25 C

«Χάλκινος» στο παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα ο Πρεβολαράκης

Τεράστια επιτυχία για τον Γιώργο Πρεβολαράκη που σήκωσε την ελληνική σημαία ψηλά στο 35ο Παγκόσμιο Στρατιωτικό Πρωτάθλημα. Ο Ελληνας πρωταθλητής σε μία πολύ δύσκολη διοργάνωση κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 82κ. ελληνορωμαϊκής.

Στην κατηγορία σχηματίστηκαν όμιλοι. Ο Πρεβολαράκης σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ήττες και προκρίθηκε στον μικρό τελικό. Νίκησε τον Αρμένιο Βαρντανιάν και τον Σύριο Αλμαρντίνι, ενώ ηττήθηκε από τον Ρώσο Οζάεβ και τον Ιρανό Εσμαίλι

Με δύο νίκες προκρίθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο. Εκεί αντιμετώπισε τον Αμπντελακαρίμ από την Αλγερία και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με 4-2, εξασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Η επιτυχία γίνεται ακόμα μεγαλύτερη, καθώς συμμετείχαν στο πρωτάθλημα Ολυμπιονίκες, παγκόσμιοι και πρωταθλητές Ευρώπης και αναμφίβολα πρόκειται μία ακόμα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική Πάλη.