24 C

Δεν άντεξε ως το τέλος κόντρα στους γηπεδούχους

Mε το αριστερό στη φετινή διοργάνωση του Silver League μπήκε η Εθνική ομάδα Ανδρών. Στην πρεμιέρα της στον Α Όμιλο την Παρασκευή στη Strumica έχασε από τη Βόρεια Μακεδονία με 0-3 σετ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των διεθνών μας κέρδισαν και τα τρία σετ με 25-21, 25-21  και 25-21.

Στο πρώτο σετ οι Βορειομακεδόνες κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά πέντε πόντων 10-15. Ωστόσο, οι διεθνείς μας επιχείρησαν το come – back και με καρφί του Αυγ. Σαββίδη μείωσαν στο -2 18-20. Η ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας κέρδισε με 21-25 και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ καλά και είχε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή ενός – δυο πόντων. Με καρφί του Σιαπάνη προηγηθήκαμε 17-15 αλλά οι Βορειομακεδόνες ισοφάρισαν 18-18 και ξέφυγαν 19-23 για να επιβληθούν εκ νέου με 21-25 και να προηγηθούν με δυο σετ διαφορά.

Η ομάδα μας δεν άρχισε καλά το τρίτο σετ και η ομάδα της Β. Μακεδονίας   δημιούργησε νταμπλ – σκορ 07-14. Με αντεπίθεση διαρκείας η Εθνική μείωσε με μπλοκ του Οδυσσέα Σαββίδη στο -2 17-19 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της. Με προσπάθειες του Σιαπάνη μείναμε στο κόλπο του σετ, όμως η ομάδα της Βορείου Μακεδονίας κέρδισε με 21-25 και τον αγώνα 0-3 σετ.

Κορυφαίος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Σωτήρης Σιαπάνης με 18 πόντους.

ΚΥΠΡΟΣ (JCANNESTRACCI): Α. Σαββίδης 05, Χρυσοστόμου, Προδρόμου 09, Αλεξίου 04, Σιαπάνης 18, Ελευθερίου 07 – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2:Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: O.Σαββίδης 05, Γεωργίου, Χαριδήμου 01,

ΒΟΡΕΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ: Gjorgiev G 02,  Gjorgiev Ν. 20, Milev 07,Liaftov 11, Μadjunikov 04, Nikolov 05 – Λίμπερο 1:Nikolovski, Λίμπερο 2:  Αngelovski  – Αλλαγές:Ιliev, Saivovski.

Το Σάββατο στις 18:00 αντιμετωπίζουμε τη Δανία.