25 C

Ασταμάτητες Νέα Σαλαμίνα, Ομόνοια και Παφιακός

Αγωνιστική που πρόσφερε πολύ ωραίους αγώνες ήταν η 4η  στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας που ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021. Οι πρωτοπόροι Παφιακός, Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα συνέχισαν με πολύ σημαντικές νίκες πετυχαίνοντας το 4 χ3.  Ο Παφιακός πέτυχε μεγάλη νίκη στη Δερύνεια επί της Αναγέννησης με 3-1 σετ. Με το ίδιο σκορ υπέταξε και η Ομόνοια στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» την ΑΕ Καραβά, ενώ η Νέα Σαλαμλινα κέρδισε την Ε.Ν.Π. 3-0.  Στο παραδοσιακό ντέρμπι Ανόρθωσις – ΑΠΟΕΛ, η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε με 3-0 και άφησε τους «γαλαζοκίτρινους» χωρίς νίκη και την 4η αγωνιστική.

«Ερυθρόλευκο» non -stop

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Ε.Ν.Π.  3-0 (25-19, 25-23, 25-22)

Ούτε την 4η αγωνιστική σταμάτησε το «ερυθρόλευκο τρένο». Η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την Ε.Ν.Π. με 3-0  σετ  σε 89’ και συνεχίζει το αήττητο σερί της. Η Ένωση πήγε στη Λεμεσό για να παίξει τα ρέστα της, τα έδωσε όλα όμως έχασε στις λεπτομέρειες.

Φουριόζα μπήκε στο ντέρμπι η Νέα Σαλαμίνα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 12-07. Η Ε.Ν.Π. σταδιακά μείωσε το σκορ 14-10. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι αφού έκτισαν διαφορά οκτώ πόντων 21-13 με την Ένωση να επιχειρεί ανασύνταξη μειώνοντας σε 21-16 και επιβλήθηκε 25-19 σε 25’ και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε με +2 15-17 αλλά η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 25-23 σε 27’ κάνοντας το 2-0 σετ.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο τρίτο σετ, αφού μέχρι τα μέσα του καμιά ομάδα δεν πήρε προβάδισμα. Η Ένωση βρέθηκε στο +3 13-16.Η Νέα Σαλαμίνα  γύρισε στο σετ αφού πήρε το προβάδισμα με 23-21 και τέλειωσε τον αγώνα με 25-22 σε 36’ εξασφαλίζοντας την τέταρτη νίκη της στη σεζόν, αφού κέρδισε με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Balaque, Σαββίδης, Παφίτης, Νικολάου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.- Αλλαγές: Αχιλλέως, Γ. Χρυσοστόμου,Χατζηβασίλη.

Ε.Ν.Π. (Δ.ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Μαρουλής, Cutinho, Παπανδρέου, Σαββίδης Ιακώβου, Costa – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Γεωργίου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φωτογραφίες από τον αγώνα στο Fecebook της σελίδας μας .………. ΕΔΩ

Λεζ. Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε άλλη μια νίκη και φιγουράρει στην 3η θέση.

Στην «Κυρία» το ντέρμπι

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-21, 25-20, 25-23)

Η Ανόρθωσις ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Την Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021 η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-0  σε 86’ και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της. Οι «γαλαζοκίτρινοι» από την άλλη γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους παρά την πολύ καλή προσπάθειά τους.

Η Ανόρθωσις ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι και πήρε το προβάδισμα  που έφθασε τα όρια του νταμπλ – σκορ 12-06.Το ΑΠΟΕΛ μείωσε παροδικά 16-11, αλλά η Ανόρθωσις ξέφυγε εκ νέου 22-16  και παρά την προσπάθεια των «γαλαζοκιτρίνων» κέρδισε 25-21 σε 28’ κάνοντας το 1-0 για τη «Μεγάλη Κυρία».

Η Ανόρθωσις  ήταν καλύτερη και στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ 07-03., ενώ διατηρούσε τα ηνία με 13-08 αναγκάζοντας τον κόουτς Π. Κωνσταντίνου να καλέσει τάϊμ – άουτ. Η Ανόρθωσις βρέθηκε κοντά στο σετ με το υπέρ της 20-13, αλλά με σερί 00-04 το ΑΠΟΕΛ  μείωσε σε 20-17, όμως η Ανόρθωσις έκλεισε το σετ κερδίζοντας 25-20 σε 27’.

Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα συνεχώς έστω με βραχεία κεφαλή, αλλά η Ανόρθωσις σε κομβικό σημείο βρέθηκε στην πρωτοπορία 17-16, αλλά το ΑΠΟΕΛ  ισοφάρισε 21-21. Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι  η Ανόρθωσις επιβλήθηκε με 25-23 σε 31’ κερδίζοντας με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Bjelica, Pepic, Ηalanda, Α. Χρυσοστόμου, Knezevic, Δημητρίου, -Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πρωτοψάλτης, Χριστοφόρου

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Vanags, Αντωνιάδης, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής,  Romanutti – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Παναγιωτίδης,

Απόδραση χαρακτήρα από τη Δερύνεια

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3  (25-21, 16-25, 16-25, 23-25)

Χαρακτήρα έδειξε ο Παφιακός μέσα στη Δερύνεια και κέρδισε την Αναγέννηση με 1-3  σετ  σε 107’ εξασφαλίζοντας το τέταρτο τρίποντο σε τέσσερις αγώνες. Η ομάδα της Πάφου απέδρασε από την ακριτική κωμόπολη όμως έχασε το πρώτο σετ.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε αλλά έχασε εύκολα τα δυο επόμενα σετ, ενώ η προσπάθεια στο τέταρτο δεν τελεσφόρησε για να ηττηθεί.

Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και παίζοντας με ενθουσιασμό προηγήθηκε 12-08. Ο Παφιακός αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια για να προσπεράσει 18-19. Η ομάδα της Δερύνειας με τη συμπαράσταση του κοινού της πήρε το σετ με 25-21 σε 27’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Οι δυο ομάδες άρχισαν ισοροπημένα το δεύτερο σετ (05-05). Ωστόσο, ο Παφιακός φάνηκε να ελέγχει το σετ ξεφεύγοντας 11-17 και επιβλήθηκε με 16-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παφιακός προηγήθηκε με 05-08 στο τρίτο σετ και λίγο αργότερα 07-14 και παρά την πίεση της Δερύνειας βρέθηκε μπροστά 11-19 και «καθάρισε» το σετ με 13-22 για να κερδίσει 16’25 σε 25’ ανατρέποντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ. Η Αναγέννηση άρχισε καλύτερα, αλλά ο Παφιακός ισοφάρισε 12-`12. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Παφίτες να προηγούνται 21-22 και ολοκλήρωσαν το σετ με 23-25 σε 31’ εξασφαλίζοντας το πολύ σημαντικό τρίποντο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Antonic, Torres, Καραγιάννης, Αποστόλου, Τόφια, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Βερεϊς, Χρυσοστόμου, Μπέης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Viller, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Djordevic , Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή Σκορδής, Μιχαήλ, Καλός.

«Πράσινη» νίκη σε αγώνα με άρωμα ντέρμπι

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ  3-1 (25-14, 25-20, 27-29, 25-15)

Παιχνίδι που σε κάποιο στάδιο θύμισε τα  ντέρμπι των δυο ομάδων στο παρελθόν, η Ομόνοια επιβλήθηκε με 3-1 στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» της ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ  σε 93’ στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών  και συνέχισε την αλάνθαστη πορεία της. Η Ομόνοια με rotation έβαλε νέες πινελιές στο παιχνίδι της και πήρε άλλο ένα τρίποντο έστω και εάν δυσκολεύτηκε.

Η ΑΕ Καραβά στάθηκε ισάξια απέναντι στο «τριφύλλι», κέρδισε το τρίτο σετ και έβαλε πολύ δύσκολα στην Ομόνοια δείχνοντας ομάδα με πολλές ικανότητες.

Χωρίς πρόβλημα οι «πράσινοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο πρώτο σετ, προηγήθηκαν 18-08 ολοκληρώνοντας το σετ σε 18’ με 25-14 και προηγήθηκαν.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε στον ρυθμό του ματς στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +1 10-11. Η ΑΕ Καραβά κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως η Ομόνοια αντέδρασε και κατόρθωσε να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-20 σε 23’ διευρύνοντας το προβάδισμά της.

Η Ομόνοια κάνοντας rotation προηγήθηκε στο τρίτο σετ με ελαφρύ προβάδισμα 13-10, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε στους δυο πόντους. Η Ομόνοια έδειχνε να καθαρίζει το σετ αφού προηγήθηκε 18-14 αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε στους τρεις πόντους . Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την εντυπωσιακή ΑΕ Καραβά να κερδίζει 27-29 σε 31’ μειώνοντας το σκορ.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το τέταρτο  σετ με την Ομόνοια να έχει ελαφρύ προβάδισμα 13-09 , ωστόσο η ομάδα του Σ. Σάββα ανέβηκε πολύ και κέρδισε με 25-15 σε 21’ κερδίζοντας τον αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Προδρόμου, Α. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Souza – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές:Kushinov, Αλεξίου, , Leontyev, Μαυρομμάτης, Φαούτας, Λοϊζου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (A. HERRERA): Herrera, Καρακατσάνης, Hasanli, Φιλοκράτους, Ramma, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Καλαφάτης Χαρμανής.