Beach Volley NEWS:Σπουδαία παιχνίδια διεξήχθησαν την Πέμπτη ανάμεσα σε μεγάλες δυνάμεις του Beach Volley.

Σ’ένασυγκλονιστικόαγώνα, ο οποίοςδιήρκεσε 48 λεπτά καιπαρακολούθησαν αρκετοί φίλοι τουαθλήματοςκαι όχι μόνο, το δίδυμο από τηνΙταλία,Καρούτσι και ΝτεΦαμπρίτις επικράτησαν με 2-1 σετ των Γάλλων Τιερσί και Τζιαντομάζο, γιατον Στ΄Όμιλο.

Τασετ: 21-17, 15-21, 18-16.

Σε μία άλλη αναμέτρηση, πουείχε τιςδικέςτηςιδιαιτερότητες, οι Ρώσοι Γιαρτζούτκινκαι Στογιανόφσκι κέρδισαν τουςΟυκρανούςΚοβαλόφκαι Πλοτνίτσκι, γιατον Ε΄Όμιλο. Συγκεκριμένα, νίκησαν τουςαντιπάλουςτους με 2-0 σετ (21-10, 21-19) καιόπως φαίνεται κι από το σκορ, οιηττημένοι προέβαλαν σθεναρήαντίστασημόνο στο δεύτερο σετ. Μετά κι από αυτό το αποτέλεσμα, ηΡωσικήομάδαδιπλασίασετιςνίκεςτης, ενώ αντίθεταηΟυκρανική μετράει δύο ήττεςσε ισάριθμουςαγώνες.

Γιατον Δ΄ΌμιλοαναμετρήθηκανηΓερμανίατωνΡούντοφλ και Μπέτζιενμε τιςΗΠΑ των Κλέμενςκαι Μπαντλ, με τιςδύο ομάδεςναέχουν κερδίσει το πρώτο τους παιχνίδι και να… ψάχνουν τηδεύτερησυνεχόμενήτουςνίκη. Καλύτεροι αποδείχθηκαν στην… άμμο οι Γερμανοί, οι οποίοι κι επικράτησανμε 2-0 σετ (21-17, 21-15)σε 32 λεπτά αγώνα.

Στον Γ΄Όμιλο, οιΙάπωνεςΧορίκι καιΙουασίταμε τουςΚαναδούςαντιπάλουςτους, Γκραμπόβσκι και Τάου, πρόσφεραν πλούσιο θέαμασε όλουςόσοι παρακολούθησαν τημεταξύ τουςαναμέτρηση. Οι δύο ομάδεςπροέρχονταναπό ήτταστοπρώτο παιχνίδι και τα… έδωσαν όλαγιατηνίκη, με τουςΙάπωνεςναείναι καλύτεροι στασημεία και ναπαίρνουν στο τέλοςτη νίκημε 2-1 σετ (21-18, 13-21, 15-13).

Όσον αφοράτιςγυναίκες, σε παιχνίδι τουΓ΄Ομίλου, οι δίδυμεςΚαναδέςΜέγκανκαι Νικόλ ΜακΝαμάρα αντιμετώπισαν τιςΓερμανίδεςΊτλινγκερ καιΒέιλαντ, με τιςδύο ομάδεςναέχουν ξεκινήσει με νίκητις υποχρεώσειςτους, στον πρώτο αγώναγιατηφάσητων ομίλων. Αυτέςπου ευτύχησαν νακάνουν τοδύο σταδύο ήταν εν τέλει οι Γερμανίδες, αφού μετά από 43λεπτά παιχνιδιού, κατέβαλαν την αντίστασητων Καναδών στο τάι μπρέικ.

Τασετ: 21-18, 13-21, 15-12.

Μεγάλο ενδιαφέρον, όμως, προκάλεσε και ηεξέλιξητηςαναμέτρησηςανάμεσαστιςΕλληνίδες Παρισάκηκαι Μαναβήκαι τιςΕλβετίδεςΜπετσάρτ και Αϊχόλζερ, οι οποίεςέψαχναν τηδεύτερη σερί τουςνίκηστον Στ΄Όμιλο. Μετάαπό ένασυναρπαστικό σε εξέλιξηαγώνα, ηΕλβετία επικράτησε με 2-0 σετ (21-15, 21-16)και διατήρησε το αήττητό της, υποχρεώνονταςπαράλληλα την Ελληνικήομάδαστην πρώτητηςήτταστηφάσητων ομίλων.