Την Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2019, διεξήχθησαν με πολύ μεγάλη επιτυχία στο κατάλευκο και πανοραμικό  Τρόοδος οι Παγκύπριοι Χιονοδρομικοί Αγώνες για τις κατηγορίες Άνδρών/Γυναικών-Νέων/Νεανίδων U16Παίδων/Κορασίδων-U14Παίδων/Κορασίδων, με διοργανωτές Ομίλους τον Όμιλο Χιονοδρόμων Λεμεσού και το Χιονοδρομικό Όμιλο Αμμοχώστου.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 2 αγώνες Τεχνικής Κατάβασης για κάθε κατηγορία, με τη συμμετοχή 45 χιονοδρόμων αθλητών  από τους 5 Επαρχιακούς Χιονοδρομικούς Ομίλους  Λευκωσίας, Λεμεσού, Τροόδους, Αμμοχώστου και Λάρνακας.  

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων με τους τρείς πρώτους αθλητές της κάθε κατηγορίας έχουν ως εξής:

Διοργανωτής Όμιλος – Όμιλος Χιονοδρόμων Λεμεσού

Αγώνας Τεχνικής Κατάβασης 

Κατηγορία U 14 Κορασίδες:  Ασπασία Ιωαννίδου –Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (1η)

                                                Άντρεα Λοϊζίδου –Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού (2η)

                                                Έλενα Στυλιάνα Παπαδοπούλου–Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (3η)

Κατηγορία U14 Παίδες:         Νικόλας Παπαχριστοφόρου– Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού(1ος)

                                                Πάρης Μαρκίδης – Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2ος)

                                                Αλέξανδρος Keophaithool Ποταμίτης- Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού(3ος)

Κατηγορία U16 Κορασίδες:   Φλωρεντία Λοϊζίδου – Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

                                                Ελένη Στυλιανού – Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους (2η)   

Κατηγορία U16 Παίδες:         Θεόδωρος Ιωαννίδης-Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (1ος)

                                                Ηλίας Μαρκίδης -Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (2ος)

                                                Δημοσθένης Μιχαήλ – Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους(3ος)

Κατηγορία Νεανίδες:              Σταύρη Πισσαρίδου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1η)

                                                Γεωργία Επιφανίου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2η)

Κατηγορία Νέων:                   Ανδρέας Επιφανίου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1ος)

                                                Ιωάννης Πολυκάρπου-Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους(2ος)

                                                Στέφανος Πηλαβάκης- Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους  (3ος)

Κατηγορία Γυναικών:            Σταύρη Πισσαρίδου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1η)

                                                Τζιώρτζια Επιφανίου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2η)

Κατηγορία Ανδρών:               Χριστόφορος Παπαμιχαλόπουλος Χιονοδρομικού Ομίλου Λάρνακας (1ος)

                                                            Ανδρέας Επιφανίου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2ος)

                                                Ιωάννης Πολυκάρπου-Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους(3ος)                                                              

Διοργανωτής Όμιλος – Χιονοδρομικός Όμιλος Αμμοχώστου

Αγώνας Τεχνικής Κατάβασης  

Κατηγορία U 14 Κορασίδες:  Ασπασία Ιωαννίδου –Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (1η)

                                                Άντρεα Λοϊζίδου –Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού (2η)

                                                Ζαχάρο Στυλιανού – Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους (3η)                                            

Κατηγορία U14 Παίδες:         Πάρης Μαρκίδης- Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1ος)

                                                Νικόλας Παπαχριστοφόρου– Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού (2ος)                                               Βασίλης Τόφας- Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού  (3ος)

Κατηγορία U16 Κορασίδες:   Φλωρεντία Λοϊζίδου – Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού (1η)

                                                Maybury Darcy- Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (2η)   

Ελένη Στυλιανού- Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους (3η)  

Κατηγορία U16 Παίδες:         Θεόδωρος Ιωαννίδης-Χιονοδρομικού Ομίλου Λευκωσίας (1ος) (1ος)

                                                Ανδρέας Νεοφύτου – Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους (2ος)

                                                Άντης Λούτσιος- Ομίλου Χιονοδρόμων Λεμεσού  (3ος)

Κατηγορία Νεανίδες:              Γεωργία Επιφανίου- Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1η)

Σταύρη Πισσαρίδου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2η)

Άντια Χωματά – Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου  (3η)

Κατηγορία Νέων:                   Ανδρέας Επιφανίου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1ος)

                                                Ιωάννης Πολυκάρπου-Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους(2ος)

                                                Στέφανος Πηλαβάκης- Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους  (3ος)

Κατηγορία Γυναικών:            Γεωργία Επιφανίου- Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (1η)

Σταύρη Πισσαρίδου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2η)

Άντια Χωματά – Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου  (3η)

Κατηγορία Ανδρών:               Χριστόφορος Παπαμιχαλόπουλος Χιονοδρομικού Ομίλου Λάρνακας (1ος)

                                                            Ανδρέας Επιφανίου-Χιονοδρομικού Ομίλου Αμμοχώστου (2ος)

                                                Ιωάννης Πολυκάρπου-Χιονοδρομικού Ομίλου Τροόδους(3ος)                                                 

Και οι δύο διοργανωτές Όμιλοι Λεμεσού και Αμμοχώστου συγχαίρουν θερμά όλους ανεξαιρέτως τους  αθλητές που έλαβαν μέρος στο Παγκύπριο Χιονοδρομικό Πρωτάθλημα.