησε εκτός έδρας τον Α.Ο. Αραδίππου με 27-21 και πήρε προβάδισμα με  2-1 στις νίκες. Πλέον, η ομάδα του Αγίου Παύλου, με πλεονέκτημα στις νίκες αλλά και στην έδρα έχει υπερ της τα προγνωστικά για να φτάσει πρώτη στις 4 νίκες και να πετύχει το στόχο της που δεν είναι άλλος από την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η κρισιμότητα του παιγνιδιού ήταν δεδομένη γι αυτό και οι δύο αντίπαλες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με τον Μαυρομάτη ωστόσο να έχει καλύτερα τελειώματα στην επίθεση και να προηγείται στο ημίχρονο με 8-13. Στην επανάληψη το παιγνίδι έγινε ακόμη πιο δυνατό, όμως οι παίκτες του Α. Παρασκευά κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και να πανηγυρίσουν μια πολύ σπουδαία νίκη, που είναι μόλις η 2η στη φετινή διοργάνωση (και οι 2 σε βάρος της Αραδίππου).

Ο Πέτρος Προκοπίου με 13 γκολ, ο κορυφαίος της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ του αγώνα. Τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Α. Σοφοκλέους 3, Στ. Φτερακίδης 3, Γ. Καπετάνιος 3, Γ. Ιωάννου 2, Μ. Κακουρής 1, Χατζηκαλλής 1 και Γιασίτης 1. Για την Αραδίππου σκόραραν οι Κωνσταντίνος Χαραλάμπους 8, Π. Γαλόσιας 4, Στ. Αβραάμ 3, Χρ. Τζιόρτας 2, Γ. Τζιόρτας 1, Στ. Μαρνερίδης 1 και Παν. Μιχαήλ 1.

Α΄γύρος: Α.Ο. Αραδίππου –Μαυρομάτης Αγ. Παύλου 30-21

Β’ γύρος: Μαυρομάτης Αγίου Παύλου – Α.Ο. Αραδίππου 27-23

1ος πλέι άουτ: Α.Ο. Αραδίππου – Μαυρομάτης Αγ. Παύλου   21-27