Χρυσό μετάλλιο η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση στα 35χλμ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ομάδων που έγινε στο Ποντεμπράντι Τσεχίας.

Η πρωταθλήτριά μας που γυμνάζεται με τον Ναπολέντα Κεφαλόπουλο, από την αρχή της κούρσας ήταν στη δεύτερη θέση. Έχοντας την καλύτερη επίδοση από τις συμμετέχουσες έδειξε την κλάση της ακολουθώντας πολύ καλή τακτική. Έτσι στο 20ό χλμ πέρασε την Ιταλίδα Τζιόρτζι και τέθηκε επικεφαλής.

Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε 2.49.55 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (2.50.04) επιβεβαιώσε την εξαιρετική της κατάσταση ενόψει των  Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκυο, ενώ επίσης πέτυχε και πάλι το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 που είναι 2.54.00. Επίσης η επιδοσή της είναι η κορυφαία στη χώρα μας στην απόσταση.

Τα περάσματα της Ντρισμπιώτη

10χλμ 48.46 (2η) – 20 χλμ 1.37.22 (1η) – 30χλμ 2.25.45 (1η)– 35χλμ 2.49.55

Η Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), η οποία έχει το όριο για την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο, έκανε έναν δυνατό αγώνα τεστάροντας την κατάστασή της σε υψηλό επίπεδο. Η αθλήτρια έχει ακόμη μια συμμετοχή σε ΟΑ στο Ρίο.

DRISBIOTI TSEXIA

Στον αγώνα των 35 χλμ πήραν ακόμη μέρος τρεις Ελληνίδες, Η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) τερμάτισε στην έβδομη θέση με επίδοση 2.55.10 που βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (2.55.15), η  Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) πήρε την 10η θέση με επίδοση 2.57.29  (ατομικό ρεκόρ) και η Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) 16η με χρόνο 3.14.13.

Η ομάδα μας κατάκτησε επίσης την δεύτερη θέση στο ομαδικό.

Στη δεύτερη και τρίτη θέση των 35 χλμ γυναικών ήταν οι Ιταλίδες Αννα Ελεονόρα Τζιόρτζι 2.51.05 και Λίντια Μπαρτσέλα 2.51.50 η οποίες πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 23 αθλήτριες από 10 χώρες.

OMADIKO TSEXIA1

*** Το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην συνεχίζεται για την Εληνική αποστολή. Στις 14.30 θα δοθεί η εκκίνηση στα 20χλμ γυναικών όπου θα αγωνιστούν η Ολγα Φιάσκα (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) και η Παναγιώτα Τσινοπούλου (Βέλος Παλαιού Φαλήρου).

Τα αποτελέσματα

Εγκατέλειψε ο Παπαμιχαήλ

Στον αγώνα των 50χλμ ανδρών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου) Ο έμπειρος, 33χρονος ,πρωταθλητής μας που γυμνάζεται με τον Ηλία Γκαραβέλα, από την αρχή της κούρσας ήταν στο γκρουπ των προπορευόμενων. Στη συνέχεια και μετά το 15ο χλμ παρέμεινε μεταξύ των αθλητών στην 20άδα ενώ μετά το 20ό χλμ ένιωσε ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει μετά το 28ο χλμ ενώ βρισκόταν στην 16η θέση και η επίδοσή του ήταν 2.10.26

Τα περάσματα:

10ο χλμ 46.58 (14ος) – 20χλμ 1.33.32 (18ος)  – 28χλμ

Στον αγώνα πήραν μέρος 39 αθλητές 18 χώρες.

Το χρυσό μετάλλιο στα 50χλμ κατέκτησε ο Ισπανός Μαρκ Τουρ που τερμάτσιε σε 3ώρες 47.40, δεύτερος ο Φινλανδός Αλέκσις Ογιάλα 3.48.25 και τρίτος ο Ιταλός Αντρέα Αγκρούστι με επίδοση 3.49.52