«Άρωμα Τίτλου» στην Πάφο για το «Τριφύλλι»

Κέρδισε τον Green Air Παφιακό με 3-2 σετ και βρίσκεται μια ανάσα από τον 6ο Τίτλο

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ –ΟΜΟΝΟΙΑ  2-3 (17-25, 25-22, 16-25, 25-20, 13-15)

«Άρωμα Τίτλου» στην Πάφο για την Ομόνοια. Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022 στο πλαίσιο του 2ΟΥ Τελικού οι «πράσινοι» κέρδισαν μέσα στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» τον Green Air Παφιακό με 3-2 σετ σε 118’ πέτυχε την 3η νίκη και χρειάζεται άλλη μια για να σηκώσει το 6ο πρωτάθλημα στην ιστορία της. Αντίθετα  τα δεδομένα για τον Green Air Παφιακό δυσκόλεψαν πάρα – πάρα πολύ αφού βρίσκεται στο 1-3 στις νίκες και πρέπει να κάνει υπέρβαση για τον 5ο Τίτλο πρωταθλητή. Ο τρίτος Τελικός που ίσως είναι καθοριστικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» στις 20:00.

Η Ομόνοια ήταν αισθητά καλύτερη στο πρώτο και τρίτο σετ «κόβοντας τα «πόδια» των Παφιτών προηγούμενη δυο φορές. Ο Green Air Παφιακός όμως αντέδρασε, ισοφάρισε δυο φορές αλλά στο καθοριστικό τάϊ – μπρέικ η Ομόνοια πήρε αυτό που ήθελε και έφυγε με το διπλό.

Το παιχνίδι

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα τον Τελικό και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 01-03 και διαμόρφωσε νταμπλ – σκορ 03-06, όταν αύξησε σε 04-09 αναγκάζοντας τον J. Cannestracci  να καλέσει σε τάϊμ – άουτ. O Green Air Παφιακός έκανε μια μίνι αντεπίθεση και μείωσε στους -2 08-10. Η Ομόνοια ωστόσο αύξησε εκ νέου στους τέσσερις,  με το σκορ να κυμαίνεται υπέρ των «πρασίνων» μεταξύ δυο και τεσσάρων πόντων 10-14. Η ομάδα του Σ. Σάββα έλεγχε το σετ και έβρισκε λύσεις 11-17 με τον Ιταλοαργεντινό κόουτς του Green Air Παφιακού να παίρνει δεύτερο τάϊμ – άουτ. Η Ομόνοια ήταν εξαιρετική ξεφεύγοντας και άλλο 11-19. Οι «πράσινοι» διαμόρφωσαν το 12-21 και ολοκλήρωσαν το πρώτο σετ με το υπέρ τους 17-25 σε 22’ παρά την προσπάθεια του Green Air Παφιακού να μειώσει τη διαφορά. Η Ομόνοια προηγήθηκε 0-1 μέσα στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».

O Green Air Παφιακός στο δεύτερο σετ πήρε τους πέντε πρώτους πόντους κάνοντας εντυπωσιακό ξεκίνημα 05-00 με τον κόουτς της Ομόνοιας Σ. Σάββα να καλεί εσπευσμένα σε τάϊμ – άουτ.  Οι «πράσινοι» μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό ανέβηκαν και «ψαλίδισαν» τη διαφορά στο -2 09-07 με τους «γαλάζιους» να διατηρούν το + 2  12-10.  Η ομάδα του Cannestracci διατηρούσε το προβάδισμα 14-11, αλλά οι παίκτες του Σ.Σάββα βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν 15-16  με ένα μικρό σερί ανατρέποντας τα δεδομένα. Το τελευταίο κομμάτι του σετ έδειχνε συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν με την Ομόνοια να έχει ελαφρύ προβάδισμα και τον Green Air Παφιακό να ισοφαρίζει 20-20. Ο Green Air Παφιακός άνοιξε διαφορά δυο πόντων 23-21 με τον κόουτς Σ.Σάββα να καλεί τάιμ – άουτ.  Όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες που ήταν υπέρ του Green Air Παφιακού που κέρδισε 25-22 σε 29’ και ισοφάρισε τον 2ο Τελικό σε 1-1 σετ.

Λεζ. Στιγμιότυπο από τον 2ο Τελικό που ήταν συναρπαστικός

Η Ομόνοια μετά το ξεκίνημα, προηγήθηκε 03-05 παίρνοντας ψυχολογία στο τρίτο σετ. Οι «πράσινοι» θύμισαν το ξεκίνημα στο πρώτο σετ και διαμόρφωσαν το 04-09 με τον Jorge Cannestracci να καλεί σε τάϊμ-άουτ., αλλά οι «πράσινοι» διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά. Η Ομόνοια ήταν εντυπωσιακή και δημιούργησε προϋποθέσεις κατάκτησης του σετ με το υπέρ της 06-14, ενώ δημιούργησαν και διαφορά 10 πόντων 07-17. Η Ομόνοια έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ  και μετά το υπέρ της 13-21 «καθάρισε» το τρίτο σετ με 16-25 σε 23’ και επανάκτησε το πολύ σημαντικό προβάδισμα 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν στα αρχικά στάδια απόλυτα ισορροπημένο με την Ομόνοια όμως να αποκτά ξανά ένα ισχνό προβάδισμα 04-06. Σχεδόν αμέσως όμως ο Green Air Παφιακόεςισοφάρισε 06-06. Στη συνέχεια ο Green Air Παφιακός έλεγξε τον ρυθμό και πήρε το προβάδισμα 11-08 με τον «πράσινο» κόουτς να καλεί σε τάϊμ – άουτ.  Ωστόσο, η ομάδα του Cannestracci στα μέσα του σετ διατηρούσε αυτή την απόσταση ασφαλείας των τριών πόντων 14-11, αλλά η Ομόνοια επανήλθε και μείωσε στον πόντο 16-15, όμως η ομάδα του Cannestracci σε ένα κρίσιμο σημείο προηγήθηκε με +3 20-17 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ομόνοιας Σάββα Σάββα να καλέσει εσπευσμένα σε τάϊμ –άουτ.  O Green Air Παφιακός παγίωσε το + 3 23-20 και κέρδισε 25-20 τελικά σε 26’ ισοφαρίζοντας τον Τελικό σε 2-2 και τα πάντα θα κρίνονταν σε τάϊ – μπρέικ.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο τάϊ – μπρέϊκ 01-04 με τον Cannεstracci να πάίρνει τάϊμ –άουτ. Οι «τριφυλλοφόροι» όμως έλεγχαν το σετ 03-05, ενώ με την αλλαγή του τερέν ήταν στο +2 06-08. Η Ομόνοια ξέφυγε 09-12 με τον Green Air Παφιακό να μειώνει στο -2 11-13,αλλά η Ομόνοια δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και κέρδισε 13-15 σε 18’ και τον Τελικό με 3-2 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Οικονομίδης, Χρυσοστόμου, Acosta, Ασπιώτης, Viller, Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές:Χριστοφή.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ.ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Ελευθερίου, Soouza, Προδρόμου, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Δ. Κουκούνης

Επόπτες: Α. Πηλέα – Α.Πολυδώρου

Σημειωτές: Ν. Στεφάνου – Μ. Χαρπίδη

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Σοφοκλέους

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Στεφανίδης

Λεζ. Στιγμιότυπο από τον 2ο  Τελικό Green Air Παφιακός – Ομόνοια στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» (ΦΩΤΟ: Pafos Press)