Tennis Sport
Tennis Sport

Αγρός Διασωματειακό Πρωτάθλημα 

Αμμόχωστος, Ελαιών και Ηροδότου πέρασαν στα ημιτελικά

 

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Ιανουαρίου, η πρώτη φάση του ΑΓΡΟΣ Διασωματεικού Πρωταθλήματος που διοργανώνει η Ομοσπονδία Αντισφαιρίσεως Κύπρου (ΟΑΚ) και στο οποίο λαμβάνουν μέρος επτά όμιλοι αντισφαίρισης. Τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης έχουν ως ακολούθως :

Όμιλος Πάφου Vs  Όμιλος Αμμοχώστου  1-11

Όμιλος Ελαιών   Vs  Όμιλος Λάρνακας 8-3

Ακαδημία Ηροδότου Vs Όμιλος Παραλιμνίου 12-1

 

Ο Όμιλος Λευκωσίας Φιλτ Κλαπ, βάσει της κλήρωσης, έχει περάσει απ’ ευθείας στα ημιτελικά της διοργάνωσης χωρίς αγώνα (Bye).

 

Στο πρωτάθλημα πραγματοποιούνται αγώνες σε 13 κατηγορίες. Πρόκειται για τις κατηγορίες U12, U14, και U18, Αγοριών και Κοριτσιών, τόσο στο Μονό όσο στο Διπλό, καθώς και η αναμέτρηση Ανδρών (Μονό).

 

Οι νικητές των πιο πάνω συναντήσεων θα αγωνιστούν στα ημιτελικά που θα διεξαχθούν σύμφωνα με την κλήρωση στις 17 και 18 Ιανουαρίου.

Το Σάββατο 17 Ιανουαρίου το Φιλτ Κλαπ θα φιλοξενήσει στη Λευκωσία τον  Όμιλο Αντισφαιρίσεως Αμμοχώστου και την Κυριακή 18 Ιανουαρίου θα διεξαχθεί δεύτερος ημιτελικός στην Ακαδημία Ηροδότου η οποία θα φιλοξενήσει τον Αθλητικό Όμιλο Ελαιών.

 

Ο τελικός του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στο Εθνικό Κέντρο Τένις στη Λευκωσία την Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της περασμένης Κυριακής είναι:

Ο.Α.Πάφου – Ο.Α.Αμμοχώστου 1-11

G12        (—) – Β.Σαββίδου (Αμμ.)             0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α.

G14        Δ.Μιχαήλ (Παφ.) – Χρ.Νεοκλέους (Αμμ.)             0-2 (0-6, 1-6)

GD14     (—) – Χρ.Νεοκλέους/Ν.Αποστόλου (Αμμ.)          0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α

G18        Μ.Ο.Τσιάννη (Παφ.) – Α.Τσαγγαρίδου (Αμμ.)   0-2 (1-6, 1-6)

GD18     (—) – Α.Τσαγγαρίδου/Μ.Σιοπαχά (Αμμ.)            0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α

Β12         Κ.Τσιάννης (Παφ.) – Ξ.Νεοφύτου (Αμμ.) 0-2 (2-6, 0-6)

BD12      Κ.Τσιάννης/Ν.Γεωργίου (Παφ.) – Ξ.Νεοφύτου/Α.Χαπίδης 0-2 (1-6, 2-6)

Β14         Μ.Πολυκάρπου (Παφ.) – Ν.Κωνσταντίνου (Αμμ.)            2-0 (6-3,6-2)

BD14      (—) – Ν.Κωνσταντίνου / Π.Κουρσάρος 0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α

Β18         Μ.Νικολάου (Παφ.) – Γ.Κωνσταντίνου (Αμμ.)    0-2 (4-6,4-6)

BD18      Μ.Νικολάου/Ο.Αννίβας (Παφ.) – Γ.Κωνσταντίνου/Χρ.Νεοκλέους (Αμμ.)             0-2 (1-6, 2-6)

M            (—) – Μ.Αθηνοδώρου (Αμμ.)    0-2 (0-6,0-6) *Χ.Α.

 

Ο.Α.Ελαιών – Ο.Α.Λάρνακας 8-3

G14        Ι.Αβρααμίδου (Ελαιών) – (—)    2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

GD14     Ι.Αβρααμίδου/Χρ.Μηνά (Ελαιών) – (—)               2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

G18        Ν.Ιακώβου(Ελαιών) – Χρ. Παύλου (Λαρν.)          2-1 (4-6, 7-5, 10-7)

GD18     Ν.Ιακώβου/Ε.Ομήρου (Ελαιών) – (—)                    2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β12         Ειρ.Ιωάννου (Ελαιών) – Α.Κωνσταντίνου (Λαρν.)              0-2 (0-6,0-6)

BD12      Α.Πέτρου/Φ.Κυριακίδης (Ελαιών) – (—)               2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β14         Μ.Μάτιτς (Ελαιών) – (—)             2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

BD14      Μ.Μάτιτς/Χρ.Αβραάμ (Ελαιών) – (—)   2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β18         Ε.Αϊνετζιάν (Ελαιών) – Τ.Πέτρου (Λαρν.)              2-0 (6-4, 7-5)

BD18      Ε.Αϊνετζιάν/ Α.Καζαμίας (Ελαιών) – Χρ.Κυρίλλου / Τ.Πέτρου (Λαρν.)     0-2 (2-6, 1-6)

M            Π.Παραπάνος (Ελαιών) / Π.Θεοχάρους (Λαρν.)                1-2 (5-7, 6-3, 5-10)

 

Ακαδημία Ηροδότου-Ο.Α.Παραλιμνίου 12-1

G12        Ι.Tζιβιζίλι (Ηροδ.)-Δ.Κουτσόφτα (Παρ.)                2-0 (6-4,6-4)

GD12     Ι Τζιβιζίλι/Α.Νικολάου (Ηροδ.)-Δ.Κουτσόφτα /Μ.Έλληνα (Παρ.)              2-0 (6-2,6-4)

G14        Π.Πάνοβα (Ηροδ.)- (—)               2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

GD14     Ντ.Ιβάνοβα/Ξ.Πέτροβα(Ηροδ.)- (—)     2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

G18        Ε.Λουκά (Ηροδ.) – Μ. Ρούσου (Παρ.)    2-0 (6-0, 6-1)

GD18     Ε.Παντελή/Στ.Μακρή(Ηροδ.)- (—)         2-0 (6-0,6-0) *Χ.Α.

Β12         Π.Πάρσον (Ηροδ.) – Γ.Ξουρής (Παρ.)     2-0 (6-0,6-0)

BD12      Π.Πάρσον-Ν.Δαλιάς (Ηροδ.) – Γ.Ξουρής/Α.Έλληνας(Παρ.)          2-0(6-0, 6-2)

Β14         Στ. Σάββα (Ηροδ.) – Κ.Οικονομίδης (Παρ.)          2-0 (6-1,6-2)

BD14      Στ.Σάββα/Ι.Χατζηπιερή (Ηροδ.) – Κ.Οικονομίδης/Βλ.Αδάμου (Παρ.)      2-0 (6-4,6-2)

Β18         Ν.Κάμπελ (Ηροδ.) – Τ.Ρούσος (Παρ)      2-0 (6-4, 6-1)

BD18      Α.Χατζηπιερή/Α. Αραβής (Ηροδ.) – Τ.Ρούσος/Ε.Νέος (Παρ)       0-2 (2-6, 1-6)

M            Π.Χρυσοχός (Ηροδ.) / Π.Βιολάρης (Παρ.)             2-0 (6-0, 6-0)

 

*Χ.Α. : Χωρίς Αγώνα

 

 

Ομοσπονδία Αντισφαιρίσεως Κύπρου

12 Ιανουαρίου 2015

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube