Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

«Χρυσή» η Ελληνίδα Άννα Μαρία Τριφύλλη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πυγμαχίας EUBC Schoolgirls 2021

Η Άννα Μαρία Τριφύλλη κατέκτησε το πρώτο Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα σε Διεθνές τουρνουά στην πόλη Γκλίβιτσε της Πολωνίας.

Μεγάλη επιτυχία και σπουδαία διάκριση για την αθλήτρια Άννα Μαρία Τριφύλλη που κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πυγμαχίας EUBC Schoolgirls 2021 και βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου επικρατώντας στον τελικό της πρωταθλήτριας από την Αρμενία. Η νεαρή αθλήτρια αγωνίστηκε στο διεθνές τουρνουά ‘’XVI International Silesian Women’s boxing championships’’ που ανήκει στην κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πυγμαχίας EUBC Schoolgirls 2021 το οποίο διεξήχθη στην πόλη Γκλίβιτσε της Πολωνίας από 5 έως 11 Σεπτεμβρίου 2021. Στο πλευρό της ήταν ο προπονητής της Τάκη Πετρίδη

Σε ηλικία μόλις 15 ετών, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Άννα-Μαρία Τριφύλλη, μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση νίκησε την πρωταθλήτρια Αρμενίας στα σημεία 5-0 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο Χρυσό για την χώρα μας στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία σε Διεθνές επίπεδο.

Για δεύτερη φορά στην κορυφή του βάθρου η Κύπρια Λαίλα Αμπτουλλατίφ

Αξίζει να σημειωθεί ότι, στο ίδιο τουρνουά η Κύπρια πρωταθλήτρια Λαίλα Αμπτουλλατίφ ( Laila Abdullatif ) στα 48 κιλά νίκησε την Ελβετίδα αντίπαλο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Προέδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πυγμαχίας, κ. Χάρης Μαριόλης και το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας εξέφρασαν περήφανοι τα θερμά τους συγχαρητήρια και συνεχάρησαν τις δυο αθλήτριες για τις διακρίσεις που έφεραν σε Ελλάδα και Κύπρο και εύχονται καλή επιτυχία και παρόμοιες πρωτιές στους μελλοντικούς στόχους. Συγχαρητήρια εξέφρασαν επίσης, στους προπονητές, στις οικογένειες αλλά και στους ανθρώπους που στήριξαν όλο το προηγούμενο διάστημα τις νέες αθλήτριες για να μπορέσουν να φτάσουν στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. «Η προσπάθεια και η επιτυχία των αθλητριών αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση για τους νέους και τις νέες και αποδεικνύει πως με σκληρή δουλειά, επιμονή και μεθοδικότητα μπορείς να κατακτήσεις την κορυφή», αναφέρουν χαρακτηριστικά, ο Προέδρος της Ε.Ο.Π., κ. Χάρης Μαριόλης και το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας.