25 C

Αυλαία και στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Καλαθόσφαιρας Αντρών

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – FREDERICK UNIVERSITY                           63-36 (27-11)

Πολύ δυνατά και με πολλή όρεξη μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες και των δύο πανεπιστημίων με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου όπως εξελίχθηκε να μην προδίκαζε σε καμία περίπτωση την συνέχεια αφού το Frederick University κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (12-8) και να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στην συνέχεια.

Στο  δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου παίζοντας ιδιαιτέρα καλά, κυρίως στην άμυνα ,αλλά παράλληλα βελτιώνοντας και την ευστοχία τους στην επίθεση, κατάφεραν να ξεφύγουν με 27-11 (σε ένα επιμέρους σκορ  15-3) δείχνοντας και την ανωτερότητα τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Frederick University αντέδρασαν αλλά αν και προσπάθησαν πολύ με καλή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις  εντούτοις δεν τα κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά του κακού δεύτερου τους δεκαλέπτου και χάνοντας με το  επιμέρους 21-17  έμειναν πίσω στο σκορ με 48-28 .

Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Πανεπιστήμιο Κύπρου οι οποίοι με τον αέρα των 20 πόντων διαφορά και απαλλαγμένη από οποιοδήποτε άγχος κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς κερδίζοντας με το τελικό 63-36.

Τα δεκάλεπτα 12-8  15-3 (27-11)  21-17  15-8  τελικό 63-36