Μία πολύ μεγάλη επιτυχία, σημείωσε ο πρωταθλητής μας Χαράλαμπος Παλουρτής, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cadets (U 15), που πραγματοποιήθηκε στην Ισπανία από 29 Νοεμβρίου μέχρι 02 Δεκεμβρίου 2018.  Συγκεκριμένα ο εξαίρετος και ταλαντούχος αυτός πρωταθλητής, για να φθάσει στον τελικό κέρδισε τους πρωταθλητές Σουηδίας, Κροατίας, Ισπανίας και Ελλάδας.  Στον τελικό, έχασε από Ρώσο πρωταθλητή, με πολύ μεγάλη δυσκολία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παλουρτής, βρίσκεται στο σχέδιο Ταλέντων του ΚΟΑ, και είναι αθλητής που υπόσχεται πάρα πολλά.  Σε δηλώσεις, που έκανε μετά τον τελικό αγώνα ο  προπονητής του Γιάννης Δημητρίου, χαρακτηρίζει τον μεγάλο αυτό νικητή, (αργυρό μετάλλιο), ως ένα πολύ μεγάλο ταλέντο που έχει τις δυνατότητες να προχωρήσει πάρα πολύ ψηλά.  Αναφέρουμε ότι στο ίδιο πρωτάθλημα, κέρδισαν ένατη θέση οι πρωταθλητές μας, Ευάγγελος Αντωνίου και Αρης Στυλιανίδης.  Στην φωτογραφία, ο Παλουρτής με τον προπονητή του, Γιάννη Δημητρίου.