air tanagra ΔΕΠΑΣΤΑΣ 25 3 11 2 103 3
air tanagra ΔΕΠΑΣΤΑΣ 25 3 11 2 103 3

Διεξάγονται την Τετάρτη 18 και την Πέμπτη 19 Απριλίου τα Πανελλήνια Μαθητικά Πρωταθλήματα Λυκείων με τη συμμετοχή μαθητών-τριων της Κύπρου .

Οι αγώνες της τελικής φάσης του πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος κλασικού αθλητισμού (στίβου) μαθητών/αθλητών – μαθητριών / αθλητριών θα πραγματοποιηθούν στο δημοτικό στάδιο του Σχηματαρίου, που φέρει την ονομασία του αείμνηστου πρωταθλητή, Ευάγγελου Δεπάστα του Δήμου Τανάγρας.

α βασικά σημεία που αναφέρονται στην σχετική προκήρυξη είναι τα εξής:

1. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
Δημοτικό Στάδιο Σχηματαρίου «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΔΕΠΑΣΤΑΣ» του Δήμου Τανάγρας

2. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
Τετάρτη 18 & Πέμπτη 19 Απριλίου 2018
 
3. ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ
3.1 ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ:
ΑΛΜΑΤΑ: άλμα επί κοντώ – άλμα σε μήκος – άλμα τριπλούν – άλμα σε ύψος.
ΡΙΨΕΙΣ: σφαιροβολία – δισκοβολία – ακοντισμός – σφυροβολία.
ΔΡΟΜΟΙ: 100μ. – 200μ. – 400μ. – 800μ. – 1500μ. – 3000μ. – 100μ. εμπόδια – 400μ. εμπόδια – 2000μ. με φυσικά εμπόδια.
ΒΑΔΗΝ: 5000μ.
ΣΥΝΘΕΤΑ: Έπταθλο
Α΄ΗΜΕΡΑ: 100μ. εμπόδια – άλμα σε ύψοςσφαιροβολία – 200μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ: άλμα σε μήκος – ακοντισμός – 800μ.
 
3.2 ΜΑΘΗΤΕΣ:
ΑΛΜΑΤΑ: άλμα επί κοντώ – άλμα σε μήκος – άλμα τριπλούν –άλμα σε ύψος.
ΡΙΨΕΙΣ: σφαιροβολία – δισκοβολία – ακοντισμός – σφυροβολία.
ΔΡΟΜΟΙ: 100 µ. – 200 µ. – 400 µ. – 800 µ. – 1500 µ. – 3000 µ. – 110 µ. εμπόδια – 400 µ. εμπόδια – 2000 µ. µε φυσικά εμπόδια.
ΒΑΔΗΝ: 10.000 μ.
ΣΥΝΘΕΤΑ: Δέκαθλο
Α΄ΗΜΕΡΑ: 100μ. – άλμα σε μήκος – σφαιροβολία – άλμα σε ύψος – 400μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ: 110μ. εμπόδια – δισκοβολία – άλμα επί κοντώ – ακοντισμός – 1.500μ.
 
4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
• στους αγώνες μετέχουν μαθητές και μαθήτριες οι οποίοι φοιτούν σε Δημόσιο ή Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο (ΓΕ.Λ.), Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) ή σε κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα αρμοδιότητας του ΥΠ.Π.Ε.Θ. του οποίου ο τίτλος απόλυσης είναι ισότιμος με τον τίτλο του Γενικού Λυκείου. Οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες πρέπει να φοιτούν κανονικά,
• οι οποίοι/ες έχουν γεννηθεί κατά το δέκατο όγδοο έτος πριν από το έτος τέλεσης των αγώνων ή τα τρία επόμενα. [ Παράδειγμα: Το έτος 2018 μετέχουν μαθητές-μαθήτριες που γεννήθηκαν το 2018 – 18 = 2000, 2001 και 2002 καθώς και όσοι γεννήθηκαν το 2003 και φοιτούν στην Α΄ τάξη Λυκείου],
• έτος τέλεσης των αγώνων λογίζεται το έτος που λήγει το σχολικό έτος [π.χ. το σχολικό έτος 2017 – 2018 λογίζεται σαν 2018],
• μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στο σχολείο με αρχική εγγραφή ή μετεγγραφή που είναι σύμφωνη με τις κείμενες διατάξεις.
Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μαθητής ή μαθήτρια μόνο σε ένα αγώνισμα.
Στους αγώνες δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, κανένας μαθητής/τρια και για κανένα λόγο.
 
Οι μαθητές και μαθήτριες πρέπει να φοιτούν σε Δημόσιο ή Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο (ΓΕ.Λ.), Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.), ή σε κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα αρμοδιότητας του ΥΠ.Π.Ε.Θ. ή του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΥΠΡΟΥ, του οποίου ο τίτλος απόλυσης είναι ισότιμος με τον τίτλο του Γενικού Λυκείου.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα θα έχει ως ακολουθως.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 2018 ΣΤΙΒΟΣ

Την Κυπριακη αποστολη πλαισιώνουν οι ακολουθοι.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ/ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ/ ΓΡΑΦΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΛΥΚΕΙΩΝ 2018

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΘΗΛΕΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

A/AΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣΛΥΚΕΙΟ ΠΟΥ ΦΟΙΤΑΑΓΩΝΙΣΜΑΕΠΙΔΟΣΗ
1.        ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΑΡΙΑ2000ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΧ. ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ΄ ΔΑΣΟΥΠΟΛΗΔΡΟΜΟΣ 100 Μ.12.5
2.        ΚΟΛΟΜΕΪΤΕΒ ΣΑΝΤΑ2000ΛΑΝΙΤΕΙΟΔΡΟΜΟΣ  200 Μ.24.47
3.        ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ2001ΛΥΚΕΙΟ Α΄ ΕΘΝ.ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ΄ΔΡΟΜΟΣ 400Μ.58.53
4.        ΠΕΤΡΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ2000ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ Β΄ΔΡΟΜΟΣ  800 Μ.2.20.34
5.        ΛOΪΖΙΔΟΥ ΑΝΤΡΕΑ2002PASCAL ENGLISH SCHOOLΔΡΟΜΟΣ  1500 Μ.5.01.04
6.        ΜΑΡΚΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ2001ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑΔΡΟΜΟΣ  3000 Μ.11.37.12
7.        ΠΑΠΑΝΙΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ2002ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ100 Μ.-ΕΜΠΟΔΙΑ14.79
8.        ΧΡΙΣΤΟΦΗ ΕΛΕΑΝΑ2002ΛΑΝΙΤΕΙΟ400 Μ.-ΕΜΠΟΔΙΑ1.07.66
9.        ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ2002ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ Β΄2000 Μ. ΦΥΣ.ΕΜΠ.8.24.69
10.     ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΔΕΣΠΟΙΝΑ2000Λ.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ1.70
11.     ΣΤΑΥΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ2000ΛΑΝΙΤΕΙΟΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ3.70
12.     ΚΟΛΙΑ ΣΤΑΥΡΙΑΝΑ2000ΛΑΝΙΤΕΙΟΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ5.32
13.     ΠΑΙΔΙΟΥ ΧΡΙΣΤΟΝΥΜΦΗ2002ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ11.68
14.     ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΛΟΥΚΙΑ2000Λ. ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ42.04
15.     ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ2000ΛΑΝΙΤΕΙΟΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ41.28
16.     ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΑ2000ΛΥΚΕΙΟ ΙΔΑΛΙΟΥ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ15.76
17.     ΧΑΤΖΗΣΑΒΒΑ ΣΟΦΙΑ2001ΛΥΚΕΙΟ Α΄ ΕΘΝ.ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ΄ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ57.55
18.     ΡΕΤΣΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ2001ΛΥΚ. ΑΠ. ΒΑΡΝΑΒΑΕΠΤΑΘΛΟ3223

 

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΡΡΕΝΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

A/AΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣΛΥΚΕΙΟ ΠΟΥ ΦΟΙΤΑΑΓΩΝΙΣΜΑΕΠΙΔΟΣΗ
         1.         ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ΄ΔΡΟΜΟΣ 100 Μ.11.49
         2.         ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΠΥΡΟΣ2001ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣΔΡΟΜΟΣ 200 Μ.11.56
         3.         ΠΟΥΓΚΑΤΣ ΑΝΤΡΙΪ2000ΛΑΝΙΤΕΙΟΔΡΟΜΟΣ 400 Μ.50.07
         4.         ΣΠΥΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ Β΄ΔΡΟΜΟΣ 800 Μ.1.55.80
         5.         ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ Β΄ΔΡΟΜΟΣ 1500 Μ.4.07.30
         6.         ΠΙΤΤΑΛΗΣ ΦΑΝΗΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ Β΄ΔΡΟΜΟΣ 3000 Μ.09.23.56
         7.         ΚΟΝΤΟΝΙΚΟΛΑΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ2001ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ110 Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ14.51
         8.         ΣΙΑΝΤΩΝΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ400 Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ0.57.61
         9.         ΗΛΙΑ ΕΙΡΗΝΑΙΟΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ2000 Μ. ΦΥΣ. ΕΜΠ.6.27.86
       10.        ΠΑΜΠΑΚΑ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 2001ΛΑΝΙΤΕΙΟΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ2.00
       11.        ΓΙΑΚΟΥΜΗ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ2001ΛΑΝΙΤΕΙΟΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ4.60
       12.        ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣΑΛΜΑ ΣΕΜΗΚΟΣ7.20
       13.        ΜΥΛΩΝΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ13.87
       14.        ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ 2000ΛΑΝΙΤΕΙΟΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ56.81
       15.        ΜΠΟΓΔΑΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΣ2000ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ50.70
       16.        ΧΑΤΖΗΛΑΜΠΡΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ2001ΛΥΚΕΙΟ Α΄ΕΘΝ.ΜΑΚΑΡΙΟΥ ΓΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ15.34
       17.        ΚΕΣΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΣ2001ΛΥΚΕΙΟ Α΄ΕΘΝ.ΜΑΚΑΡΙΟΥ ΓΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ71.40
       18.        ΠΑΥΛΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ2001ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΔΕΚΑΘΛΟ5057,00

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ 

Α/ΑΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΣΧΟΛΕΙΟ
             1.         Χ΄ ΙΩΣΗΦ ΚΑΛΛΗΕΜΕ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
             2.         Χ΄ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΕΜΕ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
             3.         ΣΠΥΡΟΥ ΣΠΥΡΟΣ Β.Δ.Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΙΑΝΕΛΛΟΥ & ΘΕΟΔΟΤΟΥ
             4.         ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΔΛΥΚΕΙΟ ΠΑΛΙΟΜΕΤΟΧΟΥ
             5.         ΠΑΤΣΑΛΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣΒ΄ΠΕΡΙΦ. ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
             6.         ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ Β.Δ.ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ
             7.         ΚΑΤΙΔΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣΛΥΚΕΙΟ ΑΡΧ. ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ΄ – ΠΑΦΟΣ
             8.         ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
             9.         Χ΄ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΩΣΤΑΣΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΧ. ΜΑΚΑΡΙΟΥ – ΠΛΑΤΥ
            10.        ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΑΓΝΗΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
            11.        ΑΔΑΜΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ Β.Δ.Α΄ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΓΙΝΑΣ