CyprusJunior001
CyprusJunior001

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Μπάτμιντον διοργάνωσε από τις 30 Οκτωβρίου μέχρι τις 2 Νοεμβρίου, το 1οCYPRUS JUNIOR INTERNASIONAL  2014 με μεγάλη επιτυχία το οποίο είναι βαθμολογημένο από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Μπάτμιντον.

Εκτός από την κατηγορία Junior (U19) η Κυπριακή Ομοσπονδία διοργάνωσε και τις κατηγορίες U17, U15 και U13.

Οι συμμετοχές στους πιο πάνω Διεθνείς αγώνες ανήλθαν στους 120 αθλητές και αθλήτριες από 10 χώρες.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους, ο Πρόεδρος της Κυπριακής  Ολυμπιακής Επιτροπής Κος Ουράνιος Ιωαννίδης, ο Γενικός Γραμματέας της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής Στρατηγός Χαράλαμπος Λόττας και ο Αναπληρωτής Διευθυντής του ΚΟΑ κύριος Σοφοκλέους Φίλιππος.

Ο Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μπάτμιντον Ανδρέας Καμαρλίγγος, ευχαρίστησε τους συμμετέχοντες στους Διεθνείς αγώνες όπως και όλους που βοήθησαν για την επιτυχία των αγώνων.

Στο αγωνιστικό μέρος η Κυπριακή Ομάδα Μπάτμιντον κατάφερε να κερδίσει πολλά μετάλλια στις διάφορες κατηγορίες.

Τα αποτελέσματα των Διεθνών αγώνων 1οCYPRUS JUNIOR INTERNASIONAL 2014

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ U19

Απλό ανδρών U19

1οςCOLLINS FILIMON ΡΟΥΜΑΝΙΑ

2ΟςPERAN PETR ΤΣΕΧΙΑ

3ΟςWOLFGAN EGNEDT ΑΥΣΤΡΙΑ

3ΟςLEVIT YONATHAN ΙΣΡΑΗΛ

 

Απλό γυναικών U19

1η  SvabikovaTerezaΤσεχία

2η  Χριστοδούλου Ελένη Κύπρος

3η  Πινχάρη Στέφανη Κύπρος

3η  Μαρία Ελένη Ρουγκλίου  Ελλάς

 

ΔΙΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ  U19

1ηθέση PETR BERAN/VOJTECH LAPACEK ΤΣΕΧΙΑ

2ηθέση Ηλίας Νικολάου / Κυριάκος  Πίσσης  ΚΥΠΡΟΣ

3η Θέση Φίλιππος Κνέκνας  Κύπρος /YonathanLevit  Ισραήλ

3η θέση Μάριος Νεοφύτου /Σταύρος Νεοφύτου Κύπρος

 

ΔΙΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ U19

1η θέση Χριστοδούλου Ελένη /Πινχάρη Στέφανη ΚΥΠΡΟΣ

2ηθέση Αριστέα Αποστολίδου / Ειρήνη Κουκλέρη ΕΛΛΑΔΑ

3ηΘέσηValeria Kalinina / Anastasia Malkova ΡΩΣΣΙΑ

3η θέση Μαρία Έλληνα / ΑναστασίαKchatap ΚΥΠΡΟΣ

 

ΜΙΚΤΟ ΔΙΠΛΟ U19

1ηΘέσηVojtechLapacek / TerezaSvabikova ΤΣΕΧΙΑ

2ηθέσηCollinsVal.Filimon/ IoanaIonica ΡΟΥΜΑΝΙΑ

3η θέση  Ηλίας Νικολάου / Ελένη Χριστοδούλου Κύπρος

3η θέση Φίλιππος Κνέκνας / ΣτέφανηΠινχάρη Κύπρος

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 17 ΕΤΩΝ

ΜΟΝΟ ΕΦΗΒΩΝ

1η θέση Σταύρος Νεοφύτου

ΜΟΝΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

3η θέση Μαρία Ελλήνα

ΔΙΠΛΟ ΕΦΗΒΩΝ

2η θέση Γιώργος Κωνσταντίνου/Ανδρέας Ιωάννου

3η θέση Μάριος Νεοφύτου/Σταύρος Νεοφύτου

ΔΙΠΛΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ                                   

3η θέση Μαρία Ελλήνα/Αναστασία Κχατάπ
3η θέση Άνδρεα Αλεξάνδρου/Ελένη Αλεξάνδρου

ΜΙΚΤΟ

3η θέση Ανδρέας Ιωάννου/Αναστασία Ζιντσίδου

3η θέση Ντάνη Κόκκινος

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 15 ΕΤΩΝ

ΜΟΝΟ ΠΑΙΔΩΝ

3η θέση Ορέστης Πίσσης

ΔΙΠΛΟ ΠΑΙΔΩΝ

3η θέση Ορέστης Πίσσης/Χρίστος Μιχαήλ

ΔΙΠΛΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ                                

3η θέση Ανδριάνα Δημητρίου/Αναστασία Ζιντσίδου
3η θέση Κλεοπάτρα Κχατάπ/Ιωάννα Πίσση

ΜΙΚΤΟ

2η θέση Χρίστος Μιχαήλ/Κλεοπάτρα Κχατάπ

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 13 ΕΤΩΝ

ΜΟΝΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

3η θέση Ιάκωβος Αχεριώτης

ΔΙΠΛΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

2η θέση Ιάκωβος Αχεριώτης/Αντώνης Αδάμου

3η θέση Αλέξης Πίσσης/ΛεόντιοςΤαβέλης

3ηθέηςFanglinShen

ΔΙΠΛΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ                       

3η θέση Χαρά Μιχαήλ/ΡαφαέλλαΤσεμπέκη
3η θέση Παναγιώτα Χατζηαντώνη/Άννα Χατζηαντωνίου

ΜΙΚΤΟ

3η θέση ΛεόντιοςΤαβέλης/Παναγιώτα Νικολάου