Δεν τα κατάφερε η εθνική Κύπρου απέναντι στην Ισλανδία

Την ήττα από την Ισλανδία με 84-62 γνώρισε η Εθνική Ανδρών της Κύπρου, στον πέμπτο αγώνα για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017 εκτός έδρας. Η χώρα μας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ισλανδούς να ανεβάζουν στροφές και πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κύπρος θα δώσει τον τελευταίο της αγώνα για την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ το ερχόμενο Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου στις 17:00 κόντρα στην Ελβετία στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” στην Λευκωσία, για την 3η θέση του ομίλου.

H Ισλανδία ήταν η ομάδα που σκόραρε πρώτη στο παιχνίδι, με δίποντο, με την Κύπρο να απαντάει άμεσα με τρίποντο του Στυλιανού και να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 3-2 μετά από δύο λεπτά στον αγώνα. Έπειτα οι ισλανδοί σημείωσαν πέντε πόντους και βγήκαν μπροστά στο σκορ με 7-2, με την χώρα μας να κάνει πολύ καλό παιχνίδι στην συνέχεια, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 17-13 μέχρι το 7′ της αναμέτρησης. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 20-17.

Δυνατά μπήκε η Ισλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο και με έξι σερί πόντους πήρε προβάδισμα με 23-20, με την Κύπρο να απαντάει με δύο τρίποντα των Παντελή και Σιζόπουλου, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 26-23. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ έφθασε στο 30-29 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά έξι πόντων μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όπου προηγούνταν με 42-36.

Στην τρίτη περίοδο η Ισλανδία ξεκίνησε κάπως πιο καλά, καταφέρνοντας με την πάροδο πέντε λεπτών να φέρει την διαφορά στο σκορ στους δέκα πόντους (52-42), ενώ δύο λεπτά αργότερα οι Ισλανδοί σημείωσαν άλλους επτά πόντους και έφεραν το σκορ στο 59-42. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Ισλανδία να προηγείται με 69-46.

Με την διαφορά να είναι πλέον στους 23 πόντους (69-46) ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Κύπρος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στο σκορ για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, χωρίς επιτυχία όμως. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι Ισλανδοί πήραν την νίκη με 84-62, κλειδώνοντας έτσι την 2η θέση στον όμιλο πίσω από το Βέλγιο που είναι στην 1η θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 42-36, 69-46, 84-62