Transbunker AEL

Μάχη για την Τρίτη θέση – Κυπελλούχος στη Β Ανδρών η Ολ. Φρενάρους

Χέρι – χέρι πάνε Transbunker ΑΕΛ και Ανόρθωσις δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε στην Α Κατηγορία Γυναικών. Την Τετάρτη η Transbunker ΑΕΛ κέρδισε στη Λεμεσό την Ανόρθωση με 3-1 και ισοβαθμεί με τις Βαρωσιώτισσες στους 30 βαθμούς. Στον όμιλο της διαβάθμισης η Ολυμπιάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη στην τελική φάση κερδίζοντας την Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου με 3-1  που αντίθετα έχασε για πρώτη φορά. Εξάλλου, το ΘΟΙ κέρδισε εύκολα με 3-0 τον Άρη Πολεμίου.

Την Τετάρτη αναδείχθηκε κυπελλούχος Β Κατηγορίας Ανδρών η ομάδα της Ολυμπιάδας Φρενάρους που μετά από σπουδαίο αγώνα κέρδισε την Ολυμπιάδα Ν. στην Πύλα με 3-2 σετ.

Όμιλος τίτλου
Γηπ. ΑΕΛ: Transbunker ΑΕΛ – Ανόρθωσις 3-1 (25-17, 25-20, 20-25, 25-22)

Η Τransbunker  ΑΕΛ έπιασε στην τρίτη θέση την Ανόρθωση αφού την κέρδισε στην έδρα της με 3-1 σετ. Οι Λεμεσιανές ήταν καλύτερες, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου επηρεάστηκε από τη διακοπή του πρωταθλήματος.
Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφεραν να κερδίσουν 25-17. Η Ανόρθωσις δεν θύμισε στο σετ αυτό τις τελευταίες της εμφανίσεις.

Η ομάδα της Transbunker ΑΕΛ συνέχισε να έχει καλύτερη εικόνα στο δεύτερο σετ και κέρδισε 25-20. Η Ανόρθωσις προσπάθησε για το καλύτερο χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Προ του φάσματος της ήττας η Ανόρθωσις αντέδρασε και μείωσε σε 1-2 σετ παίρνοντας το τρίτο σετ με 20-25. Ωστόσο, στο τέταρτο σετ μετά από ωραίο παιχνίδι η Transbunker ΑΕΛ κέρδισε με 25-22 και πήρε τη νίκη με 3-1.
Transbunker ΑΕΛ(Μ. Ολμετσένκο): Λεζέκνινα,Σουκορούκοβα, Ντβόρακ, Κουδουνά, Κχαταρασβίλι, Παύλου. Λίμπερο: Κωνσταντίνου. Αλλαγές: Ταλιαδώρου, Σιακκίδου.

Ανόρθωσις(Γ. Χριστοφόρου): Βασιλείου, Ιωάννου, Παπαγεωργίου, Μπρατούνχινα, Κωνσταντίνου, Ριαλά. Λίμπερο: Δαϋίδ. Αλλαγές: Κολοκοτρώνη, Ν. Γιασουμή, Οικονομίδου, Κ.Γιασουμή.

Όμιλος διαβάθμισης
Γηπ. Ακρόπολης : Ολυμπιάδα Ν. – Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου 3-1 (29-27,25-18, 21-25, 25-12)
Την πρώτη της νίκη στην τελική φάση πέτυχε η Ολυμπιάδα Ν. που κέρδισε με 3-1 την Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου και προσέδωσε ενδιαφέρον στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης. Η Ε.Ν.Α.ΑΘ. δέχθηκε την πρώτη ήττα στον όμιλο της διαβάθμισης.
Πραγματική μάχη έγινε στο πρώτο σετ αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Τελικά, οι «μελανόλευκες» πιο  σωστές και τυχερές κέρδισαν με 29-27 και πήραν το προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ η Ολυμπιάδα έπαιξε καλό βόλεϊ και κέρδισε με 25-18 κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Η ομάδα του Αγίου Αθανασίου προ του φάσματος της ήττας επέστρεψε στο τρίτο  σετ και κέρδισε με 21-25 μειώνοντας στο σκορ  σε 1-2. Στο τέταρτο σετ η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη και κέρδισε με 25 -12 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Ολυμπιάδα Ν.(Μ. Μακλάσκι): Πέτρου, Πόπα, Β. Χαραλάμπους, Χριστοδούλου, Λιάτσου, Ψιλογένη. Λίμπερο: Παπαγιάννη. Αλλαγές: Τζιαπούρα

Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου(A.Ροτσίδου): Νιόκκα, Κωνσταντινίδου, Ταβέλλα, Κοβαλίοβα, Μπρούμπωλ, Ιωάννου. Λίμπερο: Χ”Κυριάκου. Αλλαγές: Νικολάου, Χριστοφόρου, Πίττα.

Τεχν. Σχ. Αυγόρου: ΘΟΙ – Άρης Πολεμίου 3-0 (25-19, 25-06, 25-23)
Με καθαρή  νίκη 3-0 επί του ουραγού Άρη Π. επέστρεψε στην αγωνιστική δράση το ΘΟΙ Αυγόρου στην έδρα του.
Το ΘΟΙ Αυγόρου ήταν καλύτερο στο πρώτο σετ και κέρδισε με 25-19. Οι κοπέλες του Άρη προσπάθησαν, αλλά τα λάθη στην υποδοχή δεν τους άφησαν να διεκδικήσουν το σετ.

Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής στο δεύτερο σετ. Το ΘΟΙ κέρδισε πολύ  άνετα με 25-06 και ξέφυγε με δυο σετ υπέρ του.

Το τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό με τις Αυγορίτισσες  να εκμεταλλεύονται την εμπειρία τους και να κερδίζουν με 25-23.
ΘΟΙ(Λ. Νοβάκοφ): Χαραλάμππους, Παπαδοπούλου, Όθωνος, Χρίστου, Μιχαήλ, Χρυσάνθου.

Άρης Π.(Γ. Χαραλάμπους): Αντωνίου, Μ. Κουππή, Ρ. Κουππή, Ει. Ανδρέου, Ν. Πεγειώτη, Ελπ. Χαραλάμπους. Λίμπερο: Χ”Χαραλάμπους. Αλλαγές: Ρ.Αντωνίου.

ΚΥΠΕΛΛΟ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΤΕΛΙΚΟΣ

Το Κύπελλο στο Φρέναρος

Γηπ. Πύλας: Ολυμπιάδα Ν. – Ολυμπιάδα Φρ. 2-3 (25-20, 23-25, 27-25, 21-25, 13-15)
Μετά από ένα σπουδαίο αγώνα με συνεχείς ανατροπές που ενθουσίασε τους 200 θεατές που τον  παρακολούθησαν η Ολυμπιάδα Φρενάρους ανακηρύχθηκε Κυπελλούχος Β Κατηγορίας Ανδρών, αφού κέρδισε στην Πύλα την Ολυμπιάδα Ν. με 3-2.
Δυνατά άρχισαν τον τελικό οι δυο ομάδες με την Ολυμπιάδα Ν. να μπαίνει καλύτερα στον αγώνα και να προηγείται 13 -10. Οι «ερυθρόλευκοι» του Φρενάρους κατάφεραν να ισοφαρίσουν 15-15, αλλά η προσφυγική ομάδα επανήλθε 21-18 για να πάρει το σετ 25-10 και το προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο τελικός πρόσφερε ωραίο θέαμα στους 200 εκδηλωτικούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Πύλας. Οι «ερυθρόλευκοι» του Παύλου Κωνσταντίνου προηγήθηκαν 07-11,αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι προσπέρασαν με 15-14 κάνοντας σερί 08-03.

Η Ολυμπιάδα Φρενάρους με κορυφαίο τον χρυσό με την Εθνική Εφήβων Μάριο Αδάμου προσπέρασε με 21-22 για να πάρει το σετ με 23-25 και να ισοφαρίσει τον τελικό σε 1-1. Καλύτεροι από την Ολυμπιάδα Ν. ήταν οι Ανδρέας Χαραλάμπους και Μιχάλης Λοϊζου.

Οι άμυνες διαδραμάτισαν σπουδαίο ρόλο στο τρίτο σετ. Παίχθηκε πολύ καλό βόλεϊ με την Ολυμπιάδα Ν. να κερδίζει 27-25 και να προηγείται με 2-1 σετ. Η Ολυμπιάδα Ν. προηγήθηκε 10-09, 16-11 και 19-14. Κάπου εκεί μπήκαν στον αγώνα οι «μαθουσάλες» Σαράντης και Π. Κωνσταντίνου και η Ολυμπιάδα Φρ. ισοφάρισε σε 23-23. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο με τελική νικήτρια την Ολυμπάδα Ν. με 27-25 μετά από τρία σετ – μπολ.

Στο τέταρτο σετ ο τελικός ήταν ντέρμπι μέχρι το 11-12 υπέρ των Φρεναριτών. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14-19 και 17-22. Στο σημείο εκείνο με συνεχή σερβίς ο Γεννάδιος Τσαγγαρίδης μείωσε σε 20-22, αλλά η Ολυμπιάδα Ν. δεν άντεξε και οι Φρεναρίτες κέρδισαν 21-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2

.

Στο τάι – μπρέικ ο τελικός είχε ωραία εξέλιξη. Αρχικά, η ομάδα του Φρενάρους προηγήθηκε 04-01, 08-03 και 11-07. Στο σημείο εκείνο μπήκε στον αγώνα ο Γεννάδιος Τσαγγαρίδης ο οποίος βοήθησε την Ολυμπιάδα Φρ. να μειώσει σε 11 -09. Μια αψυχολόγητη ενέργεια από τον Τσαγγαρίδη είχε ως συνέπεια να χρεωθεί με κόκκινη κάρτα και το Φρέναρος να προηγηθεί με 12-09 με συνέπεια να πάρει το σετ και το Κύπελλο με 2-3 σετ.

Τον αγώνα παρακολουθούν ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Μιχάλης Κρασιάς, ο Α Αντιπρόεδρος Κώστας Κωνσταντίνου, ο Γενικός Γραμματέας Γιάννος Προκοπίου και τα μέλη του Δ.Σ. Φραγκλίνος Ανδρέου, Γεωργία Παπαγιάννη. Παρόν επίσης ήταν και ο παλιός πετοσφαιριστής του Παναθηναϊκού Βαγγέλης  Κουτουλέας.

Ολυμπιάδα Ν.(Π. Σάββα): Φωτιάδης, Λοϊζου, Νεοκλέους, Χαραλάμπους, Αναστασιάδης, Βυρίδης. Λίμπερο: Ευριπίδου. Αλλαγές: Γεν. Τσαγγαρίδης.

Ολυμπιάδα Φρ (Π. Κωνσταντίνου): Πρωτοπαπάς, Αντωνίου, Στέκας, Αδάμου, Καρανικόλας, Χρυσοστόμου. Λίμπερο: Χρίστου. Αλλαγές: Σαράντης, Π.Κωνσταντίνου.

Προημιτελικά Β Γυναικών

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου της Β Γυναικών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αναγέννηση Δ. – Ροτσίδης 3-0 (25-14, 25-21, 25-20)

Πανεπιστήμιο – Εθνικός Λ. 3-1 (25-21, 19-25, 25-13, 25-20)

Παφιακός – Μαραθώνας Κ.Β. 3-1 (25-11, 20-25, 25-12, 25-18)

Ν.Ο. Λακατάμιας – Πανιδαλιακός 0-3 (16-25, 14-25, 20-25)

Προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση οι Αναγέννηση Δ., Πανεπιστήμιο, Παφιακός και Πανιδαλιακός. Τα ζευγάρια: Παφιακός – Πανιδαλιακός και Αναγέννηση –Πανεπιστήμιο. Οι αγώνες θα γίνουν την Τετάρτη 13 Απριλίου 2016.