20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

«Χάλκινος» στο Τάεκβοντο ο Χριστοφορίδης στη Σόφια!

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο Κύπριος Πρωταθλητής του Τάεκβοντο Νικόλας Χριστοφορίδης στο 2nd Multi European Taekwondo Games 2019 που πραγματοποιήθηκε στην Σόφια της Βουλγαρίας από 22 μέχρι 24 Μαρτίου.

Συγκεκριμένα ο ταλαντούχος αυτός πρωταθλητής κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στους έφηβους στην κατηγορία μέχρι 68kg. Στο ίδιο Πρωτάθλημα κέρδισε 5η θέση στα μέχρι 55kg ο Ιωάννης Κιουζελής και στους Cadets κέρδισαν 5η θέση η Κωνσταντίνα Κρασιά και ο Λαβίσης Θεοχάρους.

Σε δηλώσεις του ο Χριστοφορίδης ανάφερε:

«Αρχικά θέλω να πω, ότι ήταν μια πολλά ωραία εμπειρία, που ελπίζω να  μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναζήσω.  Αυτή ήταν η πρώτη φόρα που έκανα τόσες νίκες συνεχόμενα  στο εξωτερικό και ειδικά να βρεθώ στο σημείο να κατακτήσω μια θέση στο βάθρο. Υπήρχε αρκετό άγχος κατά την διάρκεια των αγώνων αλλά είχα αρκετή υποστήριξη απο τον προπονητή μου τον γυμναστή μου την οικογένεια μου και φυσικά τους συναθλητές μου και που αυτό με βοήθησε σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό.»

Να σημειώσουμε ότι ο Χριστοφορίδης στους συγκεκριμένους αγώνες κατάφερε να κάνει 3 νίκες απέναντι σε 2 Έλληνες και έναν Τούρκο και ακόλουθος σε ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο από την Ρωσία περιορίστηκε στην 3η θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στη συνέχεια ο Χριστοφορίδης θα αγωνιστή στις αρχές Μάιου στους  παγκύπριους αγώνες  οπού η αγωνιστική του δράση θα στοχεύει διεκδίκηση σε πανευρωπαϊκοί η και παγκόσμια πρόκριση

Στην φωτογραφία ο Χριστοφορίδη μαζί με τον προπονητή του Άγγελο Παναγιώτου.