3 NIKHTES
3 NIKHTES
  • Στην κατηγορία των εφήβων κέρδισε ο Πέτρος Αναστασίου, στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου και στους βετεράνους ο Θεόδωρος Παναγή.

 

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα τραπ, πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας Λεόντιος Λεοντίου, στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Πάφου». Ο αγώνας ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και λόγω των γνωστών προβλημάτων του επαρχιακού σκοπευτηρίου Πάφου, έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 6 και 7 Ιουνίου.

 

Με την ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα, ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 120/125 και ακολούθησαν οι Λεόντιος Λεοντίου με 118/125, Αδάμος Σελίπας (ΣΚΟΛΑΡ) με 116/150, Ανδρέας Μακρής (ΣΚΟΕΠΑ) με 115/150 και η εξάδα συμπληρώθηκε με τους αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Άδωνη Μυλωνά και Μάριο Σοφοκλέους με 114/150. Από τη δοκιμασία των 15 «μονοντουφεκιών» του ημιτελικού, οι Μάριος Σοφοκλέους (14/15) και Λεόντιος Λεοντίου (13/15+2), εξασφάλισαν θέση στο μεγάλο τελικό, ενώ οι Άδωνης Μυλωνάς (13/15+1) και Ανδρέας Μακρής (12/15), αγωνίστηκαν στον μικρό τελικό. Εκεί όπου οι δυο αθλητές ισοβάθμησαν με 13/15, για να κερδίσει τελικά την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο ο Μακρής ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη ντουφεκιά του «σιουτ οφ», στην οποία ο Μυλωνάς ήταν άστοχος. Στον μεγάλο τελικό, ο Λεόντιος Λεοντίου πήρε από την αρχή το προβάδισμα, χάρη στην αστοχία του Μάριου Σοφοκλέους, για να κερδίσει τελικά το χρυσό μετάλλιο και τον αγώνα με 14/15 έναντι 9/15 του αντιπάλου του.

 

Στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Πέτρος Αναστασίου του ΣΚΟΛΑΡ με 108/125, στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ με 107/125 και στους βετεράνους ο Θεόδωρος Παναγή της ΣΚΟΑΜ με 99/125. Τέλος, στη Β’ κατηγορία, ο Πέτρος Φεττάς του ΣΚΟΠΑΦ πρώτευσε στη γενική κατάταξη με 112/125 και ο Ευτύχιος Σωτηρίου του ΣΚΟΛΑΡ στους έφηβους με 105/125.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ (118/125) 13 + 14
  2. Μάριος Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΥ (114/125) 14 + 09
  3. Ανδρέας Μακρής ΣΚΟΕΠΑ (115/125) 12 + 13
  4. Άδωνης Μυλωνάς ΣΚΟΛΕΥ (114/125) 13 + 13
  5. Αδάμος Σελίπας ΣΚΟΛΑΡ (116/125) 11
  6. Γιάννης Αηλιώτης ΣΚΟΕΠΑ (120/125) 10

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Πέτρος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ 108/125
  2. Άγγελος Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ   98/125

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Αντώνης Φεττάς ΣΚΟΠΑΦ 112/125
  2. Χριστόδ. Χριστοδουλίδης ΣΚΟΛΑΡ 112/125
  3. Χασάν Εβλεντζελί ΣΚΟΛΕΥ 110/125

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Ευτύχιος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ 105/125
  2. Μιχάλης Ηλία ΣΚΟΕΠΑ 101/125
  3. Ανδρέας Ιερωνυμίδης ΣΚΟΛΑΡ   86/125

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ

  1. Θεόδωρος Παναγή ΣΚΟΑΜ   99/125
  2. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ   96/125
  3. Εκρέμ Γκιουνμπάι ΣΚΟΑΜ             78/125

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. – 1C. Ο νικητής του αγώνα Λεόντιος Λεοντίου

 

  1. Ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων Πέτρος Αναστασίου, παραλαμβάνει το έπαθλό του από τον ταμία της ΣΚΟΚ Κωστάκη Ξενοφώντος

 

  1. Οι νικητές στη γενική κατάταξη μετά τη βράβευσή τους

 

  1. Οι νικητές στη β’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους

 

  1. Ο νικητής του αγώνα Λεόντιος Λεοντίου (αριστερά) μαζί με το συναθλητή του στο ΣΚΟΛΑΡ Αδάμο Σελίπα, που αγωνίστηκε στον ημιτελικό και κατέλαβε την πέμπτη θέση

 

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube