18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Δεύτερη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου αγώνα για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, κόντρα στον Απόλλωνα με 77-70. Η ομάδα της Λεμεσού αποδείχθηκε ξανά “σκληρό καρύδι”, αφού ήταν μπροστά στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως λύγισε στο τέλος και ηττήθηκε από την ΑΕΚ. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη για το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ κόντρα στον Απόλλωνα στην Ημιτελική Φάση, ενώ μία ενδεχόμενη νίκη στον τρίτο αγώνα που θα γίνει την Τρίτη (12/4) θα χαρίσει στην ΑΕΚ την πρόκριση στην Τελική Φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Κεραυνός-ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θάντους Μακφάντεν με 18 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι για τους νικητές έκανε και ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς που πέτυχε 17 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που προηγήθηκε πρώτη με δίποντο του Μπρέζετς, με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να ανεβαίνει και να σημειώνει δέκα σερί πόντους και να φέρνει το σκορ στο 10-2 υπέρ του. Η ομάδα της Λεμεσού έφερε στην συνέχεια την διαφορά στους δέκα (14-4), με την ΑΕΚ να απαντάει πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους με τον Ντουρέν και να φέρνει το σκορ στο 14-8. Για το υπόλοιπο της περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να φέρνει στο τέλος την διαφορά υπέρ του στους εννέα πόντους (22-13).

Δυνατά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ καταφέρνοντας με ένα δίποντο του Πέτροβιτς και ένα τρίποντο του Τρισόκκα να μειώσει σε 22-18. Έπειτα οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους (τέσσερις  ο Στρόουμπριτζ και δύο ο Μπράσγουελ) έφεραν το σκορ στο 28-18. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά έφερε την διαφορά στους δώδεκα πόντους (34-22) μέχρι το 14:41. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πιττάκας με τρίποντο έδινε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 37-25, όμως η ΑΕΚ στο επόμενο διάστημα σημείωσε εννέα σερί πόντους και μείωσε σε 37-34. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλο ένα τρίποντο πριν το φινάλε, ξανά με τον Πιττάκα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, και στο πρώτο τρίλεπτο μείωσε την διαφορά στον πόντο (42-41). Έπειτα ο Άπολμπι με δίποντο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 44-41, ενώ μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 46-43 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια ο Μακφάντεν πήρε πάνω του την ΑΕΚ, και με επτά δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 50-46. Ο Απόλλωνας όμως αποδείχθηκε αρκετά σκληρός, και σημειώνοντας δύο τρίποντα με τους Μπράσγουελ και Στρόουμπριτζ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 52-50. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Απόλλωνα μπροστά με 55-52.

Την διαφορά στους τέσσερις πόντους έφερε ο Απόλλωνας δύο φορές στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (59-55 και 62-58). Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν έξι σερί πόντους στην συνέχεια και προηγήθηκαν με 64-62, ενώ στο 36:46 το σκορ έφθασε στο 71-64 υπέρ της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ.  Ο Απόλλωνας αντέδρασε και με έξι πόντους (Μπράσγουελ, Μακρέι, Πέτγουεϊ) μείωσε σε 71-70. Οι Λαρνακείς πέτυχαν άλλους έξι πόντους πριν το φινάλε και πήραν την νίκη με 77-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 40-34, 55-52, 70-77