25 C

Οι … μποναμάδες στην 6η αγωνιστική (1η του β’ γύρου) του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών

Οι … μποναμάδες στην 6η αγωνιστική (1η του β’ γύρου) του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών ήταν για τις ομάδες του ΑΣ Λατσιών και του Προοδευτικού Πάφου. Τα Λατσιά, νίκησαν στο ντέρμπι κορυφής την ΕΝ Αθηένου (24-21) και πέρασαν μόνα στην 1η θέση του πίνακα αποκτώντας ταυτόχρονα και προβάδισμα στην υπόθεση «τίτλος» ενώ ο Προοδευτικός νίκησε στην έδρα του τον Α.Ο. Αραδίππου με 29-24 και ανέβηκε στην 3η θέση, έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων (στα μεταξύ τους παιγνίδια) από την Αραδίππου.

ΑΣ Λατσιά – ΕΝ Αθηένου 24-21 (22-22)

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία ήταν το «όπλο» που χάρισε στην ομάδα των Λατσιών την πολύ μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής σε βάρος της Αθηένου. Μέχρι όμως να καταφέρουν οι παίκτριες του Απόστουλου Μιχαήλ να δουλέψουν σωστά στην άμυνα, το παιγνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με εναλλαγή στο σκορ (10’ 3-1, 12΄3-4, 15’ 5-5, 20΄7-6) που δεν επέτρεπε σε ασφαλείς προβλέψεις, παρόλο που στο ημίχρονο οι γηπεδούχες είχαν καταφέρει να φύγουν για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 12-9.

Στην επανάληψη η εξαιρετική άμυνα (περιορίστηκε στο έπακρο η δράση των Διγενή και Εκατερινέσκου)  και η θετική παρουσία της τερματοφύλακας Άντριας Τάκη βοήθησαν τα Λατσιά να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς (7΄15-10) και παρόλο που η Γαστρινάκη με 2 γκολ από αιφνιδιασμό έβαλε ξανά την Αθηένου στο παιγνίδι (15-12) φαινόταν πλέον καθαρά ότι  δύσκολα τα Λατσιά θα έχαναν τον αγώνα. Η Αθηένου δυσκολευόταν αφάνταστα αφού δεν είχε τις επιθετικές λύσεις στην οργανωμένη άμυνα των Λατσιών, που με τις Σίσκοβα, Σολέα και Μπουρτάκ να βρίσκουν εύκολα ή δύσκολα τον τρόπο να σκοράρουν, οι γηπεδούχες 5’ πριν το τέλος ανέβασαν τη διαφορά στο ανώτατο της σημείο (24-16). Εκεί, τα Λατσιά … έσβησαν τις μηχανές και η Αθηένου, με τη μαχητικότητα της κατάφερε να κλείσει το σκορ στο 24-21.

Ηγετική μορφή η Νάντια Σίσκοβα σε άμυνα κι επίθεση (9 γκολ) με την Μαριλένα Σολέα να ακολουθεί σε απόδοση (8 γκολ) ενώ καθοριστικά και τα γκολ (5) της Άννας Μπουρτάκ. Από 1 τέρμα πέτυχαν οι Μαριάννα Χαραλάμπους και  Χριστίνα Γεωργίου. Από την Αθηένου έλειψαν σε μεγάλο βαθμό τα τέρματα της Αγγελικής Διγενή (σκόραρε μόλις 3) και της Άννις Εκατερινέσκου (2 γκολ). Επιθετικά, την πιο πολλή δουλειά έκανε η Έλενα Γαστρινάκη (7 γκολ –τα περισσότερα στον αιφνιδιασμό) ενώ 5 γκολ πέτυχε η παίκτρια προπονήτρια Καταρίνα Ράντις. Τα υπόλοιπα πέτυχαν οι Μαρία Πυρογιάτη 3, και Στάλω Ιακώβου 1.

Προοδευτικός –  Α.Ο, Αραδίππου 29-24

Τη ρεβάνς από την ήττα του α’ γύρου (είχε χάσει με 27-24) πήρε στην έδρα του από τον Α. Ο. Αραδίππου ο Προοδευτικός Πάφου. Νίκησε με 29-24 και ισοβάθμισε μαζί της στην 3η θέση του πίνακα. Ότι ήταν να γίνει σε αυτό τον αγώνα έγινε στο πρώτο ημίχρονο όπου οι παίκτριες του Προοδευτικού, προσηλωμένες στο παιγνίδι, έκαναν σπουδαία εμφάνιση, είχαν συνεχώς το προβάδισμα και κατάφεραν με τη λήξη του ημιώρου να είναι μπροστά με 16-9. Αυτή η διαφορά αποδείχτηκε αρκετή να της χαρίσει και τη νίκη καθώς η Αραδίππου, που στην επανάληψη παρουσίασε ένα σαφώς βελτιομένο αγωνιστικό πρόσωπο, δεν μπόρεσε να καλύψει το «χάντικαπ» του -7 , που ίσως αυτό να οφείλεται και στην αστοχία των παικτριών της (από τα 8 κερδισμένα πέναλτι ευστόχησαν μόνο στα 4, σε αντίθεση με τον Προοδευτικό που πέτυχε το 3 στα 3).

Από τη νικήτρια κορυφαίες οι Μαρίνα Μόρφου 7 και Άντρια Φιλίππου 13, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα πέτυχαν οι Χριστίνα Νικολάου 3, Σαλώμη Παπαμιχαήλ 3, Μ. Γεωργίου 2 και Χρ. Κωνσταντινου 1. Από την Αραδίππου η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου ήταν η παίκτρια που γι άλλη μια φορά έδωσε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση (10 τέρματα). Σκόραραν επίσης οι Ε. Ζήνωνος 4, Μ. Ευθυμίου 5, Κ. Χατζηματθαίου 1 και Στ. Ευθυμίου 1.