110 cyclistes au depart de guingamp
110 cyclistes au depart de guingamp

Πολύτιμες εμπειρίες σε δυνατούς αγώνες απο την Αντριανα Χριστοφόρου

Η πρωταθλήτρια Κύπρου στην ποδηλασία Δρόμου, Αντρια Χριστοφόρου η οποία βρίσκεται εδώ και τρεις εβδομάδες στο εξωτερικό για αγώνες έκλεισε με επιτυχία τον κύκλο των αγώνων προετοιμασίας της για τους Κοινοπολιτειακούς αγώνες της Γλασκόβης που ξεκινούν την ερχόμενη εβδομάδα.
Η Κύπρια πρωταθλήτρια αγωνίστηκε μεταξύ άλλων αγώνων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και στον Διεθνή ποδηλατικό γυναικείο αγώνα “Tour de Bretagne” στην Γαλλία. 
Στο πρωτάθλημα Ευρώπης η Χριστοφόρου κατάφερε να τερματίσει στην 33η θέση ανάμεσα σε 76 αθλήτριες στον αγώνα δρόμου με πολύ καλό χρόνο. Η Χριστοφόρου τερμάτισε μαζί με ένα μεγάλο γκρουπ αθλητριών 41δευτερόλεπτα πίσω από την νικήτρια του αγώνα Stultiens Sabrina από την Ολλανδία. 
Στον επόμενο της αγώνα, τον πενθήμερο ποδηλατικό γύρο “Tour de Bretagne Feminin” στη Γαλλία η Χριστοφόρου παρά το ότι αγωνιζόταν για πρώτη φορά σε τέτοιου είδους αγώνα. Παρότι ξεκίνησε κάπως άσχημα την πρώτη μέρα, κατάφερε κατά τη διάρκεια του αγώνα καθημερινά να βελτιώνει τη θέση της και να καταφέρει να τερματίσει τελικά στην 30η θέση στην γενική κατάταξη και στην 15η θέση στην ηλικιακή της κατηγορία, δηλαδή κάτω των 23 χρονών. Η θέσεις της αυτές μπορούν να κριθούν ως πολύ μεγάλη επιτυχία αν λάβει κανείς ότι στον αγώνα αγωνίζονταν 110 αθλητριες 25 απο επαγγελματικές και εθνικές ομάδες απο όλη την Ευρώπη.
Η Χριστοφόρου παρότι φαίνεται να είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση και αναμένεται ότι στους προσεχείς κοινοπολιτειακούς αγώνες θα δώσει την μάχη για μια πολύ καλή θέση. 
Παρόλο που η απουσία της αυτή της στέρησε την ευκαιρία να αγωνιστεί στο παγκύπριο πρωτάθλημα Ορεινλης ποδηλασίας, παρόλα αυτά η Χριστοφόρου φαίνεται να είναι πολύ πιο έτοιμη για μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον 

Tour Of Britain 2014 Female Rank 3 rd stage of the TBFI Saturday, July 19 Guingamp / Yffiniac (22) 
Elisa Longo BORGHINI (Hitec Products) won the 3 rd step in front of his teammate Audrey Cordon and Norwegian Vita HEINE. Elisa Longo BORGHINI also captured the yellow jersey.CLASSIFICATION STEP

        TIME GOODWILL
1 LONGO BORGHINI Elisa HPU   3 23 6
2 CORDON Audrey HPU to     27
3 HEINE Vita Norway to     55
4 Biannic Aude LKT to     55
5 BRAVARD Charlotte FUT to     55
6 SCHWEIZER Doris BPK to     55
7 PADER Lucie FUT to     55
8 Lesueur Melody LKT to   2 41
9 SICOT Marion FRA Centre to   2 41
10 Fiona DUTRIAUX FUT to   2 59
11 PALADIN Soraya TOG to   2 59
12 KOSTER Anousk Bike 4 Air to   2 59
13 DUVAL Eugenie Normandy to   2 59
14 JEULAND Pascale FUT to   2 59
15 Pijnenborg Mascha Bike 4 Air to   2 59
16 Jessie WALKER Vulpine to   2 59
17 Jutta Stienen SUI to   2 59
18 KOZONCHUK Oksana RVL to   2 59
19 Mirjam Gysling Haibike to   2 59
20 WEAVER Molly Scott WRT to   2 59
21 TUHAI Ksenia BPK to   2 59
22 LOPEZ Belen LKT to   2 59
23 JEULAND BOYERE Nath Brittany to   2 59
24 ZORZI Susanna BPK to   2 59
25 Ingrid LORVIK Norway to   2 59
26 FOURNIER Roxane FUT to   2 59
27 GONZALEZ Alicia LKT to   2 59
28 Irina MOLICHEVA Club Rus to   2 59
29 HANSELMANN Nicole SUI to   2 59
30 CHRISOFOROIS Antri Languedoc- to   2 59
31 AZAM Emeline Languedoc- to 2 59
32 ERSKINE Julie Scott WRT to 2 59
33 Emilie ROCHEDY Normandy to 2 59
34 Denise BREU Haibike to 2 59
35 VALSECCHI Silvia BPK to 2 59
36 RIVAT Amélie FUT to 2 59
37 THE FOURN Aodez Brittany to 2 59
38 Tina ANDREASSEN Norway to 2 59
39 Bitto Irene TOG to 2 59
40 PIEROBON Chiara TOG to 2 59
41 Sarah STOREY Pearl to 2 59
42 CHRISTIAN Anna Scott WRT
43 BOUCHER Julie FRA Centre
44 Sandra Weiss SUI
45 WYMAN Helen Vulpine
46 Romanyuta Evgenia Club Rus
47 Bjønnes Tirll Norway
48 Sara Olsson HPU
49 DOS SANTOS Sandra DN 17
50 Yulia BLINDYUK RVL
51 BAUR Carolina SUI
52 WEISS Martina SUI
53 BRÜHWILER Larissa SUI to 7 48
54 CREAMER Lauren Pearl to 7 48
55 HAYLEY Simmonds Pearl to 7 48
56 BRAND Melissa Scott WRT to 7 48
57 ETIENNE Anne Brittany to 7 48
58 Ségolène Leberon FRA Centre to 7 48
59 GAMBIER Kelly FRA Centre to 7 48
60 Cauz Francesca TOG to 7 48
61 Verhoeven Aurore LKT to 9 42
62 Fanny Ribérot LKT to 9 42
63 MAHE Louise Scott WRT to 9 42
64 ALLIN Pauline DN 17 to 9 42
65 Clémence ONDET FRA Centre to 9 42
66 Penny Rowson Vulpine to 9 42
67 LOWTHER Melissa Vulpine to 9 42
68 Kuchinskaya Elena RVL to 9 42
69 BUTLER Nikola Pearl to 9 42
70 JOUAN Séverine Languedoc- to 10 50
71 Joanna SMITH Languedoc- to 10 50
72 COPY Clémence Pearl to 10 50
73 Gabrielle Rimasson Brittany to 10 50
74 PILOT Helene FORTIN DN 17 to 10 54
75 Wendy Oosterwoud Bike 4 Air to 10 54
76 BELEVANTSEVA Svetlan Club Rus to 10 54
77 Harriet OWEN Vulpine to 14 52
78 Lidia Malakhova Club Rus to 16 42
79 LEMARIE Marine Normandy to 16 44
80 Verhoeven Pauline DN 17 to 16 44
81 BEC Eloise Languedoc- to 17 32
82 FAVRE Mathilde Normandy to 17 32
83 GRILLO Natasha TOG to 18 30
84 THORSEN Thea HPU to 18 30
85 UMUTZHANOVA Makhab BPK to 18 30
86 LIMA Tone HPU to 18 30
87 Sigrid JOCHEMS Vulpine to 18 30
88 Annie Labordus Bike 4 Air to 18 30
89 Matthey Crystel Haibike to 18 30
90 GERARD Helene Brittany to 18 30
91 Janine HANSELMANN Haibike to 21 42
92 LISENBERG-BEKKERIN Bike 4 Air to 21 42
93 Hannah WALKER Scott WRT to 30 20

 
GENERAL CLASSIFICATION

GST / GAPS
1 LONGO BORGHINI Elisa HPU 7 10 13
2 CORDON Audrey HPU to 14
3 Biannic Aude LKT to 59
4 SCHWEIZER Doris BPK to 1 2
5 PADER Lucie FUT to 1 47
6 HEINE Vita Norway to 1 50
7 BRAVARD Charlotte FUT to 1 51
8 Sarah STOREY Pearl to 3 4
9 Lesueur Melody LKT to 3 10
10 VALSECCHI Silvia BPK to 3 15
11 HANSELMANN Nicole SUI to 3 30
12 KOSTER Anousk Bike 4 Air to 3 30
13 ZORZI Susanna BPK to 3 37
14 LOPEZ Belen LKT to 3 44
15 Jutta Stienen SUI to 3 49
16 KOZONCHUK Oksana RVL to 3 52
17 Fiona DUTRIAUX FUT to 3 56
18 DUVAL Eugenie Normandy to 3 58
19 PALADIN Soraya TOG to 3 59
20 Irina MOLICHEVA Club Rus to 4 0
21 RIVAT Amélie FUT to 4 2
22 Mirjam Gysling Haibike to 4 3
23 Pijnenborg Mascha Bike 4 Air to 4 7
24 JEULAND Pascale FUT to 4 12
25 CHRISTIAN Anna Scott WRT to 4 12
26 Bitto Irene TOG to 4 17
27 FOURNIER Roxane FUT to 4 27
28 Tina ANDREASSEN Norway to 4 28
29 PIEROBON Chiara TOG to 4 37
30 Emilie ROCHEDY Normandy to 4 42
31 SICOT Marion FRA Centre to 4 52
32 GONZALEZ Alicia LKT to 5 5
33 THE FOURN Aodez Brittany to 5 18
34 Jessie WALKER Vulpine to 5 23
35 Sandra Weiss SUI to 5 32
36 WEAVER Molly Scott WRT to 5 45
37 Denise BREU Haibike to 6 2
38 CHRISOFOROIS Antri Languedoc- to   6 9
39 ERSKINE Julie Scott WRT to 7 3
40 Bjønnes Tirll Norway to 7 24
41 WYMAN Helen Vulpine to 7 40
42 Sara Olsson HPU to 8 50
43 Yulia BLINDYUK RVL à 9 56
44 GAMBIER Kelly FRA Centre to 10 0
45 BOUCHER Julie FRA Centre to 10 11
46 HAYLEY Simmonds Pearl to 10 19
47 Cauz Francesca TOG to 10 40
48 BRÜHWILER Larissa SUI to 10 48
49 Verhoeven Aurore LKT to 11 12
50 Kuchinskaya Elena RVL to 11 38
51 Clémence ONDET FRA Centre to 12 19
52 Fanny Ribérot LKT to 12 20
53 Joanna SMITH Languedoc- to 13 48
54 BAUR Carolina SUI to 15 0
55 FAVRE Mathilde Normandy to 24 30
56 BRAND Melissa Scott WRT to 28 46
57 WEISS Martina SUI to 32 7
58 Romanyuta Evgenia Club Rus to 32 15
59 Ingrid LORVIK Norway to 33 6
60 AZAM Emeline Languedoc- to 33 15
61 JEULAND BOYERE Nathal Brittany to 33 20
62 TUHAI Ksenia BPK to 34 39
63 CREAMER Lauren Pearl to 36 34
64 Lidia Malakhova Club Rus to 37 20
65 ETIENNE Anne Brittany to 37 30
66 Ségolène Leberon FRA Centre to 38 17
67 LOWTHER Melissa Vulpine to 39 33
68 DOS SANTOS Sandra DN 17 to 39 41
69 BUTLER Nikola Pearl to 39 53
70 MAHE Louise Scott WRT to 40 28
71 Svetlana BELEVANTSEVA Club Rus to 40 31
72 ALLIN Pauline DN 17 to 40 45
73 Penny Rowson Vulpine to 40 57
74 COPY Clémence Pearl to 41 11
75 Wendy Oosterwoud Bike 4 Air to 41 15
76 Gabrielle Rimasson Brittany to 41 18
77 JOUAN Séverine Languedoc- to 41 48
78 PILOT Helene FORTIN DN 17 to 43 8
79 Harriet OWEN Vulpine to 46 12
80 LEMARIE Marine Normandy to 46 15
81 Verhoeven Pauline DN 17 to 46 52
82 Matthey Crystel Haibike to 48 8
83 GERARD Helene Brittany to 48 12
84 THORSEN Thea HPU to 48 24
85 Annie Labordus Bike 4 Air to 48 28
86 GRILLO Natasha TOG to 48 56
87 LIMA Tone HPU to 48 59
88 Sigrid JOCHEMS Vulpine to 49 30
89 BEC Eloise Languedoc- to 49 37
90 UMUTZHANOVA Makhabb BPK to 49 57
91 LISENBERG-BEKKERING Bike 4 Air to 51 33
92 Janine HANSELMANN Haibike to 55 19
93 Hannah WALKER Scott WRT to January 1 1

 
CLASSIFICATION YOUNG

TIME GOODWILL
1 PADER Lucie FUT FRA 7 12 00
2 BRAVARD Charlotte FUT FRA 7 12 04 0 04
3 KOSTER Anousk Bike 4 Air NED 7 13 43 1 43
4 ZORZI Susanna BPK ITA 7 13 50 1 50
5 DUVAL Eugenie Normandy FRA 7 14 11 2 11
6 PALADIN Soraya TOG ITA 7 14 12 2 12
7 CHRISTIAN Anna Scott WRT GBR 7 14 25 2 25
8 Bitto Irene TOG ITA 7 14 30 2 30
9 PIEROBON Chiara TOG ITA 7 14 50 2 50
10 Emilie ROCHEDY Normandy FRA 7 14 55 2 55
11 SICOT Marion FRA Centre FRA 7 15 05 3 05
12 GONZALEZ Alicia LKT ESP 7 15 18 3 18
13 Jessie WALKER Vulpine GBR 7 15 36 3 36
14 WEAVER Molly Scott WRT GBR 7 15 58 3 58
15 CHRISOFOROIS Antri Languedoc-Rou CYP 7 16 22 4 22
16 BOUCHER Julie FRA Centre FRA 7 20 24 8 24
17 Cauz Francesca TOG ITA 7 20 53 8 53
18 BRÜHWILER Larissa SUI SUI 7 21 01 9 01
19 Clémence ONDET FRA Centre FRA 7 22 32 10 32
20 BAUR Carolina SUI SUI 7 25 13 13 13
21 FAVRE Mathilde Normandy FRA 7 34 43 22 43
22 AZAM Emeline Languedoc-Rou FRA 7 43 28 31 28
23 TUHAI Ksenia BPK BLR 7 44 52 32 52
24 CREAMER Lauren Pearl IRL 7 46 47 34 47
25 ETIENNE Anne Brittany FRA 7 47 43 35 43
26 Ségolène Leberon FRA Centre FRA 7 48 30 36 30
27 LOWTHER Melissa Vulpine GBR 7 49 46 37 46
28 DOS SANTOS Sandra DN 17 FRA 7 49 54 37 54
29 Svetlana BELEVANTSEVA Club Rus RUS 7 50 44 38 44
30 ALLIN Pauline DN 17 FRA 7 50 58 38 58
31 Penny Rowson Vulpine GBR 7 51 10 39 10
32 Wendy Oosterwoud Bike 4 Air NED 7 51 28 39 28
33 Gabrielle Rimasson Brittany FRA 7 51 31 39 31
34 JOUAN Séverine Languedoc-Rou FRA 7 52 01 40 01
35 PILOT Helene FORTIN DN 17 CAN 7 53 21 41 21
36 LEMARIE Marine Normandy FRA 7 56 28 44 28
37 Verhoeven Pauline DN 17 FRA 7 57 05 45 05
38 GERARD Helene Brittany FRA 7 58 25 46 25
39 THORSEN Thea HPU NOR 7 58 37 46 37
40 GRILLO Natasha TOG ITA 7 59 09 47 09
41 BEC Eloise Languedoc-Rou FRA 7 59 50 47 50
42 UMUTZHANOVA Makhabbat BPK KAZ 8 00 10 48 10
43 Janine HANSELMANN Haibike SUI 8 05 32 53 32
44 Hannah WALKER Scott WRT GBR 8 11 14 59 14

 
CLIMBER 
37.2 KM

1 Irina MOLICHEVA Club Rus 8
2 Pijnenborg Mascha Bike 4 Air 6
3 LONGO BORGHINI Elisa HPU 4
4 SCHWEIZER Doris BPK 2
5 CORDON Audrey HPU 1

 
KM 71.7

1 LONGO BORGHINI Elisa HPU 8
2 CORDON Audrey HPU 6
3 PALADIN Soraya TOG 4
4 SCHWEIZER Doris BPK 2
5 ZORZI Susanna BPK 1

 
KM 80.5

1 LONGO BORGHINI Elisa HPU 8
2 CORDON Audrey HPU 6
3 SCHWEIZER Doris BPK 4
4 Kuchinskaya Elena RVL 2
5 PALADIN Soraya TOG 1

 
CLIMBER GENERAL

STEP GENERAL PL1 CL.GÉN
1 LONGO BORGHINI Elisa HPU ITA 20 26 2 1
2 CORDON Audrey HPU FRA 13 25 1 2
3 Pijnenborg Mascha Bike 4 Air NED 6 19 1 23
4 SCHWEIZER Doris BPK SUI 8 17 1 4
5 PALADIN Soraya TOG ITA 5 9 19
6 Irina MOLICHEVA Club Rus RUS 8 8 1 20
7 RIVAT Amélie FUT FRA 8 21
8 Kuchinskaya Elena RVL RUS 2 8 50
9 THE FOURN Aodez Brittany FRA 4 33
10 ZORZI Susanna BPK ITA 1 2 13

 
TEAM CLASSIFICATION STEP

TIME GOODWILL  NUMBERS PLACE PL 1C
1 Charentes Futuroscope 86 10 14 07 (35 34 32) 22 5
2 Lointek 10 15 53 1 46 (121 123 126) 34 4
3 WOMEN TEAM ASTANA BEPINK 10 16 11 2 04 (153 154 152) 51 6
4 NATIONAL Team NORWAY 10 16 11 2 04 (193 194 191) 66 3
5 HITEC PRODUCTS UCK 10 17 33 3 26 (3 January 4) 51 1
6 TOP GIRLS Fassa BORTOLO 10 18 15 4 08 (45 41 46) 90 11
7 EPIC CYCLES SCOTT WRT 10 18 24 4 17 (71 76 74) 94 20
8 SWISS NATIONAL Team 10 18 40 4 33 (64 63 66) 90 17
9 BRITAIN region 10 23 04 8 57 (13 14 15) 117 23
10 Team FEMALE REGION CENTRE 10 23 09 9 02 (91 93 94) 110 9
11 MATRIX FITNESS vulpine 10 25 31 11 24 (26 21 24) 127 16
12 Team FEMALE Languedoc Roussillon 10 26 06 11 59 (54 51 55) 131 30
13 Team NWVG BIKE 4 AIR 10 26 10 12 03 (81 83 85) 102 12
14 CLUB RUS 10 27 06 12 59 (102 101 106) 150 28
15 PEARL IZUMI 10 27 53 13 46 (141 143 146) 150 41
16 RUSVELO 10 29 47 15 40 (173 176 174) 136 18
17 JOINT NORMANDY 10 32 00 17 53 (131 134 132) 125 13
18 Haibike CYCLING BY WOLF 10 33 46 19 39 (111 116 112) 142 19
19 DN 17 Poitou Charentes JOINT 10 37 42 23 35 (161 165 164) 187 49

 
GENERAL CLASSIFICATION TEAM

TIME GOODWILL P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10
1 Charentes Futuroscope 86 21 37 57 1 1 2
2 Lointek 21 38 26 0 29 2 2
3 WOMEN TEAM ASTANA BEPINK 21 38 47 0 50 1 2 1
4 HITEC PRODUCTS UCK 21 40 08 2 11 2 2
5 NATIONAL Team NORWAY 21 42 16 4 19 1 1
6 SWISS NATIONAL Team 21 42 35 4 38 1 1 1 1
7 TOP GIRLS Fassa BORTOLO 21 43 32 5 35 1 1 1
8 EPIC CYCLES SCOTT WRT 21 47 29 9 32 1 1
9 Team FEMALE REGION CENTRE 21 51 12 13 15 1 1
10 RUSVELO 21 55 09 17 12 1 2
11 Haibike CYCLING BY WOLF 22 02 48 24 51
12 JOINT NORMANDY 22 02 54 24 57 1
13 BRITAIN region 22 16 41 38 44 1 1
14 Team NWVG BIKE 4 AIR 22 18 53 40 56 1 1
15 PEARL IZUMI 22 20 22 42 25 1 1
16 MATRIX FITNESS vulpine 22 23 15 45 18
17 FEMALE Languedoc Roussillon 22 23 43 45 46
18 CLUB RUS 22 38 06 1 0 09 1
19 DN 17 Poitou Charentes JOINT 23 04 34 1 26 37

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube