Χρίστος Γερασίμου και Ειρήνη Παντελή πρωταθλητές στο αεροβόλο πιστόλι

• Στους έφηβους πρώτευσε ο Άλεξ Καμούγερος, στις κορασίδες η Παναγιώτα Χαραλάμπους και στους παίδες ο Ηλίας Ανδρονίκου

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Χρίστος Γερασίμου και η πρωταθλήτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Ειρήνη Παντελή, ήταν οι φετινοί πρωταθλητές στο αεροβόλο πιστόλι, ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2016. Το φετινό πρωτάθλημα περιλάμβανε επτά αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα έξι καλύτερα αποτελέσματα. Ο Χρίστος Γερασίμου στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών κέρδισε τους τρεις από τους επτά αγώνες και συγκέντρωσε 3293 βαθμούς, ενώ η Ειρήνη Παντελή στην κατηγορία των γυναικών κέρδισε τους πέντε από τους επτά αγώνες και συγκέντρωσε 2199 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση στους άνδρες ισοβάθμησαν οι  Νεοκλής Χαραλάμπους της ΣΚΟΛΕΜ και Σωτήρης Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ με 3257 βαθμούς, ενώ δεύτερη στην κατηγορία των γυναικών κατετάγη η Κωνσταντίνα Πρατσή της ΣΚΟΛΕΥ με 2161 βαθμούς.

Στην κατηγορία των εφήβων, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Άλεξ Καμούγερος της ΣΚΟΛΕΥ με 3144 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο συναθλητής του Μάριος Γεωργίου με 3074 βαθμούς και στην τρίτη θέση ο Άδωνης Λιασής της ΣΚΟΑΜ με 2704 βαθμούς. Ο αθλητής των παραολυμπιακών αγώνων Ευριπίδης Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΥ ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 3078 βαθμούς, ενώ στις υπόλοιπες κατηγορίες, η Παναγιώτα Χαραλάμπους (ΣΚΟΛΕΜ) στις κορασίδες συγκέντρωσε 2257, ο Ηλίας Ανδρονίκου (ΣΚΟΛΕΥ) στους παίδες 2063 και ο Ιωάννης Θεοδότου (ΣΚΟΑΜ) στους παμπαίδες 1922 βαθμούς.

Στην κατηγορία των ανδρών, ο πρωταθλητής Χρίστος Γερασίμου κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Λεμεσού», το «Κύπελλο Αμμοχώστου» και το «Κύπελλο ΣΚΟΚ», ενώ ο δευτεραθλητής Νεοκλής Χαραλάμπους κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Λευκωσίας» και τους «Παγκύπριους Αγώνες». Από ένα αγώνα κέρδισαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Παναγιώτης Γιαπατός («Κύπελλο Κερύνειας») και Σωτήρης Κωνσταντίνου («Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»). Στις γυναίκες, η πρωταθλήτρια Ειρήνη Παντελή κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Λευκωσίας», το «Κύπελλο Λεμεσού», τους «Παγκύπριους Αγώνες», το «Κύπελλο Αμμοχώστου» και το «Κύπελλο Κερύνειας», ενώ η Κωνσταντίνα Πρατσή ήταν η νικήτρια στο «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» και στο «Κύπελλο ΣΚΟΚ».

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. Οι πρωταθλητές στο αεροβόλο πιστόλι, Χρίστος Γερασίμου και Ειρήνη Παντελή

1. Οι πρωταθλητές στην κατηγορία των ανδρών Χρίστος Γερασίμου και Νεοκλής Χαραλάμπους

1. Οι πρωταθλήτριες στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών Ειρήνη Παντελή (αριστερά) και Κωνσταντίνα Πρατσή

1. Οι πρωταθλητές στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών Ειρήνη Παντελή (δεξιά), κορασίδων Παναγιώτα Χαραλάμπους (αριστερά) και παίδων Ηλίας Ανδρονίκου