Πραγματοποιήθηκε με Απόλυτη επιτυχία ο Παγκύπριος Μαραθώνιος Αγώνας Κανό Καγιάκ, στις 24 Μαρτίου 2018, στον Υδατοφράκτη Γερμασόγειας.

Ο ετήσιος Μαραθώνιος Αγώνας Κανό Καγιάκ είναι αφιερωμένος στη μνήμη του αδικοχαμένου Αιμίλιου Ιωάννου, ο οποίος ήταν αθλητής της Ομοσπονδίας μας.

Η λήξη του Αγώνα έφερε στην πρώτη θέση το Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού ενώ στη δεύτερη θέση ισοβάθμησαν Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου και Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας. Η Τρίτη θέση ήταν ξεκάθαρα για το Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας, ενώ ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου τερμάτισε στην Πέμπτη θέση της κατάταξης του συγκεκριμένου Αγώνα.

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό θα βρείτε στο Facebook της Action in Sports

Αναλυτικά, οι αθλητές που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις στον Μαραθώνιο Αγώνα, ήταν οι εξής:

Καγιάκ

Κατηγορία Ανδρών (6000 μ.):

1η θέση: Ανδρέας Διαμαντής – Ν.Ο. Κερύνειας

2η θέση: Μάριος Ιωάννου – Ν.Ο. Αμμοχώστου

3η θέση: Αλέξανδρος Βινάρσκι – Ν.Ο. Αμμοχώστου

Κατηγορία Γυναικών (6000 μ.):

1η θέση: Βικτώρια Βιργινία Μπηκς – Ν.Ο. Λεμεσού

2η θέση: Ιουλία Παναγιώτου – Ν.Ο. Πάφου

3η θέση: Χριστίνα Συμεού – Ν.Ο. Αμμοχώστου

 

Κατηγορία Εφήβων Α (4000 μ.):

1η θέση: Ορέστης Αγαθαγγέλου – Ν.Ο. Λεμεσού

2η θέση: Σίμος Χριστοφή – Ν.Ο. Λεμεσού

3η θέση: Αναστάσιος Εφραιμίδης – Ν.Ο. Κερύνειας

 

Κατηγορία Νεανίδων Α (4000 μ.):

1η θέση: Κυριακή Κωνσταντινίδου – Ν.Ο. Κερύνειας

2η θέση: Ηλιάνα Καραγρηγορίου – Ν.Ο. Λεμεσού

3η θέση: Νέλη Στυλιανού – Ν.Ο. Λάρνακας

Κατηγορία Εφήβων Β (4000 μ.):

1η θέση: Gleb Vinarskis – Ν.Ο. Αμμοχώστου

2η θέση: David Bokor Nagy – Ν.Ο. Λεμεσού

3η θέση: Νικόλας Εφραιμίδης – Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας

 

Κατηγορία Νεανίδων Β (4000 μ.):

1η θέση: Σάββια Χατζηχαραλάμπους – Ν.Ο. Λάρνακας

2η θέση: Tina Chobanova – Ν.Ο. Λάρνακας

3η θέση: Ολίβια Δημητριάδου – Ν.Ο. Κερύνειας

 

Κατηγορία Παίδων (2000 μ.):

1η θέση: Χρίστος Ντίλαν Χριστοδούλου – Ν.Ο. Λεμεσού

2η θέση: Ραφαήλ Νικολάου – Ν.Ο. Λάρνακας

3η θέση: Χρίστος Χαραλάμπους – Ν.Ο. Λάρνακας

 

Κατηγορία Κορασίδων (2000 μ.):

1η θέση: Χριστιάνα Έλληνα – Ν.Ο. Πάφου

2η θέση: Ρούμπη Βακσσί Μογάτταμ – Ν.Ο. Λάρνακας

3η θέση: Αρίνα Κωνσταντίνου – Ν.Ο. Λάρνακας

 

Κανό

 

Κατηγορία Ανδρών (2000 μ.):

1η θέση: Μιχάλης Κυριάκου – Ν.Ο. Λεμεσού

2η θέση: Ιωάννης Παπαϊακώβου – Ν.Ο. Λεμεσού

 

Κατηγορία Εφήβων Α (2000 μ.):

1η θέση: Άγγελος Καλλή – Ν.Ο. Αμμοχώστου

 

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Κανό συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες που έλαβαν μέρος στον Αγώνα.