Αργυρό ομαδικό στο τραπ ανδρών!

Με την εθνική ομάδα αγωνίστηκαν οι διεθνείς μας Ανδρέας Μακρής, Νικόλας Κυριάκου και Χριστόφορος Κωνσταντινίδης

Η Ελλάδα εξασφάλισε δυο χρυσά μετάλλια στους έφηβους. Ένα με το νεαρό Ιωάννη Χατζητσακίρογλου κι ένα με την εθνική ομάδα των εφήβων

Οι αγώνες συνεχίζονται σήμερα με τα «ζεύγη» στο τραπ (Trap Mixed Team)

Το πρώτο κυπριακό μετάλλιο στους διεθνείς αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX 2019, έχει χρώμα ασημένιο και το εξασφάλισε η εθνική μας ομάδα του τραπ ανδρών, με τους Ανδρέα Μακρή, Νικόλα Κυριάκου και Χριστόφορο Κωνσταντινίδη. Οι διεθνείς μας συγκέντρωσαν 342/375 και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση, πίσω από την ομάδα της Ρωσίας που πέτυχε 347/375, ενώ στην τρίτη θέση ήταν η ομάδα της Σλοβενίας με 340/375. Στην ατομική κατάταξη, ο Ανδρέας Μακρής με 117/125 έμεινε για δυο δίσκους εκτός τελικού και βρέθηκε ισόβαθμος στην ένατη θέση, ενώ ο Νικόλας Κυριάκου με 116/125 ισοβάθμησε στη 12η θέση και ο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης με 109/125 στην 49η. Το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε ο Ρώσος Αλεξέι Αλίποβ με 120/125 και 44/50 στον τελικό, το αργυρό ο Γερμανός Αντέας Λο με 119/125 + 39/50 και το χάλκινο ο Γιαν Μπόρκοβετς από την Τσεχία με 119/125 + 29/40.

Δυο χρυσά μετάλλια στο τραπ εφήβων εξασφάλισε η Ελλάδα! Το πρώτο με τον έφηβο Ιωάννη Χατζητσακίρογλου που πέτυχε 117/125 και το δεύτερο με την εθνική ομάδα των εφήβων που τερμάτισαν στην πρώτη θέση με 330/375, ενώ δεύτερη ήταν η ομάδα της Ρωσίας με 323/375 και τρίτη η Γαλλία με 311/375. Με την εθνική Ελλάδας αγωνίστηκαν οι Ιωάννης Χατζητσακίρογλου, Ελευθέριος Τραβλός και Ιωάννης Δρεβερίδας. Στην ατομική κατάταξη, πίσω από τον Έλληνα χρυσό νικητή τερμάτισαν ο Σλοβένος Ρενέ Μάσεκ με 114/125 και ο Ρώσος Γκενάτι Μάμκιν με 112/125. Οι Κύπριοι έφηβοι Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης (98/125), Γιώργος Αναστασίου (90/125) και Παναγιώτης Θεοδοσίου (76/125), περιορίστηκαν στα χαμηλά σκαλοπάτια της βαθμολογίας, ενώ και η εθνική μας ομάδα των εφήβων με 264/375, έμεινε στην έκτη θέση.

Στο τραπ βετεράνων πρώτευσε ο Νορβηγός Τομ Ναλούμ με 111/125, δεύτερος τερμάτισε ο Ρώσος Ιγκόρ Τσουφάροβ με 105/125 και τρίτος ο Τζωρτζ Ακουρί από τον Λίβανο με 100/125. Ο συμπατριώτης μας Κεμάλ Γκιουρσέλ με 96/125 περιορίστηκε στην έκτη θέση. Τέλος, στο παραολυμπιακό τραπ, ο Βρετανός Κέιθ Γουάιτ πήρε την πρώτη θέση με 91/125, ενώ οι Κύπριοι Ραφαήλ Μαρκουλής (85/125) και Νίκος Δημητρίου (61/125) εξασφάλισαν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο. Ο Μάριος Στυλιανού με 53/125 τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Trap Mixed Team για σήμερα

Το σημερινό πρόγραμμα του CYPRUS GRAND PRIX, περιλαμβάνει τον αγώνα των «ζευγαριών» στο τραπ (Trap Mixed Team), όπου την Κύπρο και τη ΣΚΟΚ θα εκπροσωπήσουν οι πρωταθλητές μας Ανδρέας Μακρής και Γεωργία Κωνσταντινίδου. Στον αγώνα που ξεκινά στις 8.00 π.μ, συμμετέχουν συνολικά 28 ζεύγη και ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 13.45 μ.μ, ενώ στις 15.30 αναμένεται να πραγματοποιηθεί και η τελετή βράβευσης των νικητών.