Δεύτερη η Κύπρος στο πίνακα των μεταλλίων

Τρία μετάλλια (ένα χρυσό και δυο χάλκινα) εξασφάλισαν οι διεθνείς μας, ενώ την πρώτη θέση κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία με δυο χρυσά και δυο αργυρά

Κολακευτικά σχόλια από τον πρόεδρο της FITASC, που τόνισε στην τελετή λήξης ότι «η Κύπρος αποτελεί αγαπημένο προορισμό για το άθλημά μας…»

Άλλη μια διεθνής σκοπευτική διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Κύπρου, στα Λατσιά, πέρασε στην ιστορία και προστέθηκε στα θετικά της ΣΚΟΚ και της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας… Μιλάμε για τους διεθνείς αγώνες του “COMPAK – SPORTING CYPRUS GRAND PRIX 2017”, όπου τόσο αγωνιστικά όσο και οργανωτικά στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία, αφού από τη μια οι διεθνείς σκοπευτές μας με την εμφάνιση και τις επιδόσεις τους, ανέβασαν την Κύπρο στη δεύτερη θέση στον πίνακα των μεταλλίων με ένα χρυσό και δυο χάλκινα μετάλλια, ενώ και οι διοργανωτές φρόντισαν να αφήσουν απόλυτα ικανοποιημένους, όλους τους ξένους αθλητές και συνοδούς. Ιδιαίτερα τον πάντα απαιτητικό πρόεδρο της Διεθνούς Ομοσπονδίας FITASC Ζιαν Φρανσουά Παλίγκας, ο οποίος στην τελετή λήξης των αγώνων εξέφρασε την ικανοποίηση του τόσο για τις συμμετοχές όσο και για την άψογη διοργάνωση και δήλωσε πως «πάντα η Κύπρος αποτελεί αγαπημένο προορισμό για το άθλημά μας…»!

Τα μετάλλια για την Κύπρο εξασφάλισαν οι διεθνείς σκοπευτές μας Κώστας Κωνσταντίνου (χρυσό) στην κατηγορία των βετεράνων, Άγγελος Αβραάμ (χάλκινο) στη γενική κατάταξη και Δημήτρης Λόρδος (χάλκινο) στην κατηγορία των σούπερ βετεράνων. Νικητής των αγώνων αναδείχτηκε ο Σουηδός Μάρτιν Άντερσον με 196/200, ενώ ο Βρετανός παγκοσμιονίκης και πρωταθλητής Ευρώπης Τζιορτζ Ντίκουϊτ με 195/200 τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Ο πρωταθλητής μας Άγγελος Αβραάμ εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 194/200, ενώ άλλοι πέντε διεθνείς μας τερμάτισαν στην πρώτη δεκάδα της διοργάνωσης. Αυτοί είναι ο Χάρης Χριστοδουλίδης (193/200) και Κύπρος Κυπριανού, Πέτρος Ιωάννου, Ντίνος Κωνσταντίνου και Νεόφυτος Σιαλής (191/200). Στην κατηγορία των γυναικών πρώτευσε η Βρετανίδα Τσιέριλ Χολ με 184/200, δεύτερη κατετάγη η Άννα Στέμπεργκ από τη Δανία με 175/200 και τρίτη η Ελβετίδα Μαρία Ρόζα Γκέρπε με 174/200.

Στην κατηγορία των βετεράνων, πίσω από τον χρυσό νικητή Κώστα Κωνσταντίνου (182/200), αργυρός νικητής ανεδείχθη ο Βρετανός Τόνι Μάλβελ, που κέρδισε σε αγώνα μπαράζ το Βέλγο Έρικ Μανσχόβεν, αφού και οι δυο πέτυχαν 178/200 στον κανονικό αγώνα. Ο Βρετανός Άλαν Πιρς ήταν ο νικητής στην κατηγορία των σούπερ βετεράνων με 170/200, ενώ δεύτερος κατετάγη ο Ελβετός Αλαίν Ρέινα με 169/200 και τρίτος ο Δημήτρης Λόρδος με 168/200. Τέλος στην εφηβική κατάταξη, χρυσός νικητής ανεδείχθη ο Πολωνός Πρεμισλάβ Ντιτκόφκι με 186/200, το αργυρό μετάλλιο εξασφάλισε ο Δανός Γκουστάβ Λάκερμπον με 184/200 και το χάλκινο ο Σουηδός Άλφρεντ Χέλστρομ με 173/200.

Τα 15 μετάλλια της διοργάνωσης (τρία από κάθε χρώμα), μοιράστηκαν σε επτά χώρες, από τις 22 που συμμετείχαν στους αγώνες. Πρώτη στον πίνακα των μεταλλίων, τερμάτισε η Μεγάλη Βρετανία με τέσσερα μετάλλια (δυο χρυσά και δυο αργυρά), δεύτερη ήταν η Κύπρος με τρία μετάλλια (ένα χρυσό και δυο χάλκινα) και τρίτη η Σουηδία με ένα χρυσό κι ένα χάλκινο μετάλλιο. Η τελική κατάταξη στον πίνακα των μεταλλίων ήταν η ακόλουθη: