26 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

«Χάλκινος» ο Νεόφυτος Νικολάου στο Παγκόσμιο Κύπελλο παρά τραπ

Ο αθλητής μας υπερέβαλε εαυτό και κατέκτησε φέτος αυτό που «άγγιξε» πέρσι!

Στους ίδιους αγώνες, οι Ραφαήλ Μαρκουλλής και Νίκος Δημητρίου κατέλαβαν την έβδομη και 16η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία τους

Άλλη μια τεράστια επιτυχία της κυπριακής σκοποβολής, αποτελεί το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής για Αθλητές με Αναπηρίες, ο αθλητής μας Νεόφυτος Νικολάου στο παραολυμπιακό τραπ! Αυτό που «άγγιξε» πέρσι στο Λονάτο της Ιταλίας, το κατέκτησε φέτος στην ίδια πόλη ο παραολυμπιονίκης σκοπευτής μας, ο οποίος υπερβάλλοντας εαυτό πέρασε τρίτος στον τελικό της κατηγορίας του και κατάφερε να κρατηθεί εκεί μέχρι το τέλος. Ο Νεόφυτος, που αγωνίζεται στην κατηγορία PT1 (αθλητές σε τροχοκάθισμα) πέρασε από τον προκριματικό με 100/125 και με 25/40 στον τελικό εξασφάλισε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Σκότι Μπράιντον με 102/125 και 36/50 στον τελικό, ενώ ο Ιταλός Ορέστε Λάι ήταν ο «αργυρός» νικητής με 104/125 και 31/50.

Στον ίδιο αγώνα πήραν μέρος άλλοι τρεις Κύπριοι σκοπευτές με κινητικά προβλήματα. Ο Ραφαήλ Μαρκουλλής με 88/125 τερμάτισε στην έβδομη θέση στην κατηγορία PT3 (πρόβλημα στα άνω άκρα) και ο Νίκος Δημητρίου 16ος στην κατηγορία PT2 (πρόβλημα στα κάτω άκρα), με 78/125. Σ’ αυτή την κατηγορία το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε ο Ιταλός Φρανζέσκο Νεσπέτσα, το αργυρό ο Ισπανός Αντόνιο Μόρα Μπρίνας και το χάλκινο ο Ιταλός Πάολο Μπορτολίν. Στην κατηγορία PT3, πρώτευσε ο Φιλανδός Βέσα Γιάβρινεν, ενώ οι Ιταλοί Σαβέριο Τσουτσίτι και Ραφαέλε Ταλάμο περιορίστηκαν στο αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο συμπατριώτης μας Μάριος Στυλιανού για MQS, όπου πέτυχε 51/100.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. – 1Β. Ο σκοπευτής μας Νεόφυτος Νικολάου που εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία αθλητών με τροχοκάθισμα (PT1)
    2. Στιγμιότυπο από τη διεξαγωγή του τελικού στην κατηγορία αθλητών με τροχοκάθισμα (PT1). Σε πρώτο πλάνο ο Νεόφυτος Νικολάου