9
9

Στην 4η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου νίκησε εκτός έδρας τον Προοδευτικό Πάφου με 33-19 και συνεχίζει αήττητο την ολοκλήρωση της  πορείας που του έχει χαρίσει ήδη τον τίτλο της πρωταθλήτριας.

Στο κλειστό της Αφροδίτης το Ευρωπαϊκό έκανε ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο και με την απόδοση του έδωσε την ευκαιρία στον Προοδευτικό να παλέψει το παιγνίδι στα ίσα και να είναι  διεκδικητικός. Υπό τις περιστάσεις το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 10-10. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Αντρέου πήραν τις … στροφές τους , επέβαλαν το ρυθμό τους και στο τέλος πήραν τη νίκη με 33-19.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Γ. Νικηφόρου 6, Χρ. Αργυρού 6, Θ. Τσίβικος 4 και Κ. Αντωνιάδης 4, ενώ από τον Προοδευτικό καλύτεροι οι Χ. Σοφοκλέους 6, Λ. Χριστοφή 4 και Π. Σωκράτους 5.

Παρνασσός – ΑΣΣ ΣΠΕΣ 24-26

Παρόλο που σχεδόν  σε όλη του τη διάρκεια δεν προμύνηε κάτι τέτοιο, τελικά το παιγνίδι που έγινε στο κλειστό του Cyprus Collegeείχε δραματικό φινάλε. Η ΑΣΣ ΣΠΕΣ είχε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τον έλεγχο αλλά και το  προβάδισμα στο σκορ (ημίχρονο 13-7), ενώ μέχρι και 5΄πριν το τέλος  ένοιωθε μια σιγουριά, η οποία πήγαζε από το υπέρ της 25-20. Οι προπονητές της ΣΠΕΣ όμως θέλησαν να δώσουν (για πρώτη φορά) χρόνο συμμετοχής σε νεαρά παιδιά (πήραν το … βάπτισμα με την αντρών οι Τζιούβας, Παβλιτσένκο, Σ. Χατζηδάκης και Χατζησάββα, ενώ κάτω από τα δοκάρια έμεινε για αρκετό διάστημα ο Κκαϊλης) γεγονός που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Παρνασσός. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος οι παίκτες του Χρυσάνθου μείωσαν τη διαφορά στο γκολ (24-25) και διεκδίκησαν την ανατροπή, όμως η εσπευμένη είσοδος των Ιωάννου και Χρυσάνθου βοήθησε στο να πετύχει η ΣΠΕΣ το τέρμα με το οποίο έγινε το τελικό 24-26 και σφραγίστηκε η νίκη.

Και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες. Από πλευράς ΣΠΕΣ δεν αγωνίστηκαν οι Μ. Τσεριώτης και Δ. Μπότσαρης που είδαν το παιγνίδι από την κερκίδα (τραυματίες) αλλά και οι αδελφοί Αντρέας και Νικόλας Γεωργίου που απουσίαζαν στο εξωτερικό, ενώ από πλευράς Παρνασσού δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους οι Χ. Πέτρου, Ρ. Παπανικολάου, Κ. Βορκάς, Χατζησωτηρίου, Γ. Παπαγεωργίου, Ν. Ειρηνάκης και  Μ. Μαλακουνάς.

Σκόραραν για τον Παρνασσό οι  Χρ. Χατζηεφραίμ 7, Γ. Ιωαννίδης 5, Β. Βαρναβίδης 4, Μ. Μαυρομάτης 4, Α. Κωνσταντίνου 1, Ι. Μιχαήλ 1 και Κ. Χατζηεφραίμ 2, ενώ τα τέρματα της ΣΠΕΣ πέτυχαν οι Ν. Μιχαηλίδης 4,Α. Φωτίου 2, Γ. Χριστοδούλου 3, Γ. Γιωργαλλής 3, Α. Χαραλάμπους 1, Σ. Μπρούντζος 7, Α. Ιωάννου 3, Σ. Ζωγράφος 2 και Χρ. Χρυσάνθου 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ 14           426-264                28
  2. ΑΣΣ ΣΠΕΣ 13           384-295                22
  3. ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ 13           311-312                12
  4. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ 13           317-414                10

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

Τις βάσεις για παραμονή στην κατηγορία έθεσε το απόγευμα του Σαββάτου η ΕΝ Αγίου Αθανασίου. Στον 3ο αγώνα των πλέι άουτ νίκησε εκτός έδρας τον Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου με 24-19, έκανε το 3-2 στις νίκες και χρειάζεται άλλη μία για να εξασφαλίσει την 5η θέση στην τελική κατάταξη, ταυτόχρονα και την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.

Στο κρισιμότερο, ίσως παιγνίδι της χρονιάς, η ομάδα της Λεμεσού παρουσιάστηκε έτοιμη να διεκδικήσει το ζητούμενο. Απέναντι στον Μαυρομάτη που πάλεψε το παιγνίδι στα ίσα μέχρι και τα πρώτα 20΄(8-8 το σκορ) η  ΕΝ Αγίου Αθανασίου είχε τις λύσεις και με καλή άμυνα (εξέχουσα φυσιογνωμία ο τερματοφύλακας Αντρέας Στυλιανού) κατάφερε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να κάνει μια διαφορά και να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 12-8.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μίλτου Αναστασίου έλεγξαν τον ρυθμό, διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του ημιώρου μια απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (10΄17-10, 20΄22-14) για να πάρουν στο τέλος τη σημαντικότατη νίκη με σκορ 24-19, που τους φέρνει πάρα πολύ κοντά στην επίτευξη των στόχων τους.

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες την ερχόμενη Τετάρτη, με τη μάχη αυτή τη φορά να μεταφέρεται στη Λεμεσό.

Τα τέρματα του Μαυρομάτη πέτυχαν οι Χ. Νικηφόρου 1, Π. Προκοπίου 6, Γ. Χατζηκαλλής 2, Γρ. Κυριάκου 3, Γ. Ιωάννου 2 και Μάριος Γρηγορίου 5, ενώ για την ΕΝ Αγίου Αθανασίου σκόραραν οι Στ. Στεφάνου 6, Ν. Στυλιανού 2, Μ. Παπαμιχαήλ 5, Γ. Μιχαήλ 5 και Στ. Στυλιανού 6.