Ασταμάτητη η Ομόνοια

Κέρδισε την Ανόρθωση και αύξησε τις αποστάσεις – Σούπερ ντέρμπι στο «Σπύρος Κυπριανού»

Ασταμάτητη η Ομόνοια στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, αφού πέρασε αλώβητη και από το «Θεμιστόκλειο» κερδίζοντας την Ανόρθωση με 0-3 σετ και έκανε  άλλο ένα βήμα για τον τίτλο. Παράλληλα, η Ομόνοια αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Pokka ΑΕ Καραβά στους 11 πόντους,  πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Pokka ΑΕ Καραβά κέρδισε τον Παφιακό με 3-2 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 33 βαθμούς έναντι 32 του Παφιακού που οπισθοχώρησε στην τρίτη θέση.

Στον όμιλο της διαβάθμισης η Αναγέννηση Δ. έπιασε το ΑΠΟΕΛ στους 13 βαθμούς αφού το κέρδισε με 3-1 στο γήπεδό της, ενώ η Νέα Σαλαμίνα πέρασε από τα Λατσιά κερδίζοντας τον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών με 0-3. Αναλυτικά:

Όμιλος τίτλου 1-4

Θεμιστόκλειο: Ανόρθωσις – Ομόνοια 0-3 (18-25,16-25,21-25)

Άλλο ένα βήμα για τον τίτλο έκανε η Ομόνοια στο «Θεμιστόκλειο». Για την 15η αγωνιστική και 1η της τελικής φάσης κατέβαλε την Ανόρθωση με 0-3 σετ και συνεχίζει να απολαμβάνει την κορυφή. Οι «πράσινοι» πέτυχαν την τέταρτη φετινή νίκη επί της Ανόρθωσης και τρίτη συνεχόμενη.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της κερδίζοντας το πρώτο σετ με 18-25.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο σετ οι «τριφυλλοφόροι» με συνέπεια να κερδίσουν εύκολα με 16-25 και να κάνουν το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες της Ανόρθωσης  προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί κάτι που πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό. Το σετ ήταν ισορροπημένο με την Ομόνοια όμως να κερδίζει 21-25 και να κερδίζει με 0-3 σετ.

Ανόρθωσις(Μαρ. Κοντός): Π.Χρυσοστόμου, Κοντός, Στρουγκάρεβιτς, Καρπαθάκης, Κολάς, Γ. Χρυσοστόμου, Λίμπερο: Πλατρίτης.

Ομόνοια(Σ. Σάββα): Ρεϊνάλντο, Σ. Πετρακκίδης, Αλβες, Τούλιο, Παφίτης, Σ. Πετρακκίδης. Λίμπερο: Αντωνίου. Αλλαγές: Αποστόλου, Αδάμου.

Σπ. Κυπριανού: Pokka ΑΕ Καραβά – Παφιακός 3-2 (25-22,22-25,22-25,25-21,15-12)

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα η Pokka ΑΕ Καραβά κέρδισε στη Λεμεσό τον Παφιακό με 3-2 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία, αφού πέρασε στη δεύτερη θέση με 33 βαθμούς, αφήνοντας τον Παφιακό στην τρίτη θέση με 32 βαθμούς.

Δυο όψεις είχε το πρώτο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν διαφορά 10 πόντων 20-10 δείχνοντας  ότι θα καθαρίσουν το σετ. Ωστόσο, ο Παφιακός με κορυφαίο τον Ιβάνκοβιτς επιχείρησε το come-back μείωσε σε 22-19, αλλά δεν έκανε την ολική ανατροπή με συνέπεια η Pokka ΑΕ Καραβά να κερδίσει 25-22 και να πάρει το σετ.

Απόλυτο ντέρμπι διεξήχθη στο δεύτερο σετ. Οι δυο ομάδες βάδιζαν πόντο – πόντο μέχρι το τα μέσα του σετ. Τελικά, ο Παφιακός εκμεταλλεύτηκε τις πιο σωστές του επιλογές στο τέλος και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ η Pokka ΑΕ Καραβά έλεγχε την ροή του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα παίρνοντας διαφορά τριών πόντων. Ωστόσο, ο Παφιακός αντέδρασε και με ντεμαράζ στο τέλος  κέρδισε με 22-25 ανατρέποντας το σκορ αφού προηγήθηκε 1-2 στα σετ.

Οι φωνές διαμαρτυρίες και οι ποινές με κίτρινες και κόκκινες κάρτες στους Ευσταθίου και Ιβάνκοβιτς του Παφιακού στιγμάτισαν το τέταρτο σετ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν σε όλο το σετ, αλλά οι ποινές των παικτών της Παφιακής ομάδας αποσυντόνισαν τους «μπλε» με συνέπεια η Pokka ΑΕΚ να το εκμεταλλευτεί και να κερδίσει με 25-21 οδηγώντας το σετ στο τάι – μπρέικ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πέμπτο σετ. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για το δίποντο και καμιά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Pokka ΑΕ Καραβά κατάφερε να κάνει ένα μικρό σερί 11-08 για να κερδίσει τελικά με 15-12 και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Pokka ΑΕ Καραβά(X.Καννεστράτσι): Αντωνιάδης, Χριστοφή, Κνέζεβιτς, Ράντιτς, Ροντόλφο, Ράμμα. Λίμπερο: Χ”Δαμιανού. Αλλαγές: Μιτσής, Αχιλλέως.

Παφιακός(Σπ. Πρωτοψάλτης): Μπατίστα, Μπουρκόφσκι, Οικονομίδης, Ιβάνκοβιτς, Β. Ανδρέου, Ευσταθίου. Λίμπερο:Παπαχριστοδούλου. Αλλαγές: Σαββίδης, Κωνσταντινίδης.

Όμιλος διαβάθμισης 5-8

Λυκ. Λατσιών: Καποδίστριας Εθν. Λατσιών – Νέα Σαλαμίνα 0-3 (19-25,15-25,21-25)

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε τον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών με 0-3 σετ και πέτυχε την πρώτη νίκη στον όμιλο της διαβάθμισης 5-8 δείχνοντας ότι υπερτερεί σε ποιότητα. Ο Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών φάνηκε  απειλητικός μόνο  στο τρίτο σετ.
    Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Νέα Σαλαμίνα άνκαι παρατάχθηκε  με εφεδρείες κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ με 19-25 και πήρε προβάδισμα με 0-1 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισαν με 15-25 κάνοντας το 0—2 σετ.

Το 0-2 και η χαλάρωση της Νέας Σαλαμίνας έδωσαν την ευκαιρία στον Εθνικό να δείξει τις αρετές του στο τρίτο σετ. Η εμφάνιση των γηπεδούχων μετέτρεψε τον αγώνα σε ντέρμπι, αλλά τελικά η Νέα Σαλαμίνα χάρις την εμπειρία της πήρε το σετ με 22-25 και τον αγώνα με 0-3.
    Καποδίστριας Εθν. Λατσιών: X”Αθανασίου, Προύσσαλλης,  Βραχίμης,  Χαριδήμου, Τοφής, Κουλέντης. Λίμπερο: Νικηφόρου. Αλλαγές: Μιχαήλ, Μάτσας.

Νέα Σαλαμίνα(Λ. Ρέϊνολτς): Καλαφάτης, Ζηκάκης, Ιαντόλο, Χρυσοστόμου, Προδρόμου, Σοφοκλέους. Λίμπερο: Βαρνάβα.Αλλαγές: Λιοτατής.

Γηπ. Δερύνειας: Αναγέννηση Δ. – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-20,21-25,25-18,25-20)

Με το δεξί μπήκε στην τελική φάση η Αναγέννηση Δ. αφού κέρδισε στην έδρα της το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ και πέρασε στην 6η θέση πιάνοντας τους «γαλαζοκίτρινους» στους 13 βαθμούς.
    Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο σετ η Αναγέννηση παρουσιάστηκε στα καθοριστικά σημεία του σετ πιο σωστή και κέρδισε με 25-20 παίρνοντας προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο σετ το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στο παιχνίδι κερδίζοντας με 21-25 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Η Αναγέννηση Δερύνειας μπήκε φουριόζα στο τρίτο σετ και κατόρθωσε να επιβληθεί. Μειώνοντας τα λάθη που έκανε στο τρίτο σετ η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου κέρδισε με 25-18 και ξαναπήρε το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι και με τη φόρα του 2-1 κέρδισαν με 25-20 κάνοντας το 3-1 που τους έδωσε τη νίκη.
    Αναγέννηση Δ.(Α.Κωνσταντίνου): Ανδρ. Χρυσοστόμου, Ελευθερίου, Καραγιάννης, Αρμενάκης, Χρ. Χρυσοστόμου, Ττόφιας. Λίμπερο: Σωτηρίου

ΑΠΟΕΛ(Μ. Παμπακάς): Χαλουμής, Πέτρου, Χάσικος, Χ”Παύλου, Παντελή, Αβερκίου, Λίμπερο: Γεωργίου.