Χρίστος Γερασίμου και Κωνσταντίνα Πρατσή οι νικητές στο αεροβόλο πιστόλι

• Στην πρώτη θέση των ανδρών, ισοβάθμησαν τρεις αθλητές με 551/600 και ο Χρίστος πήρε τη νίκη με καλύτερες δεκάδες

• Νέα παγκύπρια ρεκόρ από τους μικρούς Πόλυ Προκοπίου στους παίδες, Ναταλία Αλκιβιάδου στις κορασίδες και Ευαγγελία Χαραλάμπους στις παγκορασίδες

Ο περσινός πρωταθλητής Χρίστος Γερασίμου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και η συναθλήτριά του Κωνσταντίνα Πρατσή, ήταν οι μεγάλοι νικητές στο αεροβόλο πιστόλι, στον πρώτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2016-17, που ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του διεθνούς σκοπευτηρίου της συμπρωτεύουσας. Ο Χρίστος Γερασίμου πέτυχε 551/600, όσους και οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΜ Νεοκλής Χαραλάμπους και Χρίστος Μακρυγιάννης και εξασφάλισε τη νίκη με καλύτερες δεκάδες. Στο αεροβόλο πιστόλι 40 βολών, η Κωνσταντίνα Πρατσή συγκέντρωσε 367/400 και η νικήτρια στις νεάνιδες Παναγιώτα Χαραλάμπους της ΣΚΟΛΕΜ 351/600 και κατετάγη δεύτερη στη γενική κατάταξη.

Ενθαρρυντικά ήταν τα αποτελέσματα των μικρών «σταθεροστοχιτών», όπου στις κατηγορίες τους πέτυχαν τρία νέα παγκύπρια ρεκόρ! Ο Πόλυς Προκοπίου της ΣΚΟΛΕΥ, ανέβασε το ρεκόρ στην κατηγορία των παίδων στους 308/400, η Ναταλία Αλκιβιάδου της ίδιας Οργάνωσης πέτυχε 304/400 στο πιστόλι κορασίδων και η Ευαγγελία Χαραλάμπους της ΣΚΟΛΕΜ «κτύπησε» 352/400 στις παγκορασίδες. Στις άλλες κατηγορίες, ο Νικόλας Παπαδημητρίου του ΣΚΟΠΑΦ πρώτευσε στους έφηβους με 411/600, ο Μάριος Αριστείδου της ΣΚΟΛΕΜ στους παίδες με στάντ με 256/400 και στους παμπαίδες ο Ιωάννης Θεοδότου της ΣΚΟΑΜ με 320/400.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία στο αεροβόλο πιστόλι για το «Κύπελλο Λεμεσού» ήταν τα ακόλουθα: