19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Beach Volley : Φοβεροί τελικοί με μπόλικο σασπένς (Photos)

Πρωταθλητές στην κατηγορία Ανδρών οι Δημήτρης Αποστόλου και Βλάτο Κνέζεβιτς και στις Γυναίκες οι Έρικα Νίστρομ και Βαλέρια Σιακίδου.

Βρείτε περισσότερο φωτογραφικό υλικό στο PHOTOSTORE ΕΔΩ για τις 14 Ιουλίου και ΕΔΩ για τις 15 ιουλίου .

Με δύο καταπληκτικούς τελικούς και εντυπωσιακό θέαμα ολοκληρώθηκε το πρώτο τουρνουά του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ. Η διοργάνωση έγινε στις Ομοσπονδιακές εγκαταστάσεις στο Ιστιοπλοϊκό Κέντρο Λεμεσού με τη συμμετοχή 17 ομάδων. Εκατοντάδες φίλοι του αθλήματος έδωσαν το «παρών» τους και απόλαυσαν ξεχωριστό θέαμα.

Πρωταθλητές στην κατηγορία Ανδρών οι εκπρόσωποι της Κύπρου στους Μεσογειακούς Αγώνες, Δημήτρης Αποστόλου και Βλάτο Κνέζεβιτς. Νίκησαν στον τελικό τους επίσης διεθνείς, Γεώργιο Χρυσοστόμου και Σωτήρη Σιαπάνη με 2-1 σε μία αναμέτρηση που κρεμόταν από μία κλωστή. Χρυσοστόμου και Σιαπάνης ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισαν με 21-11. Στη συνέχεια, όμως, οι πολύπειροι Αποστόλου και Κνέζεβιτς αντέδρασαν αποτελεσματικά κι ο μεγάλος τελικός πήρε μια άγρια μορφή που έκοβε ανάσες. Ισοφάρισαν με 25-23 και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με την επικράτησή τους στο τάι μπρέικ με 16-14! Για να προκριθούν στον τελικό οι Αποστόλου και Κνέζεβιτς ξεπέρασαν το εμπόδιο των Γιαννακού / Χαραλαμπίδη με 2-0 (24-22, 21-15), ενώ οι Χρυσοστόμου και Σιαπάνης είχαν ευκολότερο έργο με αντιπάλους τους Χ. Σαββίδη και Χρηστίδη με 2-0 (21-16, 21-17).

Στην κατηγορία Γυναικών, στο πιο ψηλό σκαλοπάτι ανέβηκαν η πολύπειρη Έρικα Νίστρομ με ζευγάρι τη 16χρονη Βαλέρια Σιακίδου.  Νίστρομ και Σιακίδου νίκησαν στον τελικό δύο ξένες παίκτριες με μεγάλες επιτυχίες στη σάλα, τις Βερόνικα Χουντίμα και Μάτια Μάγκτιτς με 2-1 σε μια αναμέτρηση που επίσης είχε μπόλικο σασπένς. Χουντίμα και Μάγκτιτς κέρδισαν το πρώτο σετ με 21-17, αλλά στη συνέχεια, Νίστρομ και Σιακίδου, εμφανίστηκαν πιο αποφασιστικές κι επιβλήθηκαν με 21-14 και 15-10. Στα ημιτελικά συμμετείχαν οι Πέτρου / Ρίπναγια (ηττήθηκαν με 0-2 από τις Νίστρομ και Σιακίδου) και οι αδελφές Γιασουμή, Κατερίνα και Νατάσα (ηττήθηκαν με 0-2 από τις Χουντίμα και Μάγκτιτς).

Ο πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, Δρ. Μιχάλης Κρασιάς, ο οποίος παρακολούθησε την τελική φάση της διοργάνωσης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για το πρώτο τουρνουά και κάλεσε τους φίλους του αθλήματος να δώσουν νέο μαζικό παρών το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, 21-22 Ιουλίου. Θα έχουμε τη διοργάνωση Διεθνούς Τουρνουά Γυναικών της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας (Zonal) με τη συμμετοχή ομάδων από το Βέλγιο, τη Σκοτία, την Ιρλανδία την Ελλάδα και την Κύπρο, καθώς επίσης και το δεύτερο τουρνουά ανδρών.

Ο αγώνας σε Live Stream.

H Επιτροπή Μπιτς Βόλεϊ της ΚΟΠΕ υπενθυμίζει ότι για τη συμμετοχή στο Πρωτάθλημα είναι απαραίτητη η εγγραφή στο Μητρώο Αθλητών Μπιτς Βόλεϊ της ΚΟΠΕ. Η εγγραφή για νέους αθλητές (που δεν έχουν ήδη εγγραφεί στο μητρώο) γίνεται με την συμπλήρωση και υποβολή του ειδικού εντύπου που βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Μπιτς Βόλεϊ της ΚΟΠΕ (www.volleyball.org.cy). Η δήλωση συμμετοχής κάθε ομάδας σε τουρνουά του πρωταθλήματος γίνεται με την συμπλήρωση του εντύπου της «Δήλωσης Συμμετοχής» στο σχετικό πεδίο στην  ιστοσελίδα του Μπιτς Βόλεϊ της ΚΟΠΕ .

Για το δεύτερο τουρνουά Ανδρών του Πρωταθλήματος 2018, στις 21-22 Ιουλίου 2018, οι δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να γίνουν μέχρι τις 12:00 το μεσημέρι της Παρασκευής 20 Ιουλίου. Όλες οι πληροφορίες και οι λεπτομέρειες για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Μπιτς Βόλεϊ 2018 είναι διαθέσιμες για όλους τους ενδιαφερόμενους στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ .