Αρχή 4ης αγωνιστικής με νίκη ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική, όπου επικράτησε στο Λευκόθεο της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 82-75. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας σημαντική διαφορά στο σκορ. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο η Ένωση προσπάθησε να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα του και να φεύγει στο τέλος με την νίκη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τόριαν Γκράχαμ με 22 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα σερί επτά πόντων μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (πέντε ο Ο’Μπράιαν, δύο ο Ζντράβιτς) μέχρι το 3’. Έπειτα η ΕΝΠ μείωσε σε 7-2 με λέι απ του Κατάριαν, για να ακολουθήσουν άλλοι επτά πόντοι για τον ΑΠΟΕΛ (τέσσερις ο Ζντράβιτς, δύο ο Βον, ένα ο Τζάξον) με το σκορ να πηγαίνει στο 14-2. Στο 8’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 17-5, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 25-12.

Μέχρι το 12’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις πόντους (28-15), με την ΕΘΑ να σημειώνει στην πορεία επτά σερί πόντους (τρίποντο ο Μπάλογκαν, από δύο οι Πίγκραμ-Έντουαρντ) μειώνοντας σε 28-22 στο 13:10. Έπειτα οι γηπεδούχοι απάντησαν με δέκα διαδοχικούς πόντους (από τέσσερις οι Γκράχαμ-Βον, δύο ο Γκράντ) οδηγώντας την διαφορά στους δεκαέξι (38-22). Στο 18’ το σκορ ήταν στο 40-26, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 46-30.

Η Ένωση ξεκίνησε με όρεξη την τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας έως το 22:30 να σημειώσει οκτώ πόντους, ενώ είχε δεχθεί τέσσερις, μειώνοντας σε 50-38. Μέχρι τα μισά της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δώδεκα (53-41), ενώ στο 27:30 το σκορ πήγε στο 59-46. Ένα λεπτό μετά η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δεκαεννέα (65-46), με την ΕΝΠ να σημειώνει επτά πόντους έως το φινάλε της περιόδου (τέσσερις ο Έντουαρντ, τρίποντο ο Πίγκραμ) μειώνοντας σε 65-53.

Με τρίποντο του Μάρκου μπήκε στο Δ’ δεκάλεπτο η ΕΝΠ (65-56). Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και μέχρι το 33’ σημείωσε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, οδηγώντας το σκορ στο 72-58. Μέχρι το 35’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-63, ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 77-66. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 82-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 46-30, 65-53, 82-75