Επάξια γράφοντας το όνομα του στην  ιστορία, ο κορυφαίος αθλητής της Κύπρου Μίλαν Τραικοβιτς κατέκτησε την  κορυφή της Ευρώπης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 60μ. μετ’ εμποδίων στη Γλασκώβη.

Ο πρωταθλητής μας, κατά την διάρκεια του μεγάλου τελικού των 60 μέτρων μετ’ εμποδίων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που πραγματοποιήθηκε στη Γλασκώβη της Σκωτίας, τερμάτισε πρώτος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7.60.

Σύντομες δηλώσεις με τον πρωταθλητή μετά το τέλος της κούρσας.

Ανέβηκε στο ψηλότερο σημείο του βάθρου, κάνοντας έτσι να ακουστεί ο εθνικός ύμνος της Κύπρου σε όλο τον κόσμο,  Δείτε τα σχετικό βίντεο .

Ο Milan Trajkovic στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κατά το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Γλασκώβη 2019! Η στιγμή του Εθνικού Ύμνου!

Publiée par Action in Sports sur Dimanche 3 mars 2019

Ο Μίλαν έκοψε πρώτος το νήμα με χρόνο 7,60 δευτερόλεπτα, αφήνοντας πίσω του το γαλλικό δίδυμο των Πασκάλ Μαρτινό Λαγκάρντ με 7,61 δευτ και τον Ορέλ Μανγκά με 7,63. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Έλληνας αθλητής Κωνσταντίνος Δουβαλίδης, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα την καλύτερη φετινή του επίδοση με 7,65 δευτ.

8.Έλμο Λάκα (Φινλαδία)                         7.74

Δείτε στο βίντεο που ακoλουθεί την τελική προσπάθεια του Μίλαν και την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Milan Trajkovic Gold Metal Men's 60m Hurdles Final European Athletics Indoor Championship Glasgow 2019

Αν και ούτε στον τελικό ο Τραΐκοβιτς κατάφερε να πλησιάσει στην κορυφαία του φετινή επίδοση (7.52), ο χρόνος του ήταν αρκετός για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο και να καταγράψει μια σπουδαία επιτυχία για τον ίδιο αλλά και για την Κύπρο!

Παρακολουθήστε την προσπάθεια πως ο αθλητής του Αντώνη Γιαννουλάκη προκρίθηκε στον τελικό το μεσημέρι της Κυριακής (3/3) τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς με χρόνο 7.69.

Milan Trajkovic Men's 60m Hurdles Semi-Final 2 European Athletics Indoor Championship Glasgow 2019

Στον προκριματικό 2 Φεβρουαρίου, είχε καταταγεί πρώτος στην τρίτη σειρά με χρόνο 7.65, Δείτε το σχετικό βίντεο .

Milan Trajkovic Head 3 Hurdles 60m Glasgow 2019

Publiée par Action in Sports sur Samedi 2 mars 2019

Από εκεί και πέρα, επιτυχημένη ήταν η παρουσία του Έλληνα Κώστα Δουβαλίδη, καθώς τερμάτισε στην 5η θέση στον μεγάλο τελικό με χρόνο 7.65 που αποτελεί καλύτερη φετινή επίδοση. Ο 32χρονος πρωταθλητής από τη Δράμα είχε πάρει την πρόκριση με τον 5ο καλύτερο χρόνο 7.66 στα ημιτελικά που διεξήχθησαν το πρωί της Κυριακής και βελτίωσε τον χρόνο του. Μάλιστα βρέθηκε πολύ κοντά σε κάποιο μετάλλιο, αλλά έμεινε οριακά πίσω.

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει θερμά τον πρωταθλητή μας στίβου Μίλαν Τραϊκοβιτς για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα  60 μέτρα μετ’ εμποδίων με χρόνο 7.60 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη. Είναι μια ανεπανάληπτη επιτυχία για τον Τραϊκοβιτς, τον Κυπριακό στίβο και τον Κυπριακό Αθλητισμό γενικότερα.

Συγχαρητήρια και στον προπονητή του Αντώνη Γιαννουλάκη, καθώς και στην ΚΟΕΑΣ.

Ο ΚΟΑ στηρίζει έμπρακτα και διαχρονικά τις αγωνιστικές προσπάθειες του Μίλαν Τραϊκοβιτς, αισθανόμαστε περήφανοι για τη σημερινή του επιτυχία και του ευχόμαστε ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον.