Απόψε Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου, το χάντμόλ γιορτάζει

242

Η γιορτή του χάντμπολ

Απόψε Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου, το χάντμόλ γιορτάζει. Η Κυπριακή Ομοσπονδία Χάντμπολ πραγματοποιεί στο Ολυμπιακό Μέγαρο στη Λευκωσία (αίθουσα Ευ αγωνίζεσθε) την τελετή βράβευσης των αρίστων της αγωνιστικής περιόδου 2013-14, μια τελετή που σε συνδυασμό με το εορταστικό πνεύμα των ημερών αναμένεται να έχει ιδιαίτερη λαπρύτητα.

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 7:30 μ.μ. και σε αυτήν αναμένεται να βραβευτούν τα σωματεία που διακρίθηκαν στα πρωταθλήματα ΟΠΑΠ όλων των κατηγοριών που διοργάνωσε πέρσι η ΚΟΧ, οι πρώτοι σκόρερ, τα σωματεία που ξεχώρισαν για το ήθος τους και οι καλύτεροι αθλητές της χρονιάς.

Επιπλέον, θα υπάρξουν και ειδικές βραβεύσεις αφού θα βραβευτούν αθλητές οι οποίοι μετά από χρόνια προσφοράς στο κυπριακό χάντμπολ και τις Εθνικές μας ομάδες αποχωρούν από το άθλημα, θα βραβευτούν σωματεία που με την πολύχρονη προσφορά τους στηρίζουν και βοηθούν στην διατήρηση του αθλήματος στην περιφέρεια και ο πρόεδρος του Παρνασσού που μετά από αρκετά χρόνια προσφοράς, αποχωρεί από το πόστο του.

Ξεχωριστή βέβαια θα είναι η βράβευση της ομάδας του Ενιαίου Λύκειου Κύκκου Β΄για τη σημαντικότατη επιτυχία που χάρισε στο άθλημα της χειροσφαίρισης παγκύπρια, αφού έγινε η πρώτη και μοναδική ομάδα μέχρι στιγμής που κέρδισε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 14 Μαϊου 2014 η ομάδα αγοριών Χειροσφαίρισης του Ενιαίου Λυκείου Κύκκος Β΄ κατέκτησε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης Λυκείων αφού μετά από μια εκπληκτική προσπάθεια νίκησε στον τελικό το 2ο Γενικό Λύκειο Νάουσας , που ήταν και το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, με 29-28.

Ο κατάλογος αυτών που θα βραβευτούν:

ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

  1. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩ (ΗΛ 2001) –ΚΝ ΑΓΙΩΝ ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ
  2. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ (ΗΛ. 2001) – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ
  3. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΓΟΡΙΩΝ (ΗΛ. 2000) ΘΟΪ ΑΥΓΟΡΟΥ
  4. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΓΟΡΙΩΝ (ΗΛ. 2000) ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ
  5. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΓΟΡΙΩΝ (ΗΛ. 2002) ΚΝ ΑΓΙΩΝ ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ
  6. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΑΓΟΡΙΩΝ (ΗΛ. 2002) ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ
  7. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
  8. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
  9. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ
  10. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠ. ΚΥΠΡΟΥ
  11. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΛΑΤΣΙΑ
  12. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ
  13. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ
  14. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ
  15. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ
  16. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ – ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ
  17. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ Β’
  18. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ Β’
  19. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΛΑΤΣΙΑ
  20. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΕΝΩΣΗ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΑΘΗΕΝΟΥ
  21. ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠ. ΚΥΠΡΟΥ
  22. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

  1. Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΣΙΓΚΗΣ (Κ.Ν. ΑΓΙΩΝ ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ – 93 ΤΕΡΜΑΤΑ)
  2. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ (Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ – 112 ΤΕΡΜΑΤΑ)
  3. Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ (ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ -75 ΤΕΡΜΑΤΑ)

ΟΜΑΔΕΣ ΗΘΟΥΣ

  1. Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – Κ.Ν. ΑΓΙΩΝ ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ
  2. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
  3. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΤΡΩΝ – ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ

ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ

  1. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΝΕΑΝΙΔΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ – ΜΑΛΒΙΝΑ ΗΛΙΑ
  2. ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΦΗΒΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

  1. ΜΑΡΙΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗΣ
  2. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΑΡΤΙΟΣ

ΣΩΜΑΤΕΙΑ

  1. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ
  2. ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
  3. ΘΟΪ ΑΥΓΟΡΟΥ

ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ

ΟΜΑΔΑ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ -1η ΘΕΣΗ ΣΤΟΥς ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

  1. ΒΡΑΧΙΜΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
  2. ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΙΑΣΕΜΗ
  3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
  4. ΛΟΥΚΑΣ ΚΥΡΙΑΤΖΗΣ
  5. ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ
  6. ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ
  7. ΕΛΑΞΑΝΔΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
  8. ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ
  10. ΔΑΥΙΔ ΠΕΤΡΟΥ
  11. ΝΤΖΙΟΥΜΠΕΡ ΚΟΥΡΤΑΝΙΤΣΕ
  12. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ