Cycling News-Εθνική Ομάδα – η Χριστοφόρου 17η ανάμεσα στις 32 κορυφαίες αθλήτριες της Κοινοπολιτείας

334

Έντονες συγκινήσεις πρόσφερε η Χριστοφόρου σε όσους παρακολούθησαν τον αγώνα της Ατομικής Χρονομέτρησης Ποδηλασίας Δρόμου των 20ων Κοινοπολιτειακών Αγώνων! Με τη κάμερα της ζωντανής μετάδοσης να εστιάζεται πάνω της για αρκετή ώρα και ξεπερνώντας την αρχική νευρικότητα, έδωσε όλες της τις δυνάμεις καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα της και τερμάτισε στη 17η θέση ανάμεσα στις 32 κορυφαίες αθλήτριες της Κοινοπολιτείας.

Ακόμα και η εκφωνήτρια της ζωντανής μετάδοσης τους αγώνα, Rochelle Gilmore (επαγγελματίας αθλήτρια ποδηλασίας με πλούσιο παλμαρές) δυσκολευόταν να πιστέψει στα μάτια της βλέποντας τους ενδιάμεσους χρόνους που είχε θέσει η Χριστοφόρου στα 3 πρώτα ενδιάμεσα σημεία της διαδρομής να παραμένουν ως οι καλύτεροι, καθώς περνούσαν αρκετές πιο γνωστές αθλήτριες! Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από συνεχή ψιλόβροχο, πράγμα που ωφέλησε τις πιο έμπειρες αθλήτριες αφού η διαδρομή ήταν αρκετά τεχνική με πολλές στροφές.

Η απειρία σε αγώνες ατομικής χρονομέτρησης αυτού του μήκους και η έλλειψη ευκαιριών να αγωνιστεί σε ψηλό επίπεδο περιόρισαν τελικά τη πρωταθλήτρια Κύπρου στη 17η θέση, με χρόνο 46:53.93 – 4,5 λεπτά πίσω από τη νικήτρια Linda Villumsen από τη Νέα Ζηλανδία (χρόνος 42:25:46).

Δεύτερη στον αγώνα τερμάτισε η Αγγλίδα Emma Pooley, με 6 δευτερόλεπτα περισσότερα από την Villumsen, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Katrin Garfoot από την Αυστραλία, με 48 δευτερόλεπτα περισσότερα από τη Νικήτρια.

“Πάλεψε στη διαδρομή με όλες της τις δυνάμεις και τερμάτισε 17η ανάμεσα σε 32 κορυφαίες αθλήτριες της Κοινοπολιτείας” είπε ο προπονητής της Χριστοφόρου, κ. Μιχάλης Χατζηιωάννου ο οποίος την ακολουθούσε και την καθοδηγούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. “Μέχρι το 20ο χλμ ένοιωθε πολύ καλά, και αυτό αποτυπωνόταν και στους ενδιάμεσους χρόνους της. Μετά την κατέβαλε η κούραση, αφού δεν είναι συνηθισμένη σε αγώνες Ατομικής Χρονομέτρησης τόσο μεγάλου μήκους.”

Η ίδια δήλωσε ικανοποιημένη με την επίδοση της. “Έδωσα ότι είχα! Με δυσκόλεψε η απόσταση και οι βρεγμένες λόγω βροχής στροφές, ειδικά στο τελευταίο κομμάτι μέσα στη πόλη. Αν αναλογιστώ και το πολύ ψηλό επίπεδο, μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένη με τη 17η θέση και με την όλη μου απόδοση κατά τη διάρκεια του αγώνα!”

Δήλωσε επίσης εντυπωσιασμένη με τον αριθμό των θεατών και τις συνεχείς τους επευφημίες σε όλο το μήκος της διαδρομής ενώ σίγουρα ευχαριστήθηκε την παραμονή της στη καρέκλα του πρωτοπόρου του αγώνα (Hot Seat) που είχε στηθεί στη γραμμή τερματισμού!

Στους Άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Άγγλος Alex Dowsett με χρόνο 0:47:42 με τον Αυστραλό Rohan Dennis στη δεύτερη θέση (+9 δευτερόλεπτα) και τον Ουαλλό Geraint Thomas στη τρίτη (+14 δευτερόλεπτα)

Ο αγώνας της Ατομικής Χρονομέτρησης είχε μεταδοθεί ζωντανά μέσω του καναλιού στο Youtube των Κοινοπολιτειακών Αγώνων 2014  και υπάρχει διαθέσιμος για αναμετάδοση.

Αγώνας Αντοχής Ποδηλασίας Δρόμου:

Οι αθλητές της Εθνικής Ομάδας Ποδηλασίας ολοκληρώνουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην Γλασκώβη με τον αγώνα Αντοχής Ποδηλασίας Δρόμου ο οποίος θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή, 3 Αυγούστου σε κυκλική διαδρομή μήκους 14,4 χλμ την οποία οι Άνδρες θα καλύψουν 12 φορές (συνολικό μήκος αγώνα 172 χλμ) και οι γυναίκες 7 φορές (συνολικό μήκος αγώνα 98 χλμ). Στη μάχη για τα 6 τελευταία μετάλλια στη ποδηλασία θα ριχτούν 63 ποδηλάτριες απο 19 χώρες και 140 ποδηλάτες από 37 χώρες!

Η Χριστοφόρου ξεκινά η ώρα 8:00 πμ τοπική ώρα (10:00 πμ ώρα Κύπρου) ενώ οι Αθανασιάδης και Λοΐζου η ώρα 12:00 μμ τοπική ώρα (2:00 μμ ώρα Κύπρου).

Περισσότερες πληροφορίες:

Αποτελέσματα Γυναικών
Αποτελέσματα Ανδρών
1 Linda Villumsen (New Zealand) 0:42:25 1 Alex Dowsett (England) 0:47:42
2 Emma Pooley (England) 0:00:06 2 Rohan Dennis (Australia) 0:00:09
3 Katrin Garfoot (Australia) 0:00:48 3 Geraint Thomas (Wales) 0:00:14
4 Jaime Nielsen (New Zealand) 0:01:04 4 Svein Tuft (Canada) 0:00:51
5 Katie Archibald (Scotland) 0:01:05 5 Jesse Sergent (New Zealand) 0:00:52
6 Shara Gillow (Australia) 0:01:08 6 Michael Hepburn (Australia) 0:01:29
7 Elinor Barker (Wales) 0:01:31 7 Steve Cummings (England) 0:01:33
8 Lucy Coldwell (Scotland) 0:01:38 8 David Millar (Scotland) 0:02:14
9 Anna Turvey (Scotland) 0:01:43 9 Luke Durbridge (Australia) 0:02:16
10 Jasmin Glaesser (Canada) 0:01:47 10 James McLaughlin (Guernsey) 0:02:58
11 Reta Trotman (New Zealand) 0:02:05 11 Mark Christian (Isle of Man) 0:03:09
12 Amy Roberts (Wales) 0:02:05 12 Michael Hutchinson (Northern Ireland) 0:04:24
13 Joanna Rowsell (England) 0:02:20 13 Marcus Christie (Northern Ireland) 0:04:35
14 Anna Christian (Isle of Man) 0:03:23 14 Zachary Bell (Canada) 0:04:34
15 Ashleigh Moolman (South Africa) 0:03:33 15 Andrew Roche (Isle of Man) 0:04:52
16 Laura Brown (Canada) 0:04:10 16 Scott Davies (Wales) 0:04:52
17 Antri Christoforou (Cyprus) 0:04:28 17 Luke Rowe (Wales) 0:05:06
18 Tamiko Butler (Antigua) 0:04:53 18 Till Drobisch (Namibia) 0:06:38
19 Aurelie Halbwach (Mauritius) 0:05:00 19 Janvier Hadi (Rwanda) 0:07:02
20 Heidi Dalton (South Africa) 0:05:57 20 Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Malaysia) 0:07:14
21 Nicole Mitchell (Bermuda) 0:06:08 21 Yannick Lincoln (Mauritius) 0:07:27
22 Joanna Watts (Guernsey) 0:06:24 22 Aaron Bailey (Guernsey) 0:08:10
23 Ann Bowditch (Guernsey) 0:06:38 23 Valens Ndayisenga (Rwanda) 0:08:57
24 Leah Kirchmann (Canada) 0:06:40 24 Gerhard Mans (Namibia) 0:09:05
25 Karina Bowie (Guernsey) 0:07:21 25 John Muya (Kenya) 0:09:06
26 Laura Wasley (Isle of Man) 0:07:42 26 Dominique Mayho (Bermuda) 0:09:13
27 Vera Adrian (Namibia) 0:07:56 27 David Njau (Kenya) 0:09:28
28 Irene Steyn (Namibia) 0:08:50 28 Arvind Panwar (India) 0:09:40
29 Claire Fraser-Greene (Guyana) 0:10:37 29 Giovanni Lovell (Belize) 0:10:39
30 Sriyalatha Wickramasigha (Sri Lanka) 0:12:08 30 Raynauth Jeffrey (Guyana) 0:10:46
31 Biana Hernould (Jamaica) 0:13:07 31 Christian Spence (Jersey) 0:10:47
32 Matthew Osborn (Guernsey) 0:10:59
33 Lee Calderon (Gibraltar) 0:11:07
34 Andre Simon (Antigua and Barbuda) 0:11:07
35 Julian Bellido (Gibraltar) 0:11:07
36 Michele Smith (Cayman Islands) 0:11:08
37 Sombir (India) 0:11:29
38 Marlon Williams (Guyana) 0:11:38
39 Mike Chong Chin (Mauritius) 0:11:41
40 Danny Laud (Anguilla) 0:12:09
41 Joel Borland (Belize) 0:12:17
42 Buddhika Warnakulasooriya (Sri Lanka) 0:12:21
43 Mark Francis (Gibraltar) 0:12:26
44 Samuel Anim (Ghana) 0:13:06
45 Antoine Arrisol (Seychelles) 0:13:28
46 Christopher Symonds (Ghana) 0:13:31
47 Jyme Bridges (Antigua and Barbuda) 0:13:34
48 Edward Pothin (Seychelles) 0:13:45
49 Marvin Spencer (Antigua and Barbuda) 0:13:48
50 Chad Albury (Bahamas) 0:15:01
51 Kris Pradel (Anguilla) 0:15:38
52 Sherwin Osborne (Anguilla) 0:15:53
53 Leonard Tsoyo (Malawi) 0:17:25
54 Missi Kathumba (Malawi) 0:17:54
55 Jay Major (Bahamas) 0:18:40
56 Moses Sesay (Sierra Leone) 0:23:18