18 C

Χρυσός στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μουαΐ Ταΐ ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης

Στην πρώτη θέση του βάθρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ανέβηκε ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης. Στη διοργάνωση της Μπανγκόκ ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής του μουάιτάι, ύστερα από μία συγκλονιστική μάχη με τον Ντάβλατ Σαμσίγεφ, επικράτησε με 29-27, και αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 57 κ., στην κατηγορία -23 ετών. Στη διοργάνωση παίρνουν μέρος 1380 αθλητές και αθλήτριες από 102 χώρες.

Ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης μπορεί να έμεινε πίσω στον πρώτο γύρο αλλά στους δύο επόμενους έδειξε ότι το ρινγκ του… ανήκει. «Ήταν καλός αντίπαλος, κινητικός και γρήγορος. Προσπάθησα από την αρχή να τον πιέσω. Στον πρώτο γύρο δε βγήκε αλλά στους δύο επόμενους βγήκε και επικράτησα «καθαρά». Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχω κάνει. Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα ένα χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα και αυτό θέλω να το κάνω όσο το δυνατόν περισσότερες φορές», δήλωσε ο 19χρονος.

Για να φτάσει στον τελικό ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης απέκλεισε με νοκ άουτ τους εκπροσώπους της Παλαιστίνης και της Ινδονησίας ενώ την πρόκριση για τον τελικό την πήρε με αντίπαλο αθλητή από την Ταϊλάνδη που θεωρείτο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο. Το χρυσό του 19χρονου είναι το πρώτο ελληνικό μετάλλιο ύστερα από την αναγνώριση της Ελληνικής Ομοσπονδίας από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και την αναγνώριση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (IFMA) από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή.

Την αποστολή στην Μπανγκόκ υποστήριξε η εταιρεία Force1 που παρείχε υψηλής ποιότητας μαχητικό εξοπλισμό.