Χάλκινος στην Τσεχία ο Καλογερίδης

Οι επιτυχίες της ελληνικής Πυγμαχίας συνεχίζονται. Στο πρόσωπο του Κωνσταντίνου Καλογερίδη η Ελλάδα ανέβηκε ξανά στο βάθρο σε μία σπουδαία διεθνή διοργάνωση.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στο Grand Prix της Τσεχίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η διοργάνωση που ήταν πολύ υψηλού επιπέδου είχε σπουδαίους αθλητές και η επιτυχία δίνει ακόμη μια φορά χαρά στην ελληνική πυγμαχία.

Ο Καλογερίδης νίκησε τον Φινλανδό Κάπέινεν και στο κρίσιμο αγώνα για την είσοδό του στον τελικό ηττήθηκε στα σημεία από τον Αγγλο Τάιερς

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θεοχάρης Τσαουσίδης που έχασε στα σημεία κι έδειξε ότι όλο το μέλλον του ανήκει.

Για μία ακόμη φορά η ελληνική Πυγμαχία επιστρέφει από μία διεθνή διοργάνωση με ένα μετάλλιο!

Προηγούμενο
    Επόμενο
    Δεύτερος κατετάγη ο συναθλητής του στον ΣΚΟΠΑΦ Ντίνος Κωνσταντίνου, ενώ για την τρίτη θέση έγινε αγώνας μπαράζ μεταξύ τριών σκοπευτών Με 99 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Χάρης Χριστοδουλίδης, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο φετινό αγώνα σπόρτιγκ, για το «Κύπελλο Λευκωσίας»! Ο αγώνας έγινε την περασμένη Κυριακή 1η Μαΐου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, με διοργανωτή τη Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας και αθλοθέτη την EUROBANK. Με ένα δίσκο λιγότερο από τον νικητή (90/100), ο συναθλητής του στον ΣΚΟΠΑΦ Ντίνος Κωνσταντίνου τερμάτισε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και της Α’ κατηγορίας, ενώ για την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη χρειάστηκε αγώνας μπαράζ μεταξύ τριών σκοπευτών που ισοβάθμησαν με 89/100. Τελικά τρίτος κατετάγη ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 21/25, έναντι 20/25 του Ροδοσθένη Ροδοσθένους του ΣΚΟΠΑΦ και 15/25 του Μιχάλη Τζιαπούρα της ΣΚΟΚΕΡ, ο οποίος με το 89/100 εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Γ’ κατηγορία Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Πανίκος Τακκούδης της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Γρηγόρης Γρηγορίου της ΣΚΟΚΕΡ με 86/100. Στην κατηγορία των σίνιορς πρώτευσε ο Νίκος Χατζηαποστόλου της ΣΚΟΛΕΥ με 85/100, στους βετεράνους ο Ανδρέας Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ με 74/100, ενώ στους έφηβους, ο νεαρός αθλητής του ΣΚΟΠΑΦ Ιάκωβος Ονουφρίου ανεδείχθη νικητής με 77/100. Αναλυτικά, τα αποτελέσματα για το «Κύπελλο Λευκωσίας» στο σπόρτιγκ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία. Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 91/100 2. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 90/100 3. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 89/100 + 21 4. Ροδοσθένης Ροδοσθένους ΣΚΟΠΑΦ 89/100 + 20 5. Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 86/100 6. Σταύρος Σταύρου ΣΚΟΚΕΡ 86/100 Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1. Πανίκος Τρακκούδης ΣΚΟΛΕΥ 88/100 2. Πάμπος Χαραλάμπους ΣΚΟΚΕΡ 87/100 3. Γιάννος Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 87/100 4. Σωτήρης Πτίνης ΣΚΟΚΕΡ 86/100 5. Παναγιώτης Πουρίκκος ΣΚΟΑΜ 86/100 6. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 84/100 Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1. Μιχάλης Τζιαπούρας ΣΚΟΚΕΡ 89/100 2. Ντίνος Ανδρέου ΣΚΟΚΕΡ 85/100 3. Ανδρέας Ττίγκος ΣΚΟΕΠΑ 85/100 4. Μιχάλης Κακής ΣΚΟΛΑΡ 83/100 5. Κυριάκος Σκορδής ΣΚΟΚΕΡ 83/100 6. Μιχάλης Μαυρής ΣΚΟΛΕΥ 81/100 Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1. Γρηγόρης Γρηγορίου ΣΚΟΚΕΡ 86/100 2. Νίκος Χατζηαποστόλου ΣΚΟΛΕΥ 85/100 3. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 84/100 ΣΙΝΙΟΡΣ 1. Νίκος Χατζηαποστόλου ΣΚΟΛΕΥ 85/100 2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 81/100 3. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 80/100 ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ 1. Ανδρέας Κατζιανής ΣΚΟΑΜ 74/100 2. Γιώργος Ευστρατίου ΣΚΟΛΑΡ 67/100 3. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 59/100 ΕΦΗΒΟΙ 1. Ιάκωβος Ονουφρίου ΣΚΟΠΑΦ 77/100 2. Χαράλαμπος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 65/100 3. Γιώργος Παναγή ΣΚΟΛΑΡ 55/100 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 1. Ο μεγάλος νικητής του αγώνα Χάρης Χριστοδουλίδης 2. Οι σκοπευτές Ροδοσθένους Ροδοσθένης, Μιχάλης Τζιαπούρας και Πέτρος Ιωάννου, που αγωνίστηκαν σε μπαράζ για την κατάληψη της τρίτης θέσης 3. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΛΕΥ Λουκά Ψημολοφίτη 4. Οι νικητές στην κατηγορία των σίνιορς, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΑΜ Λουκά Χάματσο 5. Ο νικητής των εφήβων Ιάκωβος Ονουφρίου, παραλαμβάνει το έπαθλό του από τον γ. γραμματέα της ΣΚΟΚ Μιχάλη Διάκο 6. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία της ΣΚΟΛΕΥ Παντελή Παντελίδη 7. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας, μετά τη βράβευσή τους