22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Αργυρό μετάλλιο ο Κονιαράκης!

Νέος θρίαμβος για την κυπριακή αποστολή στο 13ο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων, που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Ο δισκοβόλος Γιώργος Κονιαράκης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο το βράδυ της Πέμπτης και έκανε δύο τα κυπριακά μετάλλια, μετά το χάλκινο της τζουντόκα Βασιλικής Κούρρη.

Σύμφωνα με τον απεσταλμένο της ΕΑΚ, με καλύτερη βολή στα 56.13μ., που επιτεύχθηκε στη δεύτερη προσπάθεια, ο Κονιαράκης έδειξε από νωρίς ότι θα έπαιρνε μετάλλιο, με το χρώμα να κρινόταν από τη μάχη με τον Ούγγρο Φέρεντς Αράνι. Ο τελευταίος έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και έχοντας δύο βολές καλύτερες από τον Κονιαράκη (57.45μ., 56.95μ.) πήρε δίκαια τα χρυσό.

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το μετάλλιο. Θα μπορούσα να έπαιρνα το χρυσό, όμως ο αντίπαλος ήταν δυνατός και έριξε καλύτερα. Είναι όμως μεγάλη επιτυχία για μένα και χαίρομαι που κατάφερα και πήρα το μετάλλιο», είπε.

Η τελετή απονομών θα διεξαχθεί νωρίς το απόγευμα της Παρασκευής. Για την ιστορία, οι βολές του Κονιαράκη κατά σειρά: 55.38μ, 56.13μ., 55.92μ., Χ, 50.97μ., 54.82μ.

Οκτάδα η Ηλιάνα
    ———————
    Νωρίτερα, η σφυροβόλος Ηλιάνα Ευαγγέλου κατέκτησε την 8η θέση στον τελικό της σφυροβολίας, έχοντας καλύτερη βολή στα 56.76μ., σε μια πολύ καλή παρουσία, που ικανοποίησε την ίδια.

Επιτυχία στη γυμναστική
    ——————
    Πολύ καλή ήταν η παρουσία του Ηλία Γεωργίου στον τελικό του σύνθετου ατομικού της γυμναστικής. Ο 16χρονος εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σύγκριση με το σύνθετο ομαδικό και έκανε ένα πολύ καλό πρόγραμμα στα έξι όργανα. Μάζεψε 78.850 πόντους που τον έφεραν στη 14η θέση στο σύνολο των 24 φιναλίστ. Και αν απέφευγε την πτώση στο έδαφος τότε θα έπαιρνε θέση στη 10άδα. Το γεγονός ότι προκρίθηκε στον τελικό, αφήνοντας εκτός άλλους 50 αθλητές στον προκριματικό, αποτελούσε ήδη μεγάλη επιτυχία για τον ίδιο και την κυπριακή γυμναστική.

Ο Γεωργίου είχε καλύτερη βαθμολογία (13.650) στο δίζυγο, αν και στο συγκεκριμένο όργανο είχε και κάποιες αστάθειες. Όπως είπε ο προπονητής του Παναγιώτης Σιήππης, αν απέφευγε τα λαθάκια στο δίζυγο, η βαθμολογία του στο όργανο θα ξεπερνούσε τα 14.000. Ο Ηλίας θα αγωνιστεί το Σάββατο στην οκτάδα του τελικού του συγκεκριμένου οργάνου.

Καλό τελείωμα ο ποδηλάτης
    ———————
    Τα καλύτερα για το τέλος άφησε ο ποδηλάτης Πέτρος Προκοπίδης. Αγωνιζόμενος στο Road Race σε μια διαδρομή 71 χλμ. και τριών περασμάτων γύρω από τη λίμνη της Τιφλίδας, κατέκτησε τη 17η θέση σε σύνολο 101 αθλητών. Με χρόνο 1 ώρα, 40 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα, τερμάτισε μόλις 19 δευτερόλεπτα πίσω από τον χάλκινο και 20 πίσω από το νικητή.