Το Σαββατοκύριακο 30 Απριλίου και 1 Μαΐου 2022 θα διεξάχθηκε ο Τελικός Αγώνας Πρωταθλήματος Υπερπήδησης Εμποδίων 2022 της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ιππασίας.
Ο αγώνας θα πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ιππικού Όμιλου Καβάλιερ, με τη συμμετοχή αθλητών από όλους τους Ομίλους, μέλη της ΚΟΙπ.
Τα τελικά αποτελέσματα όπως διαμορφοθηκαην ηταν:
Σάββατο 30/04/2022
Κατηγόρια Παίδων
Πρώτη θέση για τον Ολιβερ Στεφανίδης με το άλογο Pegasus από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
Κατηγορία Δ
Πρώτη θέση για την Πολίνα Τσαγγάρη με το άλογο Longines από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
Δεύτερη θέση για την Elizabeth Shvets με το άλογο Musektar από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Τρίτη θέση για τον Πέτρο Γεωργίου με το άλογο Archer από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Κατηγορία Γ
Πρώτη θέση για την Victoria Isaeva με το άλογο Lenox Lewis από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Δεύτερη θέση για την Aliya Abyanova με το άλογο Cargo 14 από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Τρίτη θέση για την Ανν Γκοζέτ με το άλογο Avans από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Κατηγορία Β
Πρώτη θέση για την Victoria Isaeva με το άλογο Lenox Lewis από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Δεύτερη θέση για την Aliya Abyanova με το άλογο Cargo 14 από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Τρίτη θέση για την Σοφή Γκοζέτ με το άλογο Voyou de Grece από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Κατηγορία Α
Πρώτη θέση για την Ανν Γκοζέτ με το άλογο Avans από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Δεύτερη θέση για τον Μιχάλη Παπανικολάου με το άλογο Grand Grammi από τον Κυπριακό Ιππικό Όμιλο
Τρίτη θέση για την Σοφή Γκοζέτ με το άλογο Voyou de Grece από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Κυριακή 01/05/2022
Κατηγόρια Παίδων
Πρώτη θέση για τον Ολιβερ Στεφανίδης με το άλογο Pegasus από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
Κατηγορία Δ
Πρώτη θέση για την Elizabeth Shvets με το άλογο Charisma από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Δεύτερη θέση για την Σοφία Φόρστερ Γεωργίου με το άλογο Espresso από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Τρίτη θέση για την Πολίνα Τσαγγάρη με το άλογο Longines από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
Κατηγορία Γ
Πρώτη θέση για την Arina Malykh με το άλογο Janje από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόνα
Δεύτερη θέση για την Αιμιλία Καρατζία με το άλογο Wonder Graff από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Τρίτη θέση για την Μαργαρίτα Ιωάννου με το άλογο Miss Bumblebee από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Κατηγορία Β
Πρώτη θέση για τον Μιχάλη Παπανικολάου με το άλογο Grand Grammi από τον Κυπριακό Ιππικό Όμιλο
Δεύτερη θέση για την Σοφή Γκοζέτ με το άλογο Voyou de Grece από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Τρίτη θέση για τον Howard Ephgrave με το άλογο Conbaro από τον Ιππικό Όμιλο Αλικής
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Ε1
Πρώτη θέση για την Εμμέλεια Παστελλά με το άλογο Avatar από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
Δεύτερη θέση για τον Γιώργο Χρυσάνθου με το άλογο Shakira W από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
Τρίτη θέση για τον Ανδρέα Κυριακού με το άλογο Felix από τον Ιππικό Όμιλο Καβαλιέρ
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Γ
Πρώτη θέση για την Ανν Γκοζέτ με το άλογο Avans από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Δεύτερη θέση για την Μαργαρίτα Ιωάννου με το άλογο Miss Bumblebee από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
Τρίτη θέση για την Aliya Abyanova με το άλογο Cargo 14 από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Β
Πρώτη θέση για τον Μιχάλη Παπανικολάου με το άλογο Grand Grammi από τον Κυπριακό Ιππικό Όμιλο
Δεύτερη θέση για την Ανν Γκοζέτ με το άλογο Avans από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΦΗΒΩΝ 2022
Πρώτη θέση για την Μαργαρίτα Ιωάννου με το άλογο Miss Bumblebee από τον Κυπριακό Ίππικο Όμιλο
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ 2022
Πρώτη θέση για τον Πέτρο Γεωργίου με το άλογο Contor 10 από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Δεύτερη θέση για την Σοφή Γκοζέτ με το άλογο Voyou de Grece από τον Ιππικό Όμιλο Λυθροδόντα
Τρίτη θέση για τον Μιχάλη Παπανικολάου με το άλογο Grand Grammi από τον Κυπριακό Ιππικό Όμιλο